• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

podvozek Jaké pneumatiky na ND?

Sakura

rodinný člen KLANu
584
originál pneu na Miatu ND 2 litr

Bridgestone Potenza S001 205/45 ZR17 84 W​

mám skoro sjeté. Chci si koupit nové, poradíte?
Znovu Bridgestone (nemám připomínku) nebo jiné? např. Michelin Sport 5?
Nechci žádné závodění na okruhu, ale jen rychlou jízdu z zatáčkách. Miluji:heart_eyes: zatáčky v Alpách 👍 :cool: :p .

díky za poznatky........
 
originál pneu na Miatu ND 2 litr

Bridgestone Potenza S001 205/45 ZR17 84 W​

mám skoro sjeté. Chci si koupit nové, poradíte?
Znovu Bridgestone (nemám připomínku) nebo jiné? např. Michelin Sport 5?
Nechci žádné závodění na okruhu, ale jen rychlou jízdu z zatáčkách. Miluji:heart_eyes: zatáčky v Alpách 👍 :cool: :p .

díky za poznatky........
Mám od jara pilot sporty 5 a zatím spokojený aj na vlhku lepší, než Potenzy 😉
 
Za sebe mohu doporučit Michelin PS4, používám je na běžné ježdění a na deštivé trackdays. Guma je krásně čitelná, když začne ztrácet přilnavost, tak to člověk hned pozná, na mokru a suchu fungují výborně. Porovnání s PS5 nemám ale asi to nebude až takový rozdíl
 
Díky pánové, ty Michelin PS5 mám předvybrané...
Další názory? díky
 
Zrovna dnes jsem si dal pro zlapšení nálady Karlstejn ring. Mám tam oblíbenej okruh cest a dnes se udělalo trochu hezky tak jsem porádně otestoval nový Bridgestone potenza sport. Po zahřátí seděli moc hezky, né tak super jako Yokohama advan ad08rs, ale to je semi slick samozřejmě.
Pokud půjdeš do PS5 chybu neuděláš, je to super UHP guma.

Ty origo Bričky 001 nebyli moc povedený. Kolik km jsi na nich dal?

Původně jsem chtěl Yoko advan sporty, ale asi bude novej nástupce, tak nejsou už v prodeji.
PS5 mají i verzi cup2, ale bohužel né v našem rozměru, ty by se mi líbily asi nejvíc....
 
Poslední úprava:
Doporučím projet i tohle téma respektive tohle video určitě pomůže:
 
Zrovna dnes jsem si dal pro zlapšení nálady Karlstejn ring. Mám tam oblíbenej okruh cest a dnes se udělalo trochu hezky tak jsem porádně otestoval nový Bridgestone potenza sport. Po zahřátí seděli moc hezky, né tak super jako Yokohama advan ad08rs, ale to je semi slick samozřejmě.
Pokud půjdeš do PS5 chybu neuděláš, je to super UHP guma.

Ty origo Bričky 001 nebyli moc povedený. Kolik km jsi na nich dal?

Původně jsem chtěl Yoko advan sporty, ale asi bude novej nástupce, tak nejsou už v prodeji.
PS5 mají i verzi cup2, ale bohužel né v našem rozměru, ty by se mi líbily asi nejvíc....
Mám 45 tis km a mají vzorek 2,8 mm, což na mokru v alpách nic moc, proto chci nové. Někdo by řekl, že limit je 1,6 mm, tak ať si to dojíždí sám......klidně mu je dám zadarmo po přezutí :cool:

Doporučím projet i tohle téma respektive tohle video určitě pomůže:
Díky, ale můj názor je, že skvělá guma - vítěz testu v jednom rozměru od stejného výrobce nemusí automaticky znamenat skvělou gumu ve všech velikostech/rozměrech!
Dále guma pro cestovní / denní auto nemusí být vhodná pro sporťáka na víkend :heart_eyes:. To už na mě zkoušel kamarád s kombajnem v ropě, že tyto jsou nejlepší. Ano, ale pro zemědělce nikoliv pro požitkáře, pro radost ze života....:cool: a bezpečí v zatáčkách kde kombajny brzdí provoz!

