• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

Cizí značky aneb proč být (ne)věrný japoncům

Tuhý podvozek je daň za vyšší těžiště a malá kola, má je velikostí mezi M6 a CX-5. Jestli to bylo na 19", tak se už vůbec nedivím.
 
Na 27.12. mam dohodnutu skusobnu jazdu Stinger diesel, modrej farby , zadny pohon.
Medzi ucastnikmi skusobnych jazd KIA medzi sviatkami, (vianoce-novy rok ) bude žrebovanie na zajazd na Australia Open.
Ak budete dobrí , poslem vam pohladnicu z Melbourne :)
.
Miesto vodica - pre mna , sama dokonalost. Som nadšený zo Stinger.
Iba čelné sklo sa mi zdalo akesi uzke (po presadnuti z Mazda3).

Optima vedla v salone mi pripadala, uz iba ako chudobny pribuzny. :-(
 
Konecne som sa dostal na skusobnu jazdu KIA Stinger, Platinum, 2,2 diesel , 147kW, zadny pohon, stav km 4350.

Nastastie som sa k jazde dostal az dnes, ked cely den mierne ale neustale prsalo.
Teplota +7°C , trvalý jemný dážd, asfalt mokrý, pneumatiky letne, 450 newton metrov na zadnych kolesach, vysledok si mozete domysliet.

Aj moja mazda s 400 Nm bezne pretoci pohanane kolesa na mokrom asfalte este aj na 3. r. stupen, ale teraz som k pretacaniu kolies, dostal naviac pobavenie aj z driftujuceho zadku auta.
S diesel autom !!!

V živote som este nejazdil na tak zábavnom, perfektne vyrobenom aute, ako dnes na Stinger.

Po nasadnuti za volant mi vravel predajca, nech si nastavim polohu za volantom, ale ja som nemal co nastavovat ..... jednoducho vsetko bolo pre mna (178cm/80 kg) v idealnej polohe
.
Po prvych 20 metrov som uz vedel, ze sedim konecne v aute, ktore prekonava vo vsetkych dynamickych vlastnostiach a jazdnom pocite moju Mazda3. (Medzi sucasnymi novymi mazdami sa nenachadza ani jeden taky model - bohuzial )

Nechapal som , ako sa moze tak skoro diesel motor zohriat na prev. teplotu po 2-3 km-och, ked moj takmer identicky motor sa zohrieva v zime po 10-12 km-och.

Sedak sedadla mal idealnu dlzku pre moj zadok – stehna, myslim, ze pre vyssie osoby sa da aj predlzovat sedak , ale som to nevyskusal.
Bez vycitiek mozem Stinger sedadla prirovnat k priplatkovym k AGR ortopedickym sedadlam v Opel.
Mazda bohuzial sa sedadlami v posledných rokoch nema cim chvalit ani v najvyssích vybavach.

HeadUpDisplay udaje na skle vyborna citatelnost, nacitanie dopr. znaciek vyborne, skoda, ze su zobrazene v pristrojovke a nie na HUD, vedla zobrazenej rychlosti auta .

Automat 8 stupnovy po zahriati motora funguje dokonale plynule, hladko, ako CVT.
Preradovanie smerom hore neviem ci AT robi spravne, lebo to robi takmer nevnimatelne aj pre vodica. Podradovanie AT idealne.
Vyskusal som aj pádla pod volantom, su rychle a presne no a potom na pádla mozete kludne zabudnut - AT podrzi zvoleny stupen kym je treba a po urcitom case, podla zvazenia elektroniky (robi to mudro) sa vrati AT do auto módu.

Podvozok je tichy a komfortny, ale zaroven pevny, na ktory sa istotne vzdy mozete spolahnut
Povedal by som, ze je to cca 5x vylepseny podvozok mazda aut so zachovanim spaetnej vazby pre vodica.

Hlucnost od odvalujucich sa kolies je nizky a radsej ani neporovnavam s hlukom od podvozku na skyactiv mazdach. (priznavam, posledne facelifty SkyActiv M3,M6 som este neskusal)

Hluk od Diesel motora v interieri je rozhodne nizsi, ako od mojho motora R2, ktoreho namerana hlucnost vo vnutri je velmi prijatelnych 64-66 dB pri 90 km/h.

Kedze, pocas celej skusobnej jazdy prsalo, mohol som zistit , ze voda obteka karoseriu dokonale. Voda sa nikde nehromadi, nikde nestrieka tam, kde nema byť.
Pri nastupovani – vystupovani som si nepospinil šatstvo. Spominam to preto, lebo to nie su samozrejmé vlastnosti aut.

