• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

podvozek Trhnutí volantu při zapnutí elektriky

ffmuff

nový člen
14
Pánové, mám asi tři měsíce problém - při zapnutí elektriky před startováním mi někdy (zdá se, že v závisloti na vlhkosti nebo i teplotě) cukne volant a to i dost výrazně - klidně o 10-15 stupňů. Evidentně se v tu chvíli neshoduje něco ve zpětné vazbě v řízení a regulátor se to snaží uvést do souladu. Je to celkem nepříjemné pro řidiče (už mne to i prásklo přes ruce) a co to dělá s mechanikou řízení za klidu vozidla je celkem jasné. Podobně mne zlobila Corsa a na vině byl vadný potenciometr na sloupku řízení, který dával falešný signál. Že by něco podobného? Je tu někdo s podobným problémem?
 
Mi se to občas taky stane, ale tak nanejvýš o cca 5 stupňů.
Nějak jsem tomu ale nevěnoval pozornost. Zkusím vysledovat za jakých podmínek a jak moc.
 
Analogie tohoto z RC autíček - to stejné se stalo, když poloha kol (řídícího serva) nesouhlasila při zapnutí s polohou volantu na vysílači - zpětná vazba to dotáhla. To je celkem v pohodě. Co se mi nelíbí je to, že nevím, jestli to je pohyb jen na straně volantu nebo jestli to rve za řízení na straně kol u stojícího vozidla. Nás starší v autoškole tloukli za tahání za volant při stojícím vozidle třeba při podélném parkování. Tohle cukání by řízení prospělo stejně jako šílené vibrace při hlídání pruhů.
 
A není to náhodou to co tu psal včera Max6 u mazdy 3 BM, totiž že to škubnutí volantu znamená uvolnění zámku volantu? Moje M3 BN to dělá taky.
 
Nevím, zkusím se na to po neděli přeptat, ale když jsem to nahodil jako konverzačku, tak reakce od servisu byla nulová. Nedělá to pokaždé, spíš po nějakém větším dešti nebo změně teplot. Spíš to vidím na nějakou kondenzaci vody v konektoru nebo ve snímači. Radost z toho nemám, protože to je zbytečný "štos" do řízení a nevím, že by to dělalo u jiných značek. Mám první (a jistě poslední) Mazdu a dost mne to auto děsí. Závad jak naseto, horší snad byl jen dvě generace zpátky Ople Astra. Klidné auto na důchod to fakt není.
 
Mně ten volant škubne zhruba 3 cm do prava a vrátí se zpět. A myslím, že to dělá před každým startem, když mačkám knoflík postupně všechny tři polohy.
 
Měli byste parkovat s volantem rovně. Jinak namáhate El. zámek řízení a pak to tak škube. Já parkuju od novoty s kolama rovně a ani známky po cukancich ;) Jsem už poučen od BMW, kde jsem kvůli tomu musel měnit sloupek řízení.
 
Lehke cuknuti volantu je zpusobeno opravdu odemcenim volantu. Pokud je ale silne i pri srovnanych kolech, doporucil bych navstivit servis.
 
Back
Top