• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

diesel Čistění vstřikovačů při vysokých otáčkách na volnoběh

Krpaty

nový člen
4
Nazdar.

Od 11/23 mám CX-60 s 3.3 dízlom a 4x4.

Prvé týždne v pohode, ale od nového roku sa mi spustilo čistenie motora pri vysokých otáčkach asi 10-12x.
Na aute mám nabehaných cca 9k km. Prvé čistenie prebehlo po cca 1500km (asi dva/tri týždne ako som ho dostal). Vraví si OK. To by možno šlo.
Samozrejme, vždy keď je možnosť nechám čistenie motora dobehnúť do konca (cca 20minút na voľnobehu a cca 1600 otáčkach.). Ale posledné dni, sa večer motor dočistil, ráno som naštartoval a zas nabehlo čistenie motora.
Servis ma momentálne poslal do ..., že nemajú o tom vedomosť a nevedia čo by to mohlo byť.
Nemáte podobnú skúsenosť? Príde mi šialené, že spravím na aute 20km za deň a znova musím nechať prebehnúť celý proces. A na ďalší deň znova. A potom zas o dva dni znova. A tak ďalej.

Pre doplnenie, na aute spravím týždenne cca 1000km, primárne diaľnice (70%), okresky (20%), mesto (10%). Nejazdím extra pomaly, autu doprajem aj vyššie rýchlosti a akcelerácie. Samozrejme s rozumom.

Ď.
 
Něco o čištění popsáno i zde:
 
...Príde mi šialené, že spravím na aute 20km za deň a znova musím nechať prebehnúť celý proces. A na ďalší deň znova. A potom zas o dva dni znova. A tak ďalej.

Pre doplnenie, na aute spravím týždenne cca 1000km, primárne diaľnice (70%), okresky (20%), mesto (10%)...

To nejak nesedi (leda ze by tvuj tyden mel 50 dni)...
 
To nejak nesedi (leda ze by tvuj tyden mel 50 dni)...
Trocha si to vytrhol z kontextu, ale popíšem Ti to nasledovne, hádam Ti to už bude sedieť:)

Nedeľa večer tankovanie - po natankovaní vyskočilo čistenie, tak som to nechal dokončiť.
Pondelok ráno - cesta Žilina - Pieštany - Bratislava - Žilina = cca 450km
Utorok ráno - čistenie, v priebehu dňa som nechal dokončiť - v ten deň cca 20km
Streda - cca 20km
Štvrtok cez deň - nabehlo čistenie - čistenie dokončené, cca 20km
Piatok - cca 150km
Sobota - čistenie

Toto je konkrétny príklad zo začiatku roka. Áno, sú týždne, kedy chodím menej.

Tento týždeň konkrétne:
Čistenie nabehlo v pondelok po ceste z roboty (asi po 300km).
Utorok cestovanie po východnom Slovensku cca 600 km
Streda cca 20km
Štvrtok po ceste z roboty znova čistenie

Preto mi to príde extrémne, v priebehu týždňa aj 3-4 krát čož značí cca 50-70 minút na voľnobehu, pri vyšších otáčkach týždenne. A to mi nepríde normálne
 
3-4 cisteni na 1000km? Ja bych rekl, ze je to uplne normalni. Akorat ze misto cisteni na "zvysenem volnobehu" (ktere je vzdycky v podstate nouzovka) bych radsi prodlouzil cestu, aby cisteni skoncilo jeste za jizdy. Zvysenej volnobeh nezahreje dpf tak, jako jizda pri vyssim vykonu. Na zvyseni volnobehu totiz staci minimalni mnozstvi paliva, ktere ale nevyprodukuje dostatecne mnozstvi horkych vyfukovych plynu.

Mel sem Mazdu6 s dieselovym motorem a cisteni DPF sem vzdycky dokazal vypozorovat (mirne hrubsi zvuk motoru, lehke cuknuti pri vstrikovani do dpf, atd). Pokud to nedovedes (nebo je to na techto novejch motorech utlumeno), pak si treba nastav na PP zobrazovani okamzite spotreby (pri cisteni dpf stoupne na 20-30L/100km), a projdi se jeste "kolem kominu" nez se cisteni dokonci. Nebo pouzij obd-adapter, a aplikace v smartfounu ti ukaze, kdy cisteni zacina, respektive kolik jeste schazi do jeji aktivace. A zopakuju: necisti na zvysenem volnobehu, ale pri sviznejsi jizde! Jinak muzes ocekavat brzy vazne potize s DPF...
 
Volal som do servisu ohladom toho cistenia motora a vysvetlil mi to tak ze pri tomto cisteni sa cistia trysky(prevencia proti karbonu na tryskach)... Nie dpf... Dfp sa cisti cca raz za 500km co som spozoroval... Ale to prebieha za jazdy a bez akejkolvek hlasky... Iba pocut saharu ked s autom zastavim a samozrejme aj pozorujem vyssiu spotrebu...
 
