• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

karosérie Potlučené dveře a poškrábaný lak od souseda

pch

nový člen
8
Ahoj,

stala se mi nemilá věc. Soused nám bohužel při vystupování poškrábal dveře auta. Než jsem si stihl uvědomit, že je auto poškrábáno od něj, tak nám dveře během několika týdnů poškrábal několikrát. Výsledek můžete vidět na fotce. Tímto bych se rád obrátil na vás zkušenější a chtěl bych poprosit o radu co s tím. Auto bych chtěl nejspíše nechat opravit, ale po pravdě nevím jak na to. Mám nejspíše několik možností:

- Zkusit opravu vyřešit přes povinné ručení souseda, nicméně trochu pochybuju, že to přes povinné ručení řešit půjde.
- Nechat to opravit na moje havarijko s tím, že mi soused uaplatí spoluúčast + něco navíc za zvýšenou pojistku
- Mikro oprava laku - nevím zda lze tímto způsobem uspokojivě vyřešit a zda se to vůbec vyplatí řešit
- Nechat přelakovat v Mazda na náklady souseda - v Balvín Brno mi řekli cenu opravy cca 20k-30k a do toho se sousedovi pochopitelně moc nechce
- Korekční tužka / šteteček - zkusil jsem a zjistil jsem, že mám levé ruce :)

Máte někdo s něčím podobným zkušenost? Díky za odpovědi!

IMG_0559.jpg
 
Pokud se k tomu soused přiznal, tak není problém to řešit přes jeho povinné ručení. Podobně mi na parkovišti v práci vylepšila dveře kolegyně a šlo to z jejího povinného ručení.
 
1) Soused je ....
2) Soused je i přes bod 1 solidní, že uznává vinu
3) Z důvodu 1+2 je za to samozřejmě plně odpovědný
4) Opravoval bych tak, aby to bylo opraveno kvalitně a esteticky odpovídajícím způsobem
5) Neparkoval bych už vedle souseda
6) Zeggik má pravdu, mělo by to jít. Pokud ne, tak níže
7) Zkusil bych v pojistce najít sekci " Vandalismus". Tam mám já osobně (nemám HAV) spoluúčast 5000kč a na toto poškození (Allianz) se to vztahuje

Bonusový bod - jak se mu toto proboha opakovaně v takovém místě povedlo ????
 
Ahoj, promiňtě za pozdní odpověď. Nakonec jsme to zkusili řešit přes povinné ručení. Bohužel má soused pojištění od pojišťovny Slavia na což mi v autorizáku řekli, že z jejich zkušenosti něco takového Slavia plnit nebude. Zkusil jsem se se sousedem tedy domluvit, že by opravu uhradil a tahanice s pojišťovnou dořešil sám. V tu chvíli na mě začal řvát a už s ním není příliš řeč...

> 2) Soused je i přes bod 1 solidní, že uznává vinu
Viz. výše, po tom co zjistil, že to dost možná bude muset uhradit...

> 5) Neparkoval bych už vedle souseda

To je problematické, máme vyhrazená parkovací stání. Nicméně se mi podařilo se domluvit výměnu parkovací stání s dalším ze sousedů, který parkuje motorku, kterou doufejme nepodře.

> 7) Zkusil bych v pojistce najít sekci " Vandalismus". Tam mám já osobně (nemám HAV) spoluúčast 5000kč a na toto poškození (Allianz) se to vztahuje

Nad tím jsem také přemýšlel, musel bych celou situaci nahlásit na policii. Nyní mám od souseda podepsaný protokol o nehodě, takže by dost možná pojišťovna vymohla peníze po sousedovi, ale do toho se mi úplně nechce v rámci udržení sousedských vztahů.

Uvidíme jak to dopadne. Po tom co na mě začal řvát to chci dořešit už z principu...

> Bonusový bod - jak se mu toto proboha opakovaně v takovém místě povedlo ????

Pan soused je trochu nemotorný a pokaždé kdy vystupoval z auta opřel jeho dveře o moje (myslel si, že když má na autě plastový chránič, tak je to bez problému). Ve chvíli kdy vystoupil auta se jeho auto zvedlo a opřené dveře udělali svislý škrábanec... To člověk nevymyslí. Ještě vtipnější je to, že další škrábanec udělal přede mnou, kdy se mi snažil ukázat, že to nepoškrábal on.
 