Stinger ma vysku karoserie podla katalogu 1400 mm (moja M3 1470 mm, M6 1450 mm ) napriek tomu sa mi do KIA nastupovalo uplne bez problemov.
Az ked som vystupoval, som zistil preco. Po vypnuti motora , po otvoreni dveri sa najprv dvihne volant do najvyssej polohy , potom sa sedadlo posunie dozadu a vy mozete uplne pohodlne vystupit aj nastupit. To je prosim seriova vybava Platinum. Čumel som na to, ako PUK !
Zopakoval som si to 5x a tesil som sa tomu, ako male decko na Vianoce.

Interier je priestranny a urcite bude stacit aj pre beznu rodinu 2+2(3).
Kufor, liftback otvaranie nepotrebuje komentar.
Nepochopim, preco mazda pri M6 upustila od takeho otvarania do kufra.
Radsej mohla mazda vypustit z vyroby sedan verzie.

Nedostatky
-Elektricke nastavovanie vonkajsich zrkadiel je veeeeeeeľmi pomalé oproti mojej mazde, ale v nasom druhom aute doma, je rovanko pomale ako v Kia.
-Zadna kamera sa v dazdi zaspinila viac, ako by som si predstavoval, ale som s nou aj v takom stave este nacuval s 20 cm-ovou presnostou. Neviem, ako by to bolo za tmy.
-Pri vyjazde z parkoviska som dostal upozornenie, aby som jazdil opatrne , aby som neoskrel predok, spodok auta. Nedopatral som sa, aku ma Stinger svetlu vysku, ale pravdepodobne cca 110-130 mm
co je v nasich podmienkach na zvazenie.
-Pri 90 km / h nechava AT klesnut otacky na cca 1200 ot.-1 , pricom tocivy moment motora 440 Nm prichadza nad 1750 ot.-1. Takze po kick-down v 90 km/h rychlosti a otackach, je treba chvilu pockat na zatah od motora.....
-Autohold , asi by som ho nikdy v zivote nezapinal. Na semafore mi brzdilo auto autohold cca 30-40 sec. , pri rozjazde sa tak kartkom case brzdy uz odlepovali od mokrych kotucov hlasitym odtrhnutim. Zivotnosti kotucov auto hold istotne nepridá. Možno v slnečnej Kalifornii je to dobra vec, ale nie u nás.

Vsade, kde som jazdil so Stinger obzerali ho s velkym zaujmom. Bolo jedno ci stali ludia na chodniku na semaforoch, ci sedeli v autach .
Akasi predposledna generacia Honda CVIC na rychlostnej ceste dokonca chcela dokazat, ze je lepsia ako KIA, ale nebola :)
Stinger v modrej farbe putal obrovsku pozornost okolia aj v zamracenom upršanom počasí.

Musim vyjadrit svoje velke podakovanie predajcovi KIA AutoVALAS Košice, za jeho pristup .
V ničom mi nebránil počas skusobnej jazdy, ani v km-och ani v dlžke času, dokonca mi sam poradil , akym smerom , kde najdem najlepsie useky na odskusanie jazdnych vlastnosti auta.
Dostal som od neho este ponuku, vyskusat Optima Plug-in Hybrid , vraj ma prekvapujuco dobre dynamicke jazdne vlastnosti. Urcite vyuzijem tuto jeho ponuku.
V showroomoch inych znaciek su to stale len a len akesi kompromisne skusobne jazdy.

Vela sa uz o KIA Stinger popisalo, vela odbornikom Stinger učaroval svojimi vlastnostami.
Stinger dostal aj mňa.
Vo verzii diesel to sice nie je pravý športiak na okruhy, ale "iba dokonale Grand Touring" auto, s ktorym si mozete uziť este aj množstvo jazdnej zábavy za volantom, ak vás baví aj niečo viac, ako iba previezť sa z bodu A do bodu B.
Naviac este budete putat pozornost vsetkych ludi, vsade vo svojom okoli.

Je to auto, za ktore by som svoju Mazdu 3 , ale aj hociktoru inu mazdu vymenil ihned, bez zavahania.
 
Este doplneneie toho co som napisal vyssie.
Ked som v mazda salonoch neustale fňukám, aké sú predražené mazdy. Za svoju cenu podla mna poskytuju malo.
Pri Stinger, cena 42000 € za diesel , je podla mna uplne adekvatna a v porovnani s nemcami nizka.

