• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

elektrika Bezdrôtové nabíjanie / Bezdrátová nabíječka - jak na to

MichalDuda

nový člen
9
Ahojte,

už po krátkom čase čo vlastním Mazdu 3 2018 (3000km) som sa nevedel zmieriť s faktom, že nám sem nedali možnosť bezdrôtového nabíjania a nepáči sa mi keď musím nonstop vyťahovať USB kábel ba čo viac, strašne mi vadí ten kábel ktorý sa ťahá celým stredovým tunelom. Preto som sa pustil do pridania tejto podla mňa dôležitej funkcie. Vlastním telefón Samsung S8+ a nezmestím ho do pripravenej priehradky v lakťovej opierke kde by bolo káblové nabíjanie aspoň ako tak skryté, aj keď originálne USB výstupy dodávajú mnou nameraných cca 350 mA, čo je dosť slabý prúd a telefón sa nabíja dlho. Dúfam že Vám tento návod bude aspoň trochu nápomocný.

V prvom rade je potrebné demontovať samotný mechanizmus nabíjania spolu so základovou doskou na pripojenie microUSB konektora. Ja som použil neoriginálnu nabíjačku Samsung Fast Charge. Odporúčam si zaobstarať tiež hliníkove podložky vo veľkosti vašich nabíjacích cievok, budú slúžiť ako pasívne chladenie. Ten čierny plast som nakoniec z tade odstránil, ostali iba indukčne cievky cievky.

full?d=1527329776.jpg

Nabíjačku môžete napájať z už existujúcich USB alebo auto-zásuvky v lakťovej opierke, no ja som si nechcel zabrať žiadny z týchto portov a hlavne som nechcel rozoberať kvôli tomu celý stredový tunel a preto som sa rozhodol pre pridanie nového elektrického okruhu, ktorý sa nachádza pod palubnou doskou. Jednoduché riešenie ako odbočiť +12V, je použiť držiak poistiek (vid foto), ktorý sa zasunie namiesto vybranej poistky a osadí dvomi poistkami. Jednou pôvodnou a druhou pre nový el. okruh. Mínusový vodič sa dá pripojiť cez káblové očko na kostru. Pre odbočenie som použil poistku č. 11, pretože sa na nej objaví +12V až po zapnutí zapaľovania a nie je potrebné realizovať ochranu batérie pred vybitím. Na tento nový okruh som pripojil predlžovačku s auto-zásuvkou a USB zásuvkou ktorá už má zabudovaný menič napätia 12V/5V 3A a nemá predpripravenú koncovku. Je dôležite aby bol výstupný prúd 3A pre funkciu rýchlo nabíjania.

full?d=1527331412.jpg full?d=1527331412.jpg

Všetky káble sa dajú efektne skryť za plasty ako môžete vidieť na priložených fotografiách. Teraz nám už iba ostáva napojiť nabíjačku microUSB káblom. Vyberieme gumenú podložku za riadiacou pákou, pod nou sa nachádza plast ktorý má v strede dieru. Touto dierou budeme viest napájací kábel. Pre lepšie prestrčenie káblu som si najskôr tade prestrčil tvrdý drôt na ktorého koniec som následne prilepil napájací kábel (vid foto). Odporúčam kábel s čo najtenšími koncovkami.

full?d=1527331412.jpg

Link na album s fotkami z inštalácie:
https://www.mazdaklan.cz/media/albums/bezdrotove-nabijanie.144/

Následne už len treba pripevniť nabíjacie cievky na spodok gumenej podložky a podložku zaloziť naspať. Tu je dôležité umiestnenie cievok, umiestnenie si už musí nájsť každý sám podla toho ako si odkladá samotný telefón do toho priestoru. Treba myslieť na to že nabíjanie funguje iba v určitej polohe, teda vysielacia a prijímacia cievka musia byť skoro presne nad sebou. Z tohto dôvodu si odporúčam zakúpit nabíjačku ktorá obsahuje aspoň 2 cievky (Vacsie pokrytie plochy). Vela z nich obsahuje aj 3 cievky.

Linky na mnou použité materiály:
https://www.fusion.sk/katalog/product/453467/?autocomplete=1
https://www.fusion.sk/katalog/product/439475/?autocomplete=1
http://www.1nakup.cz/samsung-bezdratova-nabijeci-stanice-black-ep-ng930bbegww-2/

Výsledok je naozaj čistý, žiadny kábel nieje viditelný a to je pre mňa podstatné. Dúfam ze Vám bude návod aspoň trochu nápomocný, v prípade nejakého vlastného vylepšenia sa oň kľudne môžte s nami podeliť ;).

30703771_10209632683928483_3936846720926744576_n.jpg
 
@MichalDuda trochu mě to zmátlo z těch fotek, ale prostě jsi umístil pod volant někam tu koupenou zásuvku se 2ma cigaretákama a 1usb a na toto jsi zapojil tu bezdrátovou nabíječku? zřejmě kvůli tomu měniči napětí ... ?
 
Ahoj, já měl aktuálně řešený bezdrát v loketce, ale tam už se mi nový telefon nevejde, tak bych to potřeboval vymyslet do té přihrádky pod CD mechanikou.
Nicméně na úvodní řešení nejsem příliš zdatný a zároven mám obavy, že se tam telefon pořádně nevejde pod tu mechaniku. Máte zkušenosti nebo fotky s mobilem pro ukázku?
 
Přápadně budu vděčný, jestli má někdo zkušenost s montáží tohoto bezdrátu do BN/BM ?

 
Back
Top