Oboje je dobrá volba. Srovnatelné vlastnosti i cena.
dík
 
Zrovna dnes jsem si dal pro zlapšení nálady Karlstejn ring. Mám tam oblíbenej okruh cest a dnes se udělalo trochu hezky tak jsem porádně otestoval nový Bridgestone potenza sport. Po zahřátí seděli moc hezky, né tak super jako Yokohama advan ad08rs, ale to je semi slick samozřejmě.
Pokud půjdeš do PS5 chybu neuděláš, je to super UHP guma.

Ty origo Bričky 001 nebyli moc povedený. Kolik km jsi na nich dal?

Původně jsem chtěl Yoko advan sporty, ale asi bude novej nástupce, tak nejsou už v prodeji.
PS5 mají i verzi cup2, ale bohužel né v našem rozměru, ty by se mi líbily asi nejvíc....

Cup2 jsou jiná řada, nevychází z PS5. Jinak Cup2 jezdím v rozměru 215/45R17 ( 205/45R17 se v Evropě neprodává). Mám je jen na okruh, přesun tam a občas když nestíhám přehodit tak i na běžné ježdění, nevím jestli je to měkčí směsí nebo šířkou ale auto je s nimi o dost línější, pneu je hlučnější a přenáší víc vibrací do auta na rozbitých silnicích, aby fungovala tak se musí zahřát ale na okruhu je super !
 
Michelin PS5 nejsou dostupne v rozmeru zapsanem v TP... Takze za me jsou mimo. Takze za me asi jedine Hankook Ventus S1 evo 3... v testech vetsinou na bedne nebo skoro na bedne, a dobry na mokru. Vydrz otazka, ale jak je MX5 lehka, tak pokud se nejezdi smykem, vsechno asi vydrzi rozumne.

A nebo si sehnat jinou sadu kol s typovym listem, a rozmer se sirkou 215 namisto 205 si nechat dozapsat do TP... pak je vyber pneu mnohem lepsi a ceny o neco nizsi. A hlavne jsou na to ty Micheliny, ktery jsou bez debaty asi nejlepsi na trhu. Jine disky jsou z tohoto duvodu popravde cesta, kterou porad zvazuju jako alternativu k tem Hankookum. Problem je, ze skoro zadny disky nejsou tak lehky, jako origo 17" Mazda vzor 159 (bez pneu, bez ventilku, ale s poklickou - necelych 7 kg/disk), dokonce i OZ Ultraleggery a temer veskery jiny OZka jsou tezsi, jedina vyjimka je OZ Alleggerita HLT, ktery uz jsou ale skoro za desitku jeden. A tezsima diskama bych to auto radsi nedusil...
 
Michelin PS5 nejsou dostupne v rozmeru zapsanem v TP... Takze za me jsou mimo. Takze za me asi jedine Hankook Ventus S1 evo 3... v testech vetsinou na bedne nebo skoro na bedne, a dobry na mokru. Vydrz otazka, ale jak je MX5 lehka, tak pokud se nejezdi smykem, vsechno asi vydrzi rozumne.

A nebo si sehnat jinou sadu kol s typovym listem, a rozmer se sirkou 215 namisto 205 si nechat dozapsat do TP... pak je vyber pneu mnohem lepsi a ceny o neco nizsi. A hlavne jsou na to ty Micheliny, ktery jsou bez debaty asi nejlepsi na trhu. Jine disky jsou z tohoto duvodu popravde cesta, kterou porad zvazuju jako alternativu k tem Hankookum. Problem je, ze skoro zadny disky nejsou tak lehky, jako origo 17" Mazda vzor 159 (bez pneu, bez ventilku, ale s poklickou - necelych 7 kg/disk), dokonce i OZ Ultraleggery a temer veskery jiny OZka jsou tezsi, jedina vyjimka je OZ Alleggerita HLT, ktery uz jsou ale skoro za desitku jeden. A tezsima diskama bych to auto radsi nedusil...
Ty PS5 se dají sehnat s vyšším rychlostním i hmotnostním indexem, což zákon povoluje (viz. níže). Takže by neměl být problém, taky o nich uvažuji, až sjedu ty Potenzy.

