• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

podvozek Vrzání / rány od přední nápravy / kola

Doofer

moderátor
Člen týmu
1 377
ahoj, před nedávnem jsem řešil závadu u které byla nakonec poměrně banální diagnóza, ovšem zprvu nebyla tak jednoznačná... možná někomu pomůže ;)

pokud ti vozítko při pomalé jízdě přes příčnou překážku nebo při rozjezdu od nápravy/kola vydává vyloženě vrzající zvuk


= jedná se o vyschlou prachovku čepu nápravy (dále v topicu přiloženo další video).

další možnou variantou v tomto případě je stabilizátor včetně silentbloků, tedy také zkontrolovat tento díl
11688_silentblok.jpg

při rozkejvání auta nebo zapérování na blatník se to ozývalo a pak víc když jedeš pomalu přes výmolu nejlépe tím jedním kolem. když to sundáš, můžeš hýbat jak chceš, ale auto není zatížené a čep nevrže nebo musí být hodně vyschlý...

na vině je většinou opravdu čep spodního ramene, který je pod prachovkou vyschlý (časem se vazelína vymačká). vzhledem k tomu, že je čep z výroby natvrdo nalisovaný a není možné ho vyměnit, tak je třeba postupovat opatrně. je třeba sundat kolo a k čepu se dostat = nic složitého je to cca na 2 šroubech. na prachovce čepu je takový kroužek, který se opatrně sundá (poté po otočení bylo jasně patrné vrzání - při zatížení a provozu pochopitelně daleko hlasitější). poté už je možné se dostat dovnitř čepu, kam narvat grafitovou vazelínu nebo nastříkat jiný vhodný olej nebo vazelinu na vysokotlaké spoje, který dobře přilne. poté opatrně vše zkompletovat. vrzání okamžitě ustane. udělal jsem pro jistotu všechny čepy a pohyblivé spoje nápravy.

nedoporučuji to při vzniku vrzání odkládat, čep je nastálo a výměna ramena nápravy je potom doooost drahá sranda

pic
 
Poslední úprava:
za sebe doplním, že jsem řešil totéž (vrzající žebřiňák na videu je moje GH), ale dlouho jsme s mechaniky nemohli přijít na to, odkud to jde, takže jsem to opravil provizorně jen stříkačkou s mazivem. Po půl roce se vrzání vrací, tentokrát už to vyřeším dle Dooferova postupu
 
Ahoj, tohle téma je úplně jako na zavolanou... Zrovna posledních čtrnáct dní jsem začal poslouchat vrzání. Ještě pro upřesnění jedná se o čep na horním ramenu? Dík JPS
 
Ahoj, tohle téma je úplně jako na zavolanou... Zrovna posledních čtrnáct dní jsem začal poslouchat vrzání. Ještě pro upřesnění jedná se o čep na horním ramenu? Dík JPS

čep spodního ramene... ať se dílo zdaří ;)
 
Poslední úprava:
je mi to tedy blbé, ale nebyla by fotodokumentace, ať se neudělá větší škoda ?
 
bohužel... chtěl jsem dát jednu dvě fotky co jsem měl v mobilu, ale už nemám :confused: každopádně je to hlavní čep ramena, velký nepřehlédnutelný. když sundáš kolo, tak se na sebe budete přímo koukat ;) je kousek za nábojem kola
 
jestli tedy chápu, tak sundat opatrně prachovku a injekcí vstříknout třeba grafit?
 
Poslední úprava moderátorem:
Mně vrzalo pravé přední kolo jenom v zimě a to když bylo pod nulou. Teď je klid. Na STK jsem byl a vrzalo to na vnitřní straně spodního ramene. Dostat se tam nedá, jenom tak, že celé rameno dolů.
 
Mně vrzalo pravé přední kolo jenom v zimě a to když bylo pod nulou.

začalo mi to taky v zimních teplotách a když bylo nad nulou tak to ustalo, postupně se to ale zhorší, takže se této proceduře stejně nevyhneš. čím dřív, tím lépe
 
A je tam dost místa po sundání prachovky, že bych tam naňahňal něčím zelenou táhavou vazelinu na čepy kamionů co mám doma, nebo se tam dá dostat jen sprejem a rozředit to co tam zbylo
 

Přílohy

  • WP_20150506_20_23_44_Pro.jpg
    WP_20150506_20_23_44_Pro.jpg
    413,3 KB · Zobrazení: 86
Nebo to to ....
 

Přílohy

  • WP_20150507_11_56_16_Pro.jpg
    WP_20150507_11_56_16_Pro.jpg
    575,1 KB · Zobrazení: 79
Tak jsem se na to koukl. Nějaká vazelina tam byla, prastřikl jsem to grafitem a narval tam novou vaselinu.
 

Přílohy

  • WP_20150507_16_00_20_Pro.jpg
    WP_20150507_16_00_20_Pro.jpg
    412,7 KB · Zobrazení: 561
  • WP_20150507_16_09_08_Pro.jpg
    WP_20150507_16_09_08_Pro.jpg
    343 KB · Zobrazení: 530
  • WP_20150507_16_23_48_Pro.jpg
    WP_20150507_16_23_48_Pro.jpg
    422,4 KB · Zobrazení: 536
Tak se zdá, že by to pomohlo přejel jsem již několik nerovností a zdá se že není slyšet klepot od předu. Prvně jsem se domníval že budu muset dělat stabilizatory, ale jestli to pomůže tímto tak to bude vinikající.
 
To jo , u horního jsem nenašel žádné dva šrouby co by se měli povolit
 

Podobná vlákna

Back
Top