• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

elektrika Digital Audio Broadcasting - DAB

walker

výkonný člen KLANu
122
Nevím zda jsem tady správně, ale nemohu nikde zjistit:
Pokud si nechám v servisu vyměnit LCD panel infotainmentu, či celý ten bazmek, jak se to jmenuje,
za nový, který již podporuje Android Car (myslím ten oficiální MazdaConnect, dělá se to v servisech od loňska),
bude s ním už umožněn příjem DAB, DAB+ ?
Včera jsem to hodinu všude možně googloval, a krom toho že se zlepší voltáž USB a ostatního, jsem toto nenašel.
Já mám jen AM/FM pásmo na MazdaConnect.
Krom toho, umožní pak Android Car tzv. zrcadlení? Tzn. na svém malém mobilku v kapse si pustím např. ČT24 online zprávy
a na LCD infotaimentu vidím totéž.
Díky předem.
 
Co se presne vymenuje, to nevim, ale urcite to neni LCD panel. Kazdopadne tahle tovarni uprava Ti zrcadleni z telefonu neumozni.
 
walker: Podle katalogu CX-5 2017 měla DAB rádio až výbava Attraction a výše. Challenge nikoliv. (Emotion neměla ani MZD Connect)

Dokoupením AA/CP ti DAB rádio určitě nepřibude, žádné LCD se nemění, vymění ti jen takový malý modul s USB portama, 3,5 jackem a slotem na SD kartu. Zrcadlení obrazu standardně AA/CP neumožňuje, ale jsou metody jak to lze zprovoznit, ale vyžaduje to jisté úkony na tvém telefonu případně na tvém infotaimentu, která s sebou nesou jistá rizika.
 
walker: Podle katalogu CX-5 2017 měla DAB rádio až výbava Attraction a výše. Challenge nikoliv. (Emotion neměla ani MZD Connect)

Dokoupením AA/CP ti DAB rádio určitě nepřibude, žádné LCD se nemění, vymění ti jen takový malý modul s USB portama, 3,5 jackem a slotem na SD kartu. Zrcadlení obrazu standardně AA/CP neumožňuje, ale jsou metody jak to lze zprovoznit, ale vyžaduje to jisté úkony na tvém telefonu případně na tvém infotaimentu, která s sebou nesou jistá rizika.

To sedí, mám 2017 výbavu Challenge, kde je jen FM/AM.
V Norsku, kde od loňska mají výhradně DAB rádiové vysílání, to prý řešili touto úpravou, u starých typů CX5:
https://www.adaudio.no/dab-adapter-...200-000-ferdig-programmert-dension-dab-u.html
A adaptéry těchto typů se mi zase zdají pro používání na CX5 nepraktické, i když funkční určitě jsou=
https://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/88304/best-dab-car-radio-adaptors-2018-group-test
 
Ono někde DAB příjem v ČR funguje? Možná v Praze a Brňě pár základních stanic. Ale je to zoufalé po tom co jsem si to na Brněnsku odzkoušel.
 
U nás je DAB v plenkách, ale venku.
FM má totálně skončit v ČR až za dlouhých 5-6 roků.
 
Na Sev.Morave to funguje. Pouzivam denne, ale je par mist , kde signal vypadne, nicmene to prepne na FM a poznam to jen kvuli tomu, ze kvalita FM je o dost nizsi (takove tlumene bez vysek a detailu)
 
Je to tak, poprvé jsem slyšel DAB když jsem byl v Drážďanech, s FM se to nedá srovnat. Od prosince díky Bukovce můžu poslouchat DAB i u nás. Najednou člověk zjistí, že to FM nemá výšky, je to zahuhňaný...no co by jsem chtěli, když do analogu převádí digitální proud max 128kbps. Kupodivu i když do DAB taky nejde žádný úžasný datový tok, tak zvuk je oproti FM excelentní.

Jinak taková zajímavost, asi od roku 2021 dle nařízení EU se auta budou smět prodávat jen s DAB+ přijímačem. Tedy pokud bude auto prodáváno s rádiem, bude tam muset být i DAB+. Jsem zvědav, jestli se v roce 2021 opět v nabídce Škoda objeví v katalogu vůz v konfiguraci: příprava pro autorádio :):)
 
Poslední úprava moderátorem:
Puste si přes FMko Ráááááádio Impuls. Ty nejsou schopný vysílat ani ve stereu a to pak máte pocit že posloucháte někoho přes rouru od WC (P.S. když jim nějaký posluchač volá ohledně dopravního info,tak zásadně neslyšim vůbec nic) :D
Jinak už když jsem měl ještě 323BJ s rádiem od Pioneer s DABem což je cca 5 let nazpět,tak DAB fungoval třeba jen přímo v Příbrami,ale i tak zvuk byl hodobóžo (oproti FM). Dneska nemám tucha kam až to v mojí lokalitě dotáhly,protože frčim buď na Spotify nebo internetový rádia přes mobil/bluetooth.
@Zeggjk Šáde už teď dává rádio i od social paketu nebo se za něj pořád přilácí ???? :D:D:D:D:D
 
