• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

elektrika Autobaterie (typ, kapacita, výkon)

Dobíjí se pořád stejným způsobem a limit nabíjecího proudu je nastaven nabíjecím obvodem. Akorát větší kapacita lze více vybít (protože má více energie). naopak u větší kapacity později poklesne napětí což souvisí i se změnou vnitřního odporu, takže spíš naopak při stejným úbytku energie/náboje (nikoliv napětí) bude baterie s větší kapacitou rychleji dobita.
Záleží jak moc je baterie vybitá (napětí) a tomu odpovídá nabíjecí křivka (proud). Já mám třeba 64Ah - protože větší tam už nevleze
 
Chápem, takže moc si tým asi nepomôžem keď by som dal 50ah...a ten nabíjací prúd z alternátora vieme aký je? Keďže tam je nejaký riadiaci obvod..mohlo by to byt tých okolo 100A? Zaujímalo by ma či viem batériu dobiť aspoň na 80% dajme tomu 30 min jazdou, alebo aj keby stojím na mieste a mám len nastartovane? Keďže som typ co málo jazdí, mam stále s týmto problém a chcel by som sa vyhnúť vyberaniu batérie z auta a nosenie do bytu :-\
 
To by ta baterie shořela resp by rychlým ohřátím vybouchl elektrolyt :D podle typu baterie je maximální nabíjecí proud 1/3, 1/6 (většinou baterky se šroubovacími otvory na doliti elektrolytu - údržbové) nebo 1/10 kapacity (většinou bezůdržbovky) takže např u 50Ah baterie je to max 5A
 
To je pravda.. Sa mi na chvíľu asi vytratil selsky rozum :) no aj tak, nabíjanie 6A po dobu 30 min neni nic moc pre tu batériu, takže ta 30min jazda až tak nepomôže
 
Záleží jak je vybitá, jestli jsi viděl nabíjecí křivku, tak pokud je vybitá víc tak chvíli ten proud bude i vyšší ale v rámci většiny času by ten proud neměl ty hodnoty viz výše překročit. A ano malá baterka bude dřív nabitá, ale zas z malé baterky nevytahnes tolik energie.

Takže lajcky řečeno - např tam kde v zimě už s malou nenastartuješ, musíš ji vytáhnout a nabít bokem, tak s větší pořád nastartuješ a pohodlně si ju dobiješ jizdou - asi tak.

A obě za 30 minut jízdy dobiješ o stejný množství energie.
 
Back
Top