• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

motor Kontrolka motoru

Kuko116

výkonný člen KLANu
493
Zdravim, dnes po ceste domov mi zasvietila kontrolka motoru. Asi po 300 km prejdených odkedy auto vlastním. Je to benzín 2.5. Pred pár dňami sa mi podarilo úplne vybiť baterku (kvôli byrokratickym obstrukciam dopravného uradu, typové schválenie dovezeného vozidla..., Auto stálo skoro dva týždne pred domom) Skúšal som štartovať ale štartér netocil a žiadna stava, len cvakanie od motora a potom besne cvakanie zámkov vo dverach, tam som to cez noc nabil a na druhý deň v kľude už štartovala len sa asi 20 km učila otáčky voľnobehu a vždy keď som vyradil neutrál padli na asi 300 rpm a motor zdochol. Teraz už drží stabilné okolo 650. Myslíte, že kontrolka motora môže mať niečo spoločné s týmto stavom? Na GG keď som čistil Klapku a váhu vzduchu tak mi tiež svietila kontrolka motora asi 20-30 km a voľnobeh bol práve vyšší od bežných otáčok kým sa RJ nenaučili. Poprípade neviete ako sa nejako ideálne za lacný peniaz dostať k diagnostike a vyčítať chybové hlásenie kódy?
 
Diky, už som kúpil aj scanner OBD 2 a vyhodil mi P0421 , už je aj zmazany. Niečo s emisiami asi O2 senzor na prvom katalyzátore ak som správne pochopil, tak počkám či to zasvieti znova.
 
Prečítal som celé vlákno, kontrolka zavietila len tak počas kľudne jazdy, mesiac do zadu robená STK a emisie v poriadku. Nemyslíš vazne, že problém je výmena celého prvého catu. Snáď to nejak neovplyvňuje chod motora. Motor sa nechá točiