• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

benzín 1.8i (2007) Výměna motorového oleje

Vojtaano

nový člen
16
Zdravím všechny,

můj dotaz se týká množství oleje, které se má nalit do motoru po výměně.
Abych předešel některým dotazům, tak začnu od začátku: O víkendu jsem se pustil do výměny oleje, s tím že jsem měl zahřátý motor (cesta z baráku na montážní jámu, cca 6km) a před samotným povolením výpustného šroubu jsme si sundal víčko na dolévání. Olej jsem tedy nechal vypouštět +/- 30 minut - doba, po které olej přestat téct a kapat. Po zašroubování výpustného šroubu jsme vyměnil olejový filtr.

Tak nyní k dolévání oleje - na netu jsem z nějaké tabulky vyčetl, že množství oleje v tomto motoru je 4,3l a toto množství jsme do motoru také nalil. Po kontrolním měření kolik je dle olejové měrky v motoru vlastně oleje jsem zjistil, že je ho tam nad horní rysku.
Bohužel při dolévání jsem si neuvědomil, že v motoru vždy nějaký olej zůstane (olejové čerpadlo)

Z tohoto pramení má otázka zda mám přebytečný olej odsát/ vypustit nebo se nic neděje a nemusím se stresovat.

Předem díky za odpovědi a omlouvám se, že jsem se rozepsal o tak "banální" věci.
 
Ano L8/LF má je podle ESI 4,3 litru a úplně suchý 4,6, ale vždycky tam něco zbyde, lepší odsát přes měrku. Příště nalít necelé 4 litry a počkat.
 
Jaký je nejlepší způsob toho odsávání ?

Zkoušel jsem to tak, že jsem do otvoru pro měrku strčil hadičku (vnější průměr olůvka měrky oleje) a zkoušel odsát stříkačkou, ale nepovedlo se. Po vytažení hadičky se mi zdálo jakoby hadička ani nebyla od oleje.
 
Pokud nemáš elektrickou odsávačku cca za 1000 (Conrad, občas Lidl, někdy AutoKelly) tak se s tím ručně nepárej, to bys potřeboval tak půllitrovku kovovou profi odsávačku (stříkačku), která bude stát tak pětikilo.
 
No bohužel žádnou odsávačku nemám.
Nemám to tedy řešit ? nehrozí žádný problém ?
Nebo jsi tím ať se s tím nepárám myslel to, že pro mne je jediná cesta a to upustit olej přes vypouštěcí šroub ?
 
Normálně to dáš takovou tou velkou 100ml injekční stříkačkou za 40,- Kč a akvaristickou hadičkou (samozřejmě delší, než je měrka, a nějak jí domluvit, aby nebyla zkroucená). Jen pak to nesmíš nechat půl roku ladem jako já, jinak se ten gumový pístek ve stříkačce přilepí na dno a pak už se s tím špatně pracuje. Takže rada zní, hned po odsátí utřít a umýt injekční stříkačku (na hadičku prď).
 
Normálně to dáš takovou tou velkou 100ml injekční stříkačkou za 40,- Kč a akvaristickou hadičkou (samozřejmě delší, než je měrka, a nějak jí domluvit, aby nebyla zkroucená). Jen pak to nesmíš nechat půl roku ladem jako já, jinak se ten gumový pístek ve stříkačce přilepí na dno a pak už se s tím špatně pracuje. Takže rada zní, hned po odsátí utřít a umýt injekční stříkačku (na hadičku prď).
Přesně tak jsem to dělal i já a jde to docela dobře.Jen je potřeba s tou hadičkou trochu potrénovat a trefit se, než to olej nasaje.;)
 
To že je po dolití nad měrku je normální, pak při nastartování si ještě něco nasaje filtr a potrubí od něj dál do motoru.
Po výměně se vždy musí na pár vteřin nastartovat chcípnout nechat odstát a změřit znova. Potom už by měl bejt olej přesně na horní rysce.
 
Back
Top