• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

elektrika Digital Audio Broadcasting - DAB

Ešte jeden postreh prameniaci z technológie DAB. Počas asi 2min testu (ČRo, ktoré malo mať najlepšie pokrytie) sa mi počas prejazdu cez sídlisko asi 5x čiastočne stratil signál, čo sa u klasického FM prejaví šumom (ktorý občas nieje ani počuteľný), ale u DAB to hrá, alebo nehrá, takže občas bolo ticho. Je to otravné..
 
@myscho : Nejprve se podívej sem, jestli jsi v pokryté oblasti http://www.digitalradiodab.cz/mapy-pokryti.html. Nechci se opakovat, ale musím říct, že poslech s DAB mi vyhovuje, v Praze, větší části Středočeského kraje a Královéhradecka funguje celkem spolehlivě, desítky minut či desítky km jízdy. Ano, občas vypadne, ale to mi stanice FM s neúplným pokrytím ČR, jako např. Beat, taky někde vypadne nebo začne přijímat signál úplně jiného rádia na stejné či blízké frekvenci FM, ale pro jinou oblast. Občas u DAB dojde k přeladění a opakování nějaké vteřiny přenosu, což není příjemné, ale nestává se mi to často. A hlavně - pořád se to lepší.
 
Odkaz na mapy pokrytia som tu dával pár príspevkov vyššie, takže viem, čo mám čakať, preto píšem aj to, že som to skúšal s ČRo v Prahe, takže pokrytie by malo byť. Pravdepodobne pre pomerne hustú zástavbu sídliska a rôzne odrazy alebo neviem čo sa stalo signál vypadával častejšie ako by som čakal.

Možno sme špecifická lokalita a o ulicu ďalej je to v pohode, to nevylučujem.
 
OK, rozumím. Může záležet i na počasí. Radiové vlny se šíří jinak, když jsou vysoké mraky, bez mraků, nízké mraky, mlha, déšť... Nemůžu tvrdit, že jsem to pozitivně otestoval za všech možných podmínek.
 
Preto si myslím, že v súčasnom stave je DAB vhodnejší na domáce použitie (ak máte to šťastie a hrá vám doma vaša obľúbená stanica). V aute ktoré sa hýbe vrámci blbo pokrytého mesta (napr. v mojom prípade okraj Prahy) je to občas utrpenie, hlavne keď FM hrá pekne čisto už aj v tuneli.

Jediné s čím som v starom aute bojoval pri FM bolo prelínanie frekvencii, kedy mi občas uprostred reklamy začala hrať pesnička a prepínalo sa to stále dokola, čo je ale tiež dané lokalitou.. ako tak nad tým rozmýšľam, tak bývam na fakt blbom mieste a ďakujem za Spotify cez AA :headphone:
 
Ešte jeden postreh prameniaci z technológie DAB. Počas asi 2min testu (ČRo, ktoré malo mať najlepšie pokrytie) sa mi počas prejazdu cez sídlisko asi 5x čiastočne stratil signál, čo sa u klasického FM prejaví šumom (ktorý občas nieje ani počuteľný), ale u DAB to hrá, alebo nehrá, takže občas bolo ticho. Je to otravné..
Zajímavé, mě se to chová takto. Poslouchám Radiožurnál přes DAB, ztratí se signál DAB a automaticky se to přepne na FM. Dab signál se objeví a přepne se to z FM na DAB. Vlastně si toho všimnu jen dle kvality poslechu, FM nehraje tak čistě a v hudbě chybí vejšky. No a taky na displeji je DAB vypsán šedivě. Možná jde někde v nastavení DAB tuto fci zapnout - přepínání mezi DAB a FM.
 
Tak to je ono, to jsem nevěděl. Proto mi hrálo Rádio Beat z Hradce až do Prahy. A jelikož jsem zrovna nehrál moc nahlas, tak jsem si ani nevšiml změny kvality. Displej jsem měl přepnutý na něco jiného. Ale u CRo Jazz-test žádné FM vysílání ani není a až na ty občasné skoky mi to hraje po Praze a na východ od Prahy výborně.
@myscho Není na místě zevšeobecňovat - tobě to (u vás) hraje blbě, jiným dobře.
 
Tak som to skúsil zas a odvtedy som FM asi nezapol. Zvuk je neporovnateľne lepší.

Čo sa týka mojej sťažnosti na kvalitu pokrytia, tak naozaj bol problém v našom sídlisku, kde som to testoval prvýkrát, inde to funguje fajn, len občas počujem pár sekúnd pesničky 2x, ale to je najmenej..
 
