• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

elektrika Zadní osvětlení spolu s DRL

PHiLiPZ

výkonný člen KLANu
417
Zdravim,?na Mazde6 Revolution Top pouzivam automaticke denne svietenie a vadi mi, ze zo zadu prilis nie som vidiet. Ma niekto dobry napad, ako spravit, aby zadne svetla svietili vzdy pri DRL alebo normalnych a aby to auto nevyhodnotilo ako chybu? Spotreba je myslim celkom zanedbatelna, su to LED svetla. Ked si rucne zapnem normalne osvetlenie, stmavne mi displej a musim ho rucne prepnut z auto na den. Automaticke prepinanie na dialkove funguje tiez iba v Auto rezime s DRL. Keby mi svietili zadne svetla, nevadilo by mi ani, ze auto aj v dazdi necha iba DRL. Vdaka.
 
To je bohužel věc, která takto funguje a je nařízena legislativou - po rozjetí automobilu za nesnížené viditelnosti se světly pro denní svícení nesmí na automobilu svítit žádná další světla.
Ohledně svícení vzadu, je to nařízeno přímo zákonem o silničním provozu, že při snížené viditelnosti musí být použita právě potkávací světla, aby bylo vozidlo vidět i zezadu.
Takže pokud chceš svítit vzadu, tak nejjednodušší variantou je otočit páčkou. Určitě by šlo nějakým způsobem překopat elektroinstalaci, záleží jestli by za to tento zákrok stál. Každopádně bys tím učinil vozidlo nezpůsobilým k provozu na pozemních komunikacích, to je jisté..
 
Nasiel som Predpis c. 48 EU http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:323:FULL:CS:PDF kde hlavne sekcia 6.19 hovori o dennom svieteni.

6.2.7.6 Pokud jsou denní svítilny instalovány a jsou v činnosti dle odstavce 6.19, buď
... nebo
6.2.7.6.2 denní svítilny jsou v činnosti společně se svítilnami uvedenými v odstavci 5.11, kdy se jako minimální požadavek musí rozsvítit alespoň zadní obrysové svítilny

a

6.19.7.4 Svítilny uvedené v odstavci 5.11 se nezapnou, když jsou rozsvíceny denní svítilny, kromě případu, kdy jsou denní svítilny provozovány podle odstavce 6.2.7.6.2.

5.11 Elektrická zapojení musí být taková, aby přední a zadní obrysové svítilny, případné doplňkové obrysové svítilny, případné boční obrysové svítilny a zařízení k osvětlení zadní registrační tabulky nemohly být ZAPÍNÁNY a VYPÍNÁNY jinak než současně.

Novy Renault Megane https://www.renault.cz/vozy/nove-vozy/novy-megane.html standardne ma DRL aj vzadu, takze by to uplne zakazane byt nemalo.

Takze o tej (ne)sposobilosti zatial presvedceny uplne nie som. Z pohladu bezpecnosti by to urcite pomohlo, ak by sa dalo svietit aj vzadu. Ze tym vynatkom od EU rozumiem ale netvrdim.
 
Back
Top