• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

podvozek Převodka řízení, zadrhávání

Vzhladom na to, ze Mazda vymiena prevodovku riadenia, sa mi nechce verit, ze by to bola len SW chyba. I ked je pravda, ze nie vzdy sa to zadrhavanie prejavuje rovnako. Ci to suvisi s vonkajsou teplotou neviem. Ale vyskusam sport mode, ked pojdem najblizsie po dialnici.

Mimochodom, USA NHTSA zacala vysetrovanie voci Honde Civic koli "lepkavemu" riadeniu, ktory udajne pouziva riadenie od toho isteho dodavatela. Tak sa zda, ze v tom Mazda nie je sama.
Tak beru svůj původní komentář zpět - stejný problém včera byl i při sport režimu. Takže opravdu asi spíš mechanický problém, ale nechápu proč to řízení tedy nedrhne pořád...
 
Čekám na díl, nicméně jako dočasné řešení před výměnou je možné provést toto:
* provádějte na bezpečném místě, mimo provoz,
* zapněte zapalování/nastartujte,
* dejte auto hold, nebo držte brzdu,
* rychle točte volantem na jednu stranu až dosáhnete dorazu,
* po dosažení dorazu ihned začněte točit zpět na opačnou stranu, opět až do dorazu,
* toto proveďte na každou stranu alespoň dvakrát.

Po této procedůře se to řízení pár set km chová dobře. Pomalu se to opět v přímém směru začne zhoršovat, pak stačí někde zastavit a provést úkon výše, zanadávat si a pomodlit se za brzké dodání náhradního řízení. Předpokládám, že to rychlé točení mezi dorazy buď rozmaže vazelínu po hřebenu, nebo na něm srazí hrany, které způsobují to "lepení" převodu.
 
Zde je odkaz na anglický popis TSB:

TSB NUMBER: R062/23

DESCRIPTION
Some vehicles may exhibit resistance when turning steering wheel.

CAUSE
The worm wheel and the worm gear may deform, resulting in resistance increase.

MASS PRODUCTION CHANGE
The shape of worm wheel teeth was changed in production.

SUBJECT VIN & PRODUCTION DATE RANGE
CX-60 (KH)
Spec.VIN RangeProduction Date Range
fromtofromto
Europe
(L.H.D. & UK Spec.)
Russia
JMZKH**** **100001129721Mar. 15, 2022Apr. 7, 2023

REPAIR PROCEDURE
Replace the steering gear with a new one referring to workshop manual “STEERING GEAR AND LINKAGE REMOVAL/INSTALLATION”.


PARTS INFORMATION
Parts NumberDescriptionQty.Notes
KR9P-32-110BGEAR, STEERING1Europe (LHD)
K616-32-110AGEAR, STEERING1UK
D10J-32-099BOLT, SHAFT1[R]
T060-26-169APIN, SNAP2[R]
[R]: Replacement parts

**

The CX-60 vehicles included are from original production up and until April 7th 2023.

In this instance just because your car maybe within this range there is no automatic replacement of parts as these are Only replaced IF the Owner complains of a heavy steering wheel with hard resistance when turning your steering wheel.
IF it was deemed a safety one because your Steering could fail it would be a recall, clearly a failure of cars steering does not apply, in the modified one the gear teeth profile has been reshaped to make Steering input easier for owner to use.
Repeat your CX-60 Steering will not fail or break.
Normal new car Warranty period applies.

1703942821179.png

Toto by měla být fotka problematického dílu. Problém by neměl být jen v tom kolečku/hřebenu, ale i pružince, která má přílišný odpor.

Ještě dodám, že to dočasné řešení s otočení volantu tam a zpět má vyšší účinnost, když je auto zvednuto na zvedáku a tím pádem je otáčení rychlejší.
 
Zde je odkaz na anglický popis TSB:
Bohužel dodání náhradního dílu do Čech vázne....

Člen fóra Milosh čekal na převodku řízení 5 týdnů a samotná výměna proběhla během jednoho dne. Dodání do Čech je asi problém.... 😡Jsou tu zákazníci co čekají víc jak dva ✌️ měsíce.....
 
Poslední úprava moderátorem:
Potvrzuji ze toceni do dorazu docasne pomaha. Prisel jsem na to nahodou kdyz jsem vozil vozíkem material na stavbu a docela hodne jsem couval.
 
Tak moje převodovka řázení byla vyměněna minulý týden. A jak je zmíněno výše, řízení je opět jako nové. Na výměnu jsem čekal cirka měsíc a půl. Ale asi by to bylo dříve nebýt vánoc.
 
Tak moje převodovka řázení byla vyměněna minulý týden. A jak je zmíněno výše, řízení je opět jako nové. Na výměnu jsem čekal cirka měsíc a půl. Ale asi by to bylo dříve nebýt vánoc.
Na převodku řízení čekám dva měsíce a stále nic...
 
Na řízení je SI. U některých vozidel může volant při otáčení klást odpor. Šnekové kolo a šneková převodovka se mohou deformovat, což má za následek zvýšení odporu. Tvar zubů šnekového kola byl změněn. Změna až od VIN 129721. Mění se převodka řízení.
Tohle me trosicku vydesilo - CX-60 nema hrebenove rizeni??
 
Můj náhradní díl již dorazil a dneska mi převodku mění, naštěstí jsem v mezičase díky "hacku" uvedeným v příspěvku #26 mohl jezdit s autem bez omezení. Udělají mi ještě nějaké další TSB co jsou v Mazda systému aktivní.
 
Mě zase trošičku děsí, že se někdo nepodívá 3-4 příspěvky nahoru na fotku, o jakém šneku je řeč.
Mě, jako strojaře, tam spíš děsí to plastové kolečko. :D Ale asi se nepředpokládá delší provoz jak 300.000 km.
 
Mě, jako strojaře, tam spíš děsí to plastové kolečko. :D Ale asi se nepředpokládá delší provoz jak 300.000 km.
Já bych řekl, že je normálně plechové, vyseknuté (životnost bych tipnul tak 200000 km). Nevím ti, jestli by plast vydržel víc než jeden servisní interval.
 
Já bych řekl, že je normálně plechové, vyseknuté (životnost bych tipnul tak 200000 km). Nevím ti, jestli by plast vydržel víc než jeden servisní interval.
Měl by to být nějaký typ speciálního nylonu, z nového materiálu (eko), který má samomazací vlastnosti. Někde jsem to četl na tom popisu problému s Honda řízením od stejného výrobce. Řekl bych, že jsou takto většinou dělané všechny převodky, nicméně je problém v tom novém materiálu a nastavení přítlačných pružin.
 
Tak převodka vyměněna na nový díl "starého typu" s tím, že aktuálně je nová svolávačka na "nový typ" dílu, který bude po obdržení vyměněn...
 
Tak převodka vyměněna na nový díl "starého typu" s tím, že aktuálně je nová svolávačka na "nový typ" dílu, který bude po obdržení vyměněn...
Na převodku řízení čekám dva měsíce, dnes jsem volal do servisu a bylo mi řečeno že je nový, rychlejší, méně náročný postup, výměna celé převodky je stopnuta.....
 
Na převodku řízení čekám dva měsíce, dnes jsem volal do servisu a bylo mi řečeno že je nový, rychlejší, méně náročný postup, výměna celé převodky je stopnuta.....
To by měla být výměna přítlačných pružin(y) (nevím jestli je jedna, nebo vícero v tom domečku).
 
Back
Top