• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

motor kontrola ventilu PCV

Kolaps

nový člen
8
Zdravím,
mám podezření na zaseknutý ventil PCV na své Mazdě Skyactive G120, usuzuji dle:
- stříká olej víčkem od oleje při nastartovaném motoru, z otvoru fouká
- slyšitelné kolísání otáček na volnoběh při teplém motoru
- jsou cítit spaliny v motorovém prostoru
- po zhasnutí teplého motoru z otvoru víčka oleje mírně stoupá dým i po výměně oleje

Dá se jeho funkce zkontrolvat aniž bych demontoval sací parohy? Předchozí majitel tu nainstaloval separátor oleje - oil catch tank. Při pokusu odšroubovat jeho nádobku za běhu motoru to nešlo, je v ní evidentně podtlak ze sání, ale jak zjistit, jestli se něco vytáhne od PCV? Nádobka je vyčištěná a nechce se mi čekat tisíc km, abych zjistil, jestli něco zachytává. Nevím jak rychle se to má hromadit, ale při pokusu dát ubrousek do nádobky a na chvíli nastartovat zůstal čistý. Případně je možný to otestovat diagnostikou? Na palubce žádná kontrolka nesvítí, auto jede normálně. Díky
 
Ahoj,
Když do hadice co jde z PCV foukneš, tak musí být ucpaná - nesmí jít profouknout. Pokud jde profouknout, tak je PCV zaseklý v otevřeným stavu.

Když z ní ale nasaješ, tak musí být normálně průchozí - bacha ať nenasaješ do pusi ten bordel. Pokud z ní nepůjde nasávat tak je PCV zaseklý v zavřeným stavu.

On je tam ještě třetí "mezistav", ale ten tě zajímat nemusí. Stačí tenhle jednoduchý test.
 
Moc díky, to jsem přesně potřeboval vědět. Ventil funguje jak má.
Ty slyšitelné změny na volnoběh způsoboval spouštějící se ventilátor, takže to je taky OK. To foukání je spíš takový pulzující, pokud odšroubuju víčko a volně ho položím, tak několik sekund vydrží poskakovat než vypadne vedle.
Otázka tedy je, jestli je u tohoto motoru normální že při otevření víčka vystřikují kapky oleje kolem a po jízdě z otvoru víčka stoupá lehký dým? Mám tento vůz krátce a předchozí mi to nedělal, tak mě to poněkud znejistělo.
 
Back
Top