No tak přece. Mně to včera hrálo i cestou do Slaného, takže spokojenost. Ještě potřebuju updatovat verzi SW a budu doufat, že bude zobrazovat i nějaké údaje o skladbách, či další. V Německu určitě a možná i v Rakousku se mi údaje zobrazí i na původní verzi SW, teď si nepamatuji číslo, podívám se, ale u nás lautr nic :( Chtěl jsem poptat ČRo, jestli vůbec něco vysílají, ale není čas, nebo když chvilka je, tak si nevzpomenu napsat nějakého maila.
 
DAB ČRo - Radiožurnál vysílá názvy přehrávaných skladeb a další info určitě.
 
Logá staníc to asi nepodporuje ani na DAB ani na FM, že? Ja len že je tam dosť voľného miesta okolo na takú jednoduchú grafiku..
 
No nevím, ale já to dnes otestoval v Praze na Radiu 1 a vůbec jsem nepostřehl rozdíl v kvalitě. Naopak se to občas ztratí a na displeji to stejně nic kloudného neukazuje za informace k písničkám nebo pořadu ani žádné logo. Nevím, jak jiné stanice, ale za mě tedy zlamání a nevidím v tom žádný upgrade..
 
A jsi si jistý, že jsi naladil Radio 1 na DABu? On přijímač i z DABu umí přepnout do FM. V DABu jsem ladil již před více jak půlrokem, takže mám naladěné oblíbené stanice a Radio 1 mezi nimi není. Nicméně koukám, že podle tohoto odkazu https://www.radio1.cz/dab/ v DABu vysílá od 15. ledna 2020. Asi někdy vyzkouším, určitě ho nemám v seznamu stanic. Každopádně na všech stanicích ČRo či BEAT hraje DAB o hodně lépe než na FM. Ale s příjmem signálu to jistě ještě není ono, zejména BEAT má slabé pokrytí. A názvy písní a či jména interpretů se vysílají a zobrazují, chce to mít nějakou novější verzi SW. Starší mi to také nezobrazovala, jak jsem psal loni - viz výše.
 
Úprimne - ak nepočuješ rozdiel v kvalite, tak to nebolo DAB alebo máš niečo s rádiom. U mňa je ten rozdiel fakt veľmi výrazný a FM používam len v pohraničí a v kopcoch s blbým pokrytím aby to stále nepadalo.

Už 2x sa mi ale stalo, že som prišiel napr z Prahy do Ostravy, chcel som prepnúť stanicu a nedalo sa mi aktualizovať zoznam staníc - napísalo mi to chybu s cca týmto znením. Neviete čo s tým? Nebol tam vtedy žiadny signál alebo čo to znamená?
 
Pak tedy otestuje rádio 1 pac mi to ukázalo v pravém horním rohu dab signál a občas radio na chvíli vypadlo což je přirozené pro dab. Nicméně krátce před jsem slyšel fm a prostě hlasitost i čistota žádný rozdíl. Kouknu na to zítra tedy znovu.

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
 
Tak jsem dnes v Praze, převážně na Praze 10, vyzkoušel, jak hraje Rádio 1 na DAB. Když signál nevypadával, tak zvuk byl dobrý. Ale záviselo i na skladbě a hlavně hlasitosti - na nízkých úrovních opravdu nebyl rozdíl moc slyšet. Asi je to charakterem těch skladeb. A signál tam tedy byl opravdu slabší, i oproti BEATu.
A jinak je evidentně znakem Radia 1, že nevysílá infomace o skladbách, na rozdíl od ostatních stanic. Buď je to jejich horší technologií, kterou pořídili, nebo je to záměr, protože informace o skladbách obvykle říkají jejich moderátoři či DJs.
 
RTI mlutiplex je holt slabý, to samé ČRa. Poslouchám Radiožurnál a je to kvalita.
 
Tak se potvrdilo co jsem tvrdil. Hold poslouchám alternativní scénu a rádio 1 je moje jediná volba. Bohužel mají to velmi slabé. Schválně zkusím jiné stanice zda bude tedy rozdíl. Moc díky za ten postřeh.

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
 
Priatelia,

vidím že sa tu riešilo DAB. Nechcem zakladať novú tému, pretože môj dotaz s DAB súvisí a preto sa spýtam tu.
Entertainment v mojej mazde 6 nepodporuje DAB, pretože mám nižšiu výbavu a toto auto som nekupoval nové. Je možné DAB nejakým spôsobom dodatočne aktivovať ? Bez extrémnych nákladov na výmenu celého rádia, inštalácie antén a pod ? Skrátka, ako to občas býva, je táto funkcia "len" disablovaná, s tým že všetko potrebné je od výroby ready a je možné ju dodatočne enablovať, alebo bohužiaľ chce to komplet výmenu autorádia, inštaláciu DAB antény, atď atď... Nemáte s tým pls niekto skúsenosť ?

Ďakujem vopred,
 
Back
Top