Karbon na tryskach? To sem jeste nikdy neslysel. Nebude to spis tim, ze tankujes nakou mizernou naftu? Skusil bych dve-tri nadrze jet na nakou premiovku, pripadne i s aditivem. Tohle neni normalni. Udelej si diagnostiku (obd2-adapter + forscan)...
 
Já k tomu našel tohle:
"Because the special injectors can get condensation inside them if the engine is started for short periods, it will go into a self flushing mode where it purges the fuel in the injectors with a fast idle. It is completely cancelled when a gear is selected so it doesn*t pull at the car but it does get questioned when owners see the message “Fast idle due to dirsel injector cleaning”.”
Nevím jestli je to nějaký oficiální název, ale prej se tomu říká FIC - Fast Idle Cleaning

Zřejmě se mazda tak moc bojí zanesení vstřikovačů, že tam nastavila mód jako máte třeba na kávovaru - čištění.
Pokud se to děje moc často, i když by nemělo, tak bych zkusil zajet do Mazdy jestli není na přehrátí nová verze softwaru co to ovládá.
 
Poslední úprava:
Karbon na tryskach? To sem jeste nikdy neslysel. Nebude to spis tim, ze tankujes nakou mizernou naftu? Skusil bych dve-tri nadrze jet na nakou premiovku, pripadne i s aditivem. Tohle neni normalni. Udelej si diagnostiku (obd2-adapter + forscan)...
Tankujem shell slovnaft... Mne to cistenie trysiek nerobi casto... Iba vtedy ked urobim par kratkych jazd a motor sa nestihne zahriat...
A tie info mam zo servisu... Ze je to aka si prevencia proti zakarbonovaniu vstrekovacou...
 
No, takže malý update z môjho stavu.
Cez víkend (3.2) cesta Žilina-Bratislava-Žilina, cca 450km. Posledné čistenie 1.2. Od 1.2 do 3.2 som spravil asi 15-40km.
Po ceste naspať som auto konštantne pretiahol celú cestu vo vyšších rýchlostiach (150-170kmh).
V nedeľu som spravil 30km, v pondelok a utorok dokopy asi 20, v utorok večer po naštartovaní buchlo čistenie. Proces prebehol do konca (cca 15 minút), dnes som štartoval 3x a prešiel asi 10km a pri štvrtom štartovaní opätovne nabehlo čistenie (12minút).

Som objednaný na servis o týždeň, tak som zvedavý.

Ďakujem za poslané info. Je dosť možné, že sa jedná o FIC, ako bolo uvedené. Avšak príde mi to dosť prehrotené, aby sa mi čistenie od 8.1 do 7.2 (obdobie, kedy som si začal fotiť do telefónu vždy, keď mi nabehlo čistenie, nech mám nejaké podklady) aktivovalo minimálne 11x. Za január mám cca 2000km a teda v priemere nabehne čistenie každých 180km. Keď to prerátam na čas 11x10m = minimálne 1:50h na voľnobehu stráveného čistením a to rátam iba s 10 minútami.

Sám sa nechám prekvapiť, čo mi povie servis. Nakoľko asi 2 týždne po dodaní vozidla mi nahrávali aj aktuálny software, neviem, či bude niečo aktuálnejšie.

Čo sa týka tankovania, tankujem na Slovnafte, takmer vždy drahší EVO Plus Diesel.

Keď som sa v servise pýtal, či môžem používať aj iné aditíva, povedali mi, že zatiaľ radšej nie, že nevedia ako bude motor reagovať.

Ešte doplním, že čistenie mi nabehne vždy pri štarte, nikdy sa nestalo, že by sa proces začal vtedy, keď jazdu idem ukončiť.
 
Tankujem prémiový shell. Čistenie vždy trvá cca 10 minút. Je pravda že pri krátkych trasách a keď bola zima tak to bolo celkom často. Za týždeň aj zo tri krát. Keď som sa na to vykašľal a prerušil to tak vždy po dojazde začalo čistiť odznova. Raz som to prerušil lebo som musel cestovať a dal som asi 40 km. Potom sa už čistenie nesnažilo spustiť znova. Raz za dva týždne mám dve 400 km trasy za víkend čiže za víkend dám 800 km. Vždy po to to tripe mám minimálne týždeň pokoj.
 
mam najazdenych cca 18k a mal som cistenie celkovo asi 3x alebo 4x. jazdim ale prevazne dlhe trasy, zvacsa viac ako hodinu jazdy a vela dialnice.
 

Podobná vlákna

Back
Top