• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

benzín Odstranění katalyzátoruů

Oldura

člen KLANu
50
Zdar, dělal někdo celoprůchozí výfuk na gh 2.5? Jsou nějaké mezikusy místo katalyzátorů? Díky
 
Tak vzhledem k tomu že první kat je na svodech tak bys potřeboval i svody a to jedině asi někde udělat na míru
 
Vím, že je za sodama, ale přece když bych ho chtěl vyměnit, tak se nemění celé svody ne?
 
Ten první kat je normálně součástí potrubí, které můžeme nazývat svody. Stejně to mají i jiná auta. Například Toyota Avensis T25 2.0i 108kw má takto řešené ty katy úplně = žádné jiné tam nejsou. Jsou svody a jejich součástí jsou 2 katy vedle sebe (tedy každé dva válce mají svůj vlastní kat)

Jinak nějaký kat by tam logicky být měl, že ano...Mrkni na sortiment výrobce Magnaflow.

Mít auto bez katu...Hodně štěstí na STK a ME. O tom příšerném smradu ani nemluvě. Dále by to znamenalo jezdit s trvale svítící závadou řízení motoru skrz hodnoty lambda sond. Takže až by se ti něco skutečně vytentilo, tak to nepoznáš, protože kontrolka už bude svítit.

Ikdyby jsi toto nějak vyřešil, pořád ti zůstává skutečnost, že ten motor nebude pracovat tak, jak by měl. Studené starty, teplé starty, nízká zátěž apod.. To, že to jede, neznamená, že to jede jak má...

Mazda.jpg
 
Ok díky.... No na stk myslím oficiální ? jsem v životě nebyl... O smradu žádném nevím.. ? žádná trvalá závada svítit nebude.. ? Stačí vypnout...
 
Tady je myslím diskuze tedy v tom případě skončena. Tak přeju snadné vyřešení případu.

Jinak pokud nevíš (ve 40letech by sis to už i ještě pamatovat měl), jak smrdí auto bez katu, tak zašmátrej v paměti do doby ranných 90let. Ono to není zas tak dávno. Já to mám v živé paměti a je to hnus. I ten blbej Favorit měl neřízený a pak i řízený kat (snad mě paměť neklame)...

Mě tak úplně nejde tvrdit, že "decat" auto nesmrdí ;) Případně ten, kdo to tvrdí má asi vadu čichu.
 
Favorit? To jako vážně? ? navíc směs paliva řídí první lambda, která je před katem... Tudíž nevidím důvod proč by to mělo dělat neplechu ? a druhou vypnu ?
 
V takovém případě si říkám na co tam ty katy asi jsou, když nejsou potřeba a směs je řízena první lambdou a pak teda vychází díky této lambdě z výfuku vše čisté a nesmradlavé ?

Jo aha, už vím, ono je to tím, že v tom katu probíhá "jakási" reakce, že jo...

No nic.
 
Katalyzátor snižuje emise při pálení benzínu... Ale lambda sonda před katalyzátorem určuje bohatost směsi...
 
Ten smrad dělají nespálené uhlovodíky (HC). Cítit to opravdu je, obzvlášť pak někde v garáži/dílně když to tam přijede a chvilku to blafe na volnoběh.
Když už je vyndavat pro běžný provoz, tak je nahradit aspoň nějakýma vysokoprůtokovejma (a před měřením emisí ten motor opravdu hodně ohřát)
Schránka 01.jpg

První lambda sonda vznikla právě kvůli katalyzátoru, aby poměl vzduch/palivo byl pokud možno Lambda 1 (cca 14,7 dílů vzduchu na 1 díl paliva) + samozřejmě se tím líp řídí spalovaní když vývojář uvidí co to pálí. V tomhle spektru je katalyzátor nejúčinější. Pro výkon se hodí spíš cca Lambda 0,85-0,95
 
Poslední úprava:
U 2.5 ten první/malý kat odchází opravdu dost často. Je moc blízko výfukovým kanálům a stačí aby párkrát vynechala svíčka a už se začne škvařit. Když vyndáš jen ten první kat na svodech (dáš laděný svody, necháš svody vyrobit na zakázku,atd...) a motor bude opravdu dobře seřízený, tak emise bez problému uděláš i s druhým/velkým katem, ale budeš muset to auto/katalyzátor mít ohřátý než tě začnou měřit.
Většinou je ale na tuhle "závadu" dost choulostivá druhá/kontrolní lambda, takže ta už by podle mě vyhodila checkengine.


Buď koukni do zahraničí jestli nějakou náhradu nebo opravu nenajdeš a nebo zajeď do firmy co dělá výfuky a oni ti ten katalyzátor převaří za nový.
 
Poslední úprava:
Šidítko na lambdu se dá koupit tak aby nesvítílo gril kuře a projdeš i emisemi. Ale osobně doporucuju highflow catik za pár peněz a emise jsou jak u noveho auta.
 
Back
Top