• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

podvozek Mezinápravová spojka - údržba

Jirkav

výkonný člen KLANu
128
Ahoj,
v ceníku pravidelného servisu CX-5 jsem nenašel žádnou položku týkající se mezinápravové spojky. Je tedy bezúdržbová? Měla by být, ale znejistěl jsem po přečtení článku v nedávném světě notorů, který psal o ztrátě funkce mezinápravové spojky Haldex u Superbu, když se v ní pravidelně (tuším každých 60 tisíc km) nevymění olej.
 
Ahoj,
jsem po servisní prohlídce v autorizáku a nějakém gúglení o trochu chytřejší. Tomu vzadu se říká diferenciál zadní nápravy a olej se v něm samozřejmě mění, i když z osmi autorizovaných servisů, které jsem kontaktoval, se k tomu chystal jen jeden. Ale je tam ještě věc mezi převodovkou a kardanem, které v Americe říkají transfer case a i v té se mění olej!
transfer_case.jpg
V servisu, kde jsem byl, jí říkali přídavná převodovka, ale o tom, jestli v ní vyměnili olej, mi nic neřekli ani nenapsali do vyúčtování. Přitom vůz má najeto 100 000 km a olej v přídavné převodovce se předtím nikdy neměnil. Co na to mazdí odborníci? Není nakonec nejlepší si lhůty výměn všech náplní sledovat sám a měnit je doma? V servisu aby jeden napřed přesně popsal, co chce, potom zkontroloval zakázkový list, jestli to správně zapsali, zahnal srdeční slabost při čtení faktury a na závěr se doma ještě podivil, za co zaplatil. Narážím na to, že po návratu z té prohlídky jsem shledal, že mám nový olej v motoru 2 – 3 mm nad horní značku. Myslel jsem (a vedoucí servisu mi to během prohlídky potvrdil), že se má plnit mezi značky přibližně doprostřed.
 
Olej měnit ve všech skříňkách pohonu. Jak transfer case( alias rozvodovka), tak v zadním diferáku. Při běžném používání bych ty oleje měnil max. po 100k km s velkým sebezapřením, že to měním tak pozdě . Ideálně dříve, klidně po 50k km. Ten olej není nesmrtelný a čím déle tam bude stará náplň, tím více se přiblíží smrt té konkrétní skříňky. :) Btw. stačí být u výměn osobně přítomen, pak je jistota, že vše skutečně proběhlo.
 
Ahoj Mildo,
a v kterým servisu tě nechají přihlížet? Mne nechali naposledy asi před patnácti lety. Od té doby všude shodně tvrdí, že přítomnost zákazníka v dílně odporuje bezpečnostním předpisům. Tak mne na výslovné přání zavedou k vozu jen na chvíli.
Nejvýš někde mají sklo mezi kanceláří a dílnou, ale to není stejné jako být vevnitř.
O intervalech výměn teď už vím to samé, co píšeš, a když to člověk zvládne doma, je to za hubičku. Teď jen přemýšlím, zda za deset let bude nebo nebude zajímat možného kupce, kdo a jestli ty kapaliny měnil…
 
Já zatím ve všech, když jsem měl čas být u toho. ;) Myslím, že kupec určitě rád uvidí, že na autě byla dělána řádná údržba. :)
 
Už jsem se rozhodl, že údržbu, která není Mazdou v ČR předepsána, si budu dělat pokud možno sám. Důvod: tyto úkony se v elektronické servisce mého auta stejně neobjeví, i když si je nakrásně nechám udělat v autorizáku, protože na ně elektronická serviska Mazda prostě nemá rubriku! Jako důkaz by se dala použít faktura ze servisu, ale v těch se potenciální kupec nebude chtít hrabat. Bude se zajímat hlavně o pravidelné výměny motorového oleje a o to, jestli auto funguje a vypadá udržované nebo ne.
Pokračování tématu na https://www.mazdaklan.cz/threads/vy...ozdelovaci-prevodovka-zadni-diferencial.2635/.
 
Po svépomocné výměně oleje v přídavné převodovce (téma: výměny olejových náplní) zbývalo jen ujistit se, že je správná moje představa, že přídavná převodovka taky zapíná/vypíná pohon kardanového hřídele k zadní nápravě. Maličkost, stačilo při výměně kol za zimní otočit kolem, které je právě zvednuté. Následovalo překvapení: při otáčení volným předním kolem se kardan točil, při otačení zadním kolem ne.
Tedy mezi kardanem a zadním diferenciálem je ještě spojka. Ví někdo, jak se jmenuje, jak vypadá a jak funguje?
 
Tady posílám zjednodušený nákresy (spíš pro objednávání dílů než pro opravu). Mezinápravovou spojku máš označenou červenou šipkou.
Zobrazit přílohu 17133 Zobrazit přílohu 17134 Zobrazit přílohu 17135 Zobrazit přílohu 17136

Něco k večernímu počtení: http://www.autoforum.cz/technika/systemy-pohonu-4x4-pod-lupou-nenechte-se-vodit-za-nos/?2
Ahoj, kde najít tahle technická dokumentace. Koupil jsem CX5 a budu se muset pustit do opravy převodovky, tak by mi to pomohlo. Díky
 
Back
Top