Od manzelky som vcera dokonca dostal suhlas na kupu Stingera s podmienkou, ze jej najprv prevediem rovnaku sumu na jej ucet..... keby mala 22 r. aj by som mozno zvážil taku ponuku :)
 
Mazdy nie su drahe, v top vybavach su napriec svojou triedou relativne lacne. Je potrebne si uvedomit, ze tam,kde cenovo konci napr. Mazda 6,Stinger este ani nezacina. Viem. Stinger je min. o pol triedy vyssie.
Ak by som vyberal auto do 50 000 EUR, Stinger je urcite favoritom. Je to ale mimo sukromny rozpocet.
Kamarat objednaval do vyroby BMW 125d a dostal 30% zlavu. Podmienkou bolo, ze doplnkova vybava musela tvorit prave 30% ceny.
Ak mi da Kia 30% dole, zobral by som 2.0T GT line . Ale az po rokoch, ked sa vychytaju chyby, novinku uz nikdy.
 
U nas teda rozhodne nejsou ochotni davat na Stingera jakoukoliv slevu. Aspon tolik ma zkusenost ze dvou (z celkem tri Prazskych) salonu, co mohou Stingera prodavat. Tedy mysleno slevu z politiky zastoupeni Kia, salon muze neco malo ze sve marze asi dat. Tim, ze nektera konkurence s klidem dava 20% apod. slevy, tak je to takove ... trosku drahe. Mysleno z meho pohledu "stredni tridy".

Jinak jsem se byl podivat v salonu treba i na Audi A5 a ja jsem se dozadu teda na vysku nevesel. Do Stingeru ano. A to nejsem nejaky extra cahoun ... 186? Ani nevim.
 
Outback 2.5 je proti CX-5 2.5 určitě vhodnější do terénu díky X-Mode, ale motor je slabší a to kvílení na plný díky CVT by mě asi docela štvalo.
Vcera jsem se byl projet s novou Imprezou take s CVT/Lineartronicem a nejak priserne mi to neprislo. Jasny, kdyz to prislapnes, tak to tam leti pres 6k otacek a hluk to je. Ale ze by to bylo nejak dramaticky horsi (jeslti vubec), nez soucasny 2.5 SkyActiv pri kick-downu, to bych uplne nerekl. Ale ok, jezdil jsem asi jen 30 - 40 minut.

Ještě je tu CX-5 shr3kova švagra číslo 1 a GH švagra číslo 2. ;) Oba nakaženi mazdavirem. A já se zase vrátím za nějakou dobu až bude nová 6 nebo CX-8.
A jaka je vlastne budoucnost Tve soucasne GJ?
 
Jasny, kdyz to prislapnes, tak to tam leti pres 6k otacek a hluk to je. Ale ze by to bylo nejak dramaticky horsi (jeslti vubec), nez soucasny 2.5 SkyActiv pri kick-downu, to bych uplne nerekl. Ale ok, jezdil jsem asi jen 30 - 40 minut.

No jenže to CVT na těch 6kRPM zůstane, 2.5 SkyActive nahodí nejnižší možný převod, jde do omezovače, tam otáčky spadnou a znovu dokola, takže to ve výsledku není monotónní zvuk vysavače IMO...
 
Nic takoveho, ze by otacky zustaly na vysokych tisicich jsem nepozoroval, stejne to potom spadlo dolu, kdyz jsem prestal zrychlovat a jel ustalenou rychlosti. Ale jak rikam, jezdil jsem chvilku. A prave kvuli tomu CVT jsem si to sel zkusit.

Ale kdo vi, treba ted vyhraju Imprezu na ten tyden zdarma (https://www.zazijsubaru.cz/) a pak si udelam lepsi predstavu :D.
 
No myšleno bylo po dobu zrychlování na plný plyn. Při ustálené rychlosti jde CVT s otáčkami samozřejmě dolů.
 
Nic takoveho, ze by otacky zustaly na vysokych tisicich jsem nepozoroval, stejne to potom spadlo dolu, kdyz jsem prestal zrychlovat a jel ustalenou rychlosti. Ale jak rikam, jezdil jsem chvilku. A prave kvuli tomu CVT jsem si to sel zkusit.

Ale kdo vi, treba ted vyhraju Imprezu na ten tyden zdarma (https://www.zazijsubaru.cz/) a pak si udelam lepsi predstavu :D.
Co interier, sedacky .... podvozok, riadenie ?
 
Back
Top