To co jsi popsal dělají důchodci velmi často. Buď neodhadnou aretaci dveří a ty pouze vystrkuji do prostoru a najednou skočí do další polohy a bouchnou o auto vedle nebo je takto opatrně oprou o sousední auto ale při vystupování pohyb auta způsobí stejně škodu. Další průser jsou děti které to prostě neřeší a nevnimaji co působí za škodu na majetku, prostě jim to nedojde. Dvě ohrožující skupiny

Samsung S22 256GB Tapatalk
 
Nám všem bohužel. Já na autě nemám ani sram jen díky mé zvláštní technice parkování. Kde mohu tak jedině podélně a pokud jedu tam kde ta možnost není tak jedu do okolních ulic kde to nechám a třeba si kus hold dojdu. Pohyb nikdy není na škodu. Často taky čumím do mapy předem a vybírám místo kde auto nechám co se týče plánovaných cest. Jiné řešení neexistuje...

Samsung S22 256GB Tapatalk
 
Musím říct, že kecy typu důchodce a podobné škatulkování mi přijdou mimo, ale proto se nerozepisuju. Nechápu, jak se může pojišťovna bránít plnění, pokud škoda vznikla v souvislosti s provozem auta pojištěného. Dokážu si představit, že servis nebude chtít řešit snahy pojišťovny, takže řešení nechá na zákazníkovi, ale nedokážu si představit, že by pojišťovna uspěla u soudu. Škoda ale nevznikla sousedovi, takže řešení bude asi na majiteli poškozeného auta. Tomu by měla pojišťovna plnit. Teprve pokud uspěje se zdůvodněním, tak by se dalo jít na souseda. Je to alespoň už na pojišťovně nahlášené a nejlépe nějaká jejich reakce?
 
No a při podélném parkování přibývá další skupina, totiž Ti s tou koulí / tažným :sob:
S tím mám osobní zkušenost. O to horší, že mazdu jsem neměl ani týden a přes taktizování kde zaparkovat, byl hned důlek v přední SPZ a prasklý rámeček i s tím plastovým držákem. Mít tehdy trochu víc najetý mazdaklan, tak můj úplně první příspěvek zamíří do tématu "Co vás naštvalo?"
 
Ahoj, díky za odpovědi. Pokusím se zareagovat na vše podstatné :)
? slušná remíza je někdy lepší než absolutní vítězství.
Ano, ideálně bych rád vyřešil vše v klidu, jsem otevřený i tomu se nějakým způsobem domluvit a částečně škodu uhradit ze svého. (za předpokladu, že pojišťovna plnit nebude, viz. níže)
To co jsi popsal dělají důchodci velmi často. Buď neodhadnou aretaci dveří a ty pouze vystrkuji do prostoru a najednou skočí do další polohy a bouchnou o auto vedle nebo je takto opatrně oprou o sousední auto ale při vystupování pohyb auta způsobí stejně škodu. Další průser jsou děti které to prostě neřeší a nevnimaji co působí za škodu na majetku, prostě jim to nedojde. Dvě ohrožující skupiny

Samsung S22 256GB Tapatalk
Stát se může, třeba i omylem a ne jenom důchodcům a dětem. Pak záleží jak se kdo k dané situaci postaví.
Musím říct, že kecy typu důchodce a podobné škatulkování mi přijdou mimo, ale proto se nerozepisuju. Nechápu, jak se může pojišťovna bránít plnění, pokud škoda vznikla v souvislosti s provozem auta pojištěného. Dokážu si představit, že servis nebude chtít řešit snahy pojišťovny, takže řešení nechá na zákazníkovi, ale nedokážu si představit, že by pojišťovna uspěla u soudu. Škoda ale nevznikla sousedovi, takže řešení bude asi na majiteli poškozeného auta. Tomu by měla pojišťovna plnit. Teprve pokud uspěje se zdůvodněním, tak by se dalo jít na souseda. Je to alespoň už na pojišťovně nahlášené a nejlépe nějaká jejich reakce?

Taky bych úplně neškatulkoval. Z více míst mi bylo tvrzeno (technik v autorizovaném servise, člověk, co mi zřizoval moje hav. pojištění), že:
1) vystupování z vozu nemusí být považováno jako provoz vozidla
2) pokud je na autě škrábanců více, tak to lze považovat za více nehod a je možné, že to bude pojišťovna chtít řešit individuálně

Na pojištovně to nahlášené je, ovšem komunikace s pojišťovnou je prozatím velká katastrofa. Včera jsem zjišťoval stav pojistné události a bylo mi řečeno, že jsem jim nedodal všechny potřebné dokumenty. Dokumnety jsem pojišťovně samozřejmě dodával ihned při nahlašování škody skrz formulář, takže se jim nejspíše někde zatoulaly. Externista pojišťovny, kterému jsem předával fotodokumentaci tvrdil, že všechny dokumenty mají a stačí dodat pouze fakturu. To jsem sdělil i pojišťovně a ti mi řekli, že to je externista, takže za to nemůžou ?