Vyhláška č. 341/2014 Sb.
příloha č. 12

F) Technické požadavky na výbavu vozidel koly, pneumatikami a protiskluzovými řetězy:
1. Vozidlo musí být vybaveno tak, aby konstrukce, provedení, rozměry a huštění pneumatik odpovídalo podmínkám provozu, zejména největší povolené hmotnosti vozidla, povoleným zatížením připadajícím na nápravy a jeho nejvyšší konstrukční rychlosti. Rychlostní kategorie pneumatik musí být shodná nebo vyšší, než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla.
(..)
3. Vozidlo, pokud při schválení technické způsobilosti typu není stanoveno jinak, smí být vybaveno pouze pneumatikami určenými pro daný typ vozidla výrobcem vozidla. Nosnost pneumatik nesmí být nižší než povolené zatížení připadající na kolo nebo nápravu vozidla. Jako náhradního kola s pneumatikou může být použito pro nouzové dojetí kola s pneumatikou jiné nebo zvláštní konstrukce nebo jiného rozměru, určeného pro tento účel výrobcem vozidla a výrobcem pneumatik. Tato kola musí být schválena podle předpisu EHK č. 64 nebo před 1. 1. 2014 též dle směrnice 92/23/EHS.
 
Problem je se sirkou. Nejsou 205. Nebo aspon nebyly (nevyrabely se), kdyz jsem je pred par tydny hledal. V rozmeru 215/45 R17 uz bez problemu.

Tak oprava: Uz jsou. Stopro nebyly, dival jsem se i na web Michelinu. V sirce 205 se daly akorat nekde koupit ulezele nejete PS4. Proto jsem uvazoval o tech Hankookach nebo koupi jinych disku a zapisu dalsich rozmeru do TP. Heureka je ma vylistovane od 16. 6. 2023, takze az tehdy najela vyroba, ja si dival naposled nekdy kolem terminu Mille Miglia, takze zrejme jen o par dnu driv. Ted jsou i dle ofiko webu Michelinu, takze pohoda:
1691056313871.png

Cup2 jsou jiná řada, nevychází z PS5. Jinak Cup2 jezdím v rozměru 215/45R17 ( 205/45R17 se v Evropě neprodává). Mám je jen na okruh, přesun tam a občas když nestíhám přehodit tak i na běžné ježdění, nevím jestli je to měkčí směsí nebo šířkou ale auto je s nimi o dost línější, pneu je hlučnější a přenáší víc vibrací do auta na rozbitých silnicích, aby fungovala tak se musí zahřát ale na okruhu je super !
Na MX5 nevim, ale kdyz jsem mival slabsi atmobenzinovy auta (Mazdu 2, potom Mazdu 3, potom dalsi 3), byla vetsi sirka pneu a tezsi disk na dynamice docela znat (negativne). Vetsina aftermarket disku byvala tezsich, nez originaly od Mazdy, zrejme kvuli univerzalnimu designu a nosnosti, jen do toho vyrobce vrta ruzny otvory a roztece pro ruzny znacky aut... a kdyz jsem na to pak obul nejaky ty sirsi pneu, nikdy to nejelo tak dobre, i kdyz treba samotna adheze se naopak v zatackach diky sirsi pneu zlepsila.

Ale ze sirka a hmotnost bude znat na MX-5 je jen takova hypoteza, navic nevim co mas za disky. Ja jsem pri doruceni noveho 17" disku na Miatu (jeden jsem skrabnul, tak jsem objednal novy, at auto behem opravy nestoji) s prekvapenim zjistil, ze ne-BBS 17" z ND2 jsou lehci, nez orig. BBSka z limitky (videl jsem jejich fotku na vaze - 7.7 kg), a oboji je to lehci nez drtiva vetsina aftermarket vc. OZ. Takze potom takovy 4x OZ Ultraleggera (17" 7.8kg) jsou oproti stock 17" kolum 10 % neodpruzeny vahy navic + a pokud je na tom guma sirsi o 5 %, oboje to jsou faktory, ktery pujdou proti dynamice a pohodli. A pak samozrejme lepivost pneu, v tomhle pripade vetsi kontaktni plocha slicku nebo semi-slicku, urcite vede k vetsimu valivymu odporu... takze dalsi procenta.
 
