• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

motor Chyba kompresoru klimatizace

cyril1116

nový člen
13
Zdravím,

chcem sa opýtať na zvuk, ktorý vydáva kompresor klimatizácie. Natočil som o tom video -


Okrem tohto zvuku je počuť pri akcelerácii alebo preradení rýchlosti a podobne aj zapísknutie. Odsledoval som, že sa to deje len keď je zopnutá spojka na kompresore klímy. Preto som vymenil remeň pohonu klímy (aj ten druhý pre istotu). Na jeden deň bol piskot preč ale vrátil sa icon_387.gif Myslíte, že mám remeň naimpregnovať sprejom na klínove a drážkove remene a neriešiť to alebo sa mi tým, že to začalo pískať aj s novým remeňom snaží kompresor niečo povedať? Napr. že je mierne pridretý alebo niečo...


Ďakujem pekne!
 
Zhodil som dnes znovu kryty a natočil to viac detailnejšie. Zistil som, že to píska aj keď auto stojí, len vytočené na aspoň 2500 otáčok. V momente, keď sa zopne klíma tak to zapískne. Remeň je čisto nový. Moja otázka je, je to zdravý zvuk kompresora? :D


Remeň som poriadne nastriekal sprejom na klínové remene, a prestalo to pískať. Ale musel som ho tam dať naozaj veľa... teraz je ten remeň dosť lepkavý a je otázne ako dlho to bez pískania ostane ale tak aspoň niečo.
 
Nazdar,

No, bol som v servise kde servisujú klimatizácie a povedal, že klíma pekne chladí, zopína a tak, žeby to neriešil. Keď som mu ale povedal, že čo ten zvuk kompresora tak že to mám riešiť až keď nepôjde... :D Zatiaľ chcem dať do poriadku tú chybu s prevodovkou a potom uvidím aj čo s týmto.

Každopádne som ale aspoň to pískanie spojky chcel vyriešiť. Zistil som totiž, že to nepíska lebo prešmýkne remeň ale pískalo to lebo pri magnetickom pritiahnutí toho vrchného kovového dielu spojky to prešmýklo a zapískalo (kov o kov). Tak som sa rozhodol, že tú strednú malú M6 skrutku povolím, zhodím ten vrchný diel spojky a poriadne vyčistím obe tie trecie-dosadacie plochy. A hneď prvé čo sa mi podarilo bolo odtrhnutie tej skrutky :) . Mal som našťastie v dielni presne také M6 skrutky s takou hlavičkou s podložkou - 8.8 pevnosť. Skúsil som to vybrať vyťahovákom na zalomené skrutky ale pevnosť tej skrutky keby som si mohol tipnúť (na hlavičke to už nebolo čitateľné) bola možno 5.8 :D Úplné blato. Ten vyťahovač zalomených skrutiek pri rezaní opačného závitu vždy ten materiál strhol. Tak som prešiel na plán B a postupne som to pekne odvrtával až do 5mm. A následne som narezal/prečistil pôvodný závit M6x1 závitníkom. Mal som veľké veľké šťastie v nešťastí, že som nemusel dávať kompresor von z auta a dalo sa to teda urobiť bez vypustenia náplne... len 2-3 hodiny to zobralo.

Obe tie trecie-dosadacie plochy som poriadne odmastil a aj (toto neviem či správne) narobil ryhy do oboch dielov... myslel som si že sa to pri zopnutí aspoň do seba lepšie zahryzne a neprešmýkne a neurobí ten zvuk. Naozaj to už vôbec nepíska... uvidíme ako dlho. Vidím to ale na výmenu kompresora niekedy po zime, keď budem vedieť že prevodovka je OK, že auto je OK... len nedávno som ho kúpil.


A Tebe to ako dlho píska a vydáva taký zlý zvuk?
 
Noo já to auto teď dotáhl z DE pro manželku r.v. 2011, 1. majitel po důchodkyni, servis každý rok jen dealer Mazda a najeto jen 56tis. Chtěl jsem schválně malý nájezd aby jsem mohl vyměnit hned všechny náplně a samo také v automatu, protože "doživotní" náplň podle Mazdy.
Jinak je to variarotový automat kde se doporučuje výměna komplet oleje a filtru (který je v útrobách a musíš sundat olejovou vanu od té převodovky) každých 60tis km max 80tis km. Když měníš ten olej tak je prý "nesmrtelný".

Jinak tady v ČR nebo celkově v Evropě jsou hodně vzácné ty automaty, protože Mazdy jsou "řidičské" auta a ten automat to hodně "zabije" to auto.
Jinak myslím že v M6 GH se dělal jen automat v tom dvoulitru LF, jinak v ničem jiném, jedině pro Americký trh byla 2,5ka s automatem i v M3 BLku, před cca rokem ji tady v CZ nekdo strasne dlouho prodával a nikdo to nechtěl.
 
Aha, tak uvidíš ako sa bude správať u Teba ten kompresor... daj prosím potom vedieť.

Inak mne zasa píska tá spojka pri zopnutí klímy vo vyšších otáčkach :)))))))))))))))))) Ryhy sa asi zbrúsili a je to to čo to bolo :D


A k tým automatom... je to zvláštne keď si uvedomíš že ďalšia 6tka už v 2.5 benzíne bola len automat... Myslel som že ľudia už chcú automaty a že túto moju 3jku nebude problém predať keď ich je tak málo... keby trebalo :D
 
Čaute, nemôže byť chybna fakt len spojka kompresora?

Všimol som si novú vec. Pri pridávaní plynu sa rozopne spojka kompresora. Na grafe nižšie je hore rýchlosť, nižšie otáčky motora, nižšie skutočný stav zopnutia spojky klímy a najnižšie signál z RJ že má byť alebo nemá byť zopnutá spojka kompresora. Na voľnobeh, aj pri pridávaní plynu pri státí sa spojka kompresora pekne zopne a drží zopnutá až kým nepríde signál, že sa má rozopnúť. To je OK. Ale je OK aj to, že napr. pri "hraní sa" s plynom, keď som pri rozbiehaní naschvál robil s plynom viac krát toto - zašliapol / povolil, sa spojka kompresora rozopne pri pridaní plynu a zopne naspäť pri uvoľnení plynu. Podobne to robí aj keď vo väčších rýchlostiach.

@HUGO007 môžeš to prosím otestovať? Ja som to zistil najprv bez počítača a diagnostiky... keďže mi spojka kompresora pri zopnutí pískne tak som pri "hraní" s plynom počul za sebou viac písknutí... Len keď auto stojí na mieste tak to nerobí, neviem to teda natočiť na video, robí to len pri pohybe.


1631870907846.png


Mne z toho príde, že tá spojka kompresora nedrží poriadne v zopnutom stave... Čo myslíte?
 
Požadavek je tam, ale zřejmě špatný kontakt, nebo se kontakt přerušuje, jak je spojka ojetá a třecí plocha prokluzuje. Nevím konkrétně, jak to mechanicky vypadá u této spojky.
 
Neviete o čisto elektromagnetickej spojke na toto auto? Nie celý kompresor len spojka, za rozumné peniaze :D
 
Joo jinak ten zvuk u mne zmizel, řekl bych že to auto bylo dlouho odstaveno a poté jak se začalo používat tak to vydavalo ten zvuk, letos po 1 roce provozu už žádný zvuk spojka kompresoru nevydávala, klima normálně funguje.
Pořád ti to dělá?
 

Podobná vlákna

Back
Top