Každopádně jsme se rozhodl, že auto nechám opravit v autorizáku, fakturu uhradím a pošlu na pojišťovnu. Ta by měla mít 3 měsíce na to rozhodnout o plnění. Pak budu přemýšlet, co dál. Primárně se to budu snažit řešit s pojišťovnou a pokud neuspěju, tak se pokusím domluvit se sousedem.

Díky všem za odpovědi.
 
Musím říct, že kecy typu důchodce a podobné škatulkování mi přijdou mimo
Tohle nikdo (dle mě) nemyslel až tak zle, jen sdílení empirie. Za mě stačí zaparkovat někde u supermarketu, v poklidu dokončit telefonní hovor 5/10 minut a u toho těkat očima kolem :rolleyes: Nicméně nemotornost, mimo jiné spojená i se stárnutím, jistě dostihne většinu z nás.
 
Já např neparkuji vedle auta, který má odsunutou sedačku daleko od volantu. Tlustší a tlustí lidé i ti obezřetní potřebuji více místa na vystupování a tím pádem více otevřít dveře (ve většině případu ano, je to i s urážkou) ? ale tam kde nejsou ultra úzký park. místa na to dlabu.
 
Poslední úprava:
1) vystupování z vozu nemusí být považováno jako provoz vozidla
2) pokud je na autě škrábanců více, tak to lze považovat za více nehod a je možné, že to bude pojišťovna chtít řešit individuálně
Na jedničku a vlastně i dvojku jsem zvědavý. Bez otevření dveří obvykle nenastoupíš a bez nastoupení nemůžeš auto používat ;) U dvojky je to zajímavá myšlenka nebo spíš výmluva. Asi by se dalo uvažovat o tom, že před poškozením, kdy jsi chytil vyníka, byl díl už poškozený. Ale zase když oprava toho posledního poškození překryje ta ostatní, tak co s tím naděláš.
 
Ahoj, mám menší update. Nakonec jsem se rozhodl pojistnou událost řešit rozpočtem, abych měl jistotu, zda pojišťovna bude plnit ještě před tím, než dám auto opravit a opravu zaplatím. Pojišťovna poměrně rychle pojistnou událost vyřešila a vyplatila mi necelých 12 tisíc. Oprava dle servisu bude stát něco mezi 20k - 30k, takže jakmile budu mít fakturu, budu po pojišťovně žádat doplatek. To by dle všeho neměl být problém (alespoň mi to tvrdili na infolince), tak uvidíme.
 
Doplatek po odsouhlasení plnění rozpočtem? To mě zajímá, má s tím někdo zkušenost, prosím? Já žiji s tím, že se to vylučuje…
 
V lednu s tím budu mít zkušenost minimálně já, dám vědět :)) Každopdáně jsem to řešil s několika lidmi + infolinkou pojišťovny a všichni tvrdili, že by to mělo jít.

Zde to také zmiňují:
I pokud se rozhodnete pro rozpočet a dáte auto do servisu, kde vyjde oprava dráž, tak vám na základě faktury pojišťovna peníze doplatí. „Samozřejmě zkontrolujeme, jestli je cena odpovídající, jestli například servis nepoužil předražené díly nebo jestli práce v servisu nebyla předražená,“ upozorňuje Luka.

Ve vyúčtovacím dopise od pojišťovny se píše:
Případné další nároky budou vyřizovány průběžně poté, co od Vás obdržíme jejich specifikaci (vyčíslení). Tímto
dopisem považujeme za splněnou naši povinnost dle § 9 odst. 3, zákona 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti
z provozu motorového vozidla.
Těmi dalšími nároky by hádám mohl být právě onen doplatek po předložení faktury, ale to hádám.

No uvidíme, třeba mě čeká ještě dobrodružství.
 
Mě by třeba zajímalo, jak řešit situaci, kdy prostě někde parkujete a po příchodu k vozu zjistíte, že vám sousední auto omlátilo lak dveřmi a prokazatelně to stojící auto vedle to bylo. Jak v takovém případě jednat, jestliže majitel může k vozu přijít i několik dní po a policie k takové události ani nevyjede.
Zatím se mi to nestalo, ale často se to děje všem kolem...
 
Mě by třeba zajímalo, jak řešit situaci, kdy prostě někde parkujete a po příchodu k vozu zjistíte, že vám sousední auto omlátilo lak dveřmi a prokazatelně to stojící auto vedle to bylo. Jak v takovém případě jednat, jestliže majitel může k vozu přijít i několik dní po a policie k takové události ani nevyjede.
Zatím se mi to nestalo, ale často se to děje všem kolem...
 
Back
Top