Poslední úprava:
Jo jak píšete, i když mají michelin vyšší index hmotnosti i rychlosti, to nevadí oproti TP, to je ok 👍

Michelin Pilot Sport 5 205/45 ZR17 88 Y XL​

vs

Bridgestone Potenza S001 205/45 ZR17 84 W​

 
Jo jak píšete, i když mají michelin vyšší index hmotnosti i rychlosti, to nevadí oproti TP, to je ok 👍

Michelin Pilot Sport 5 205/45 ZR17 88 Y XL​

vs

Bridgestone Potenza S001 205/45 ZR17 84 W​

Myslím, že už máš vybráno. :p
 
Problem je se sirkou. Nejsou 205. Nebo aspon nebyly (nevyrabely se), kdyz jsem je pred par tydny hledal. V rozmeru 215/45 R17 uz bez problemu.

Tak oprava: Uz jsou. Stopro nebyly, dival jsem se i na web Michelinu. V sirce 205 se daly akorat nekde koupit ulezele nejete PS4. Proto jsem uvazoval o tech Hankookach nebo koupi jinych disku a zapisu dalsich rozmeru do TP. Heureka je ma vylistovane od 16. 6. 2023, takze az tehdy najela vyroba, ja si dival naposled nekdy kolem terminu Mille Miglia, takze zrejme jen o par dnu driv. Ted jsou i dle ofiko webu Michelinu, takze pohoda:
Zobrazit přílohu 47079
Museli být, mám je na autě od 8.4 😉
 
Divny... my je hledali s kamosem i behem cesty na to Mille (cca 10.6.), taky mi nechtel verit, ze nejsou. Resil jsem to s mnoha lidma, dokonce jsem uz i malinko zvazoval, ze obuju nelegalni/nezapsany rozmer. Prvne jsem se koukal 16.5. pri nakupu auta. Treba jsem fakt nemozne hledal, zminoval jsem to i v prvnim shrnuti sve mx5 zde: https://www.mazdaklan.cz/threads/japonska-hracka-na-ctyri-znaky.6840/post-138473

Krom neschopnosti hledat me napada jedine vypadek dostupnosti/vyroby... ale hlavne ze jsou, me to vytrhlo obri trn z paty :).

heureka mi mimochodem jako prvni vysledek na pilot sport 5 v tom rozmeru porad strka pilot sport 4... ty petky tam vidim jen jako individualni zaznamy prodejcu, bez produktovy stranky.

kazdopadne jakmile na nejaky auto jsou pilot sporty, nema smysl koukat po jinych gumach :). Tuhle zkusenost maji v mem malem facebookovem autokrouzku vsichni, vcetne me (z casu mazdy 3, kde jsem mel ps3)... at uz maji 85 nebo 353 Kw. Snad nam to pak potvrdi i @Sakura
 
Poslední úprava:
Tak dnes dostala Miata dárek, nové pneumatiky jsou nasazeny. Zatím najeto jen 6 km takže bez zkušenosti 👍 . DOT 12/23 t.z plná spokojenost, 1/2 roku staré.
Ale v pneuservisu jsem byl spolu s nějakým Enyaqem, který najel cca 12 tis km a nové gumy na elektrošmejd stály 25 tis :p, to ty moje jsou za polovic s nájezdem 46 tis km.
Jo kdo chce jezdit na elektriku z uhlí musí platit i gumy z uhlí :grinning::grinning::grinning::grinning::grinning:

DOT.jpg pilot.jpg kolo.jpg
 
Back
Top