To nevím, když jsem si před rokem a půl kupoval nový auto (Mazdu), tak jsem na nabídku škody ani nekoukal.... škoda času :) Ale před 17 lety jsem si kupoval Fabii, kombika...a už tenkrát jsem byl docela překvapenej, že se za autorádio muselo připlácet. To snad jiná automobilka v té době už neměla, že by nabízela auto bez autorádia. Naštěstí volant, i kola byla v ceně :)
 
Jinak taková zajímavost, asi od roku 2021 dle nařízení EU se auta budou smět prodávat jen s DAB+ přijímačem. Tedy pokud bude auto prodáváno s rádiem, bude tam muset být i DAB+. Jsem zvědav, jestli se v roce 2021 opět v nabídce Škoda objeví v katalogu vůz v konfiguraci: příprava pro autorádio :):)
Jenom malé upřesnění. EK připravila návrh Směrnice (předpoklad schválení letos), která stanovuje přiměřenou lhůtu (do r. 2022), aby členské státy vydaly zákony, které budou nařizovat výrobcům, aby v přiměřené lhůtě začaly prodávat pouze vozy, které jsou vybavený DAB přijímačem. Když tak členský stát neučiní, bude napomenut a poté s ním bude zahájeno (poměrně dlouhé) sankční řízení. Jasná účelovka...
Fakt si myslíte, že ve švejkově národě budou v r. 2021 všechna nová auta mít DAB ? :)
 
Jsem to vyzkoušel a naladil jsem pouze Český rozhlas s asi 10 stanicemi od Čr. Tudy zatím cesta nevede.
 
S tým DAB je to tragické, to som zistil už pred 2 rokmi keď som si kúpil domov receiver s DAB a tešil som sa ako budem mať kvalitné rádio. Nakoniec som skončil u Spotify a internetovom TuneIn.

Aktuálne pokrytie je najlepšie z pohľadu ČRo, ostatné stanice nechytám ani v Prahe severnejšie od Proseku http://www.digitalradiodab.cz/mapy-pokryti.html

Zaujímavý (aspoň pre mňa) je ten multiplex Multiplex CRa DAB+, kde sú aj iné stanice ako ČRo a práve ten je pravdepodobne len v centre http://www.digitalradiodab.cz/rozhlasove-stanice.html
 
Když se bavíme o DAB, jaké máte zkušenosti při poslouchání DAB rádia a přelaďování rádia na jednotlivé dostupné vysílače během jízdy? Já třeba v Praze to vnímám hodně negativně, protože přeladění na aktuálně dostupný vysílač v lokalitě, kde auto zrovna je, není plynulé a rozhodně mi to přijde mnohem horší než u klasického FM (při použití AF). Mám něco špatně nastavené nebo je to limit technologie?
 
Asi to záleží na zařízení, některé používají dva tunery pro plynulý přechod, jiné jeden.
 
S tým DAB je to tragické, to som zistil už pred 2 rokmi keď som si kúpil domov receiver s DAB a tešil som sa ako budem mať kvalitné rádio. Nakoniec som skončil u Spotify a internetovom TuneIn.

Aktuálne pokrytie je najlepšie z pohľadu ČRo, ostatné stanice nechytám ani v Prahe severnejšie od Proseku http://www.digitalradiodab.cz/mapy-pokryti.html

Zaujímavý (aspoň pre mňa) je ten multiplex Multiplex CRa DAB+, kde sú aj iné stanice ako ČRo a práve ten je pravdepodobne len v centre http://www.digitalradiodab.cz/rozhlasove-stanice.html

Přes DAB si pouštím hlavně Radio BEAT, CRo-Radiožurnál a CRo-JAZZ test. Kvalita velmi slušná, hlavně oceňuji kromě kmitočtového rozsahu nepatrný šum a větší dynamiku. A pokrytí se podle mého neustále zlepšuje, minulý víkend jsem si říkal, jestli už neblbnu, protože BEAT mi šel skoro celou cestu od Hradce Králové až do Prahy. No, asi blbnu a nevím, co pouštím, protože mapy pokrytí tady http://www.digitalradiodab.cz/mapy-pokryti.html to nepotvrzují. Ale Radiožurnál a JAZZ-test mi obvykle fungují z Prahy až k Poděbradům. Takže celkem spokojenost.
 
DAB je momentálně nepoužitelné, když se jede delší trasa jak 15km ... připadá mi to jako to přísloví " vlk se nažral a koza zůstala celá "
 
Asi tak jak píšeš. A ukončil bych tady téma DAB+, bo jsme zcela odbočili od tématu a patří to pravděpodobně celé oddělit do zvláštního vlákna.
@admin ?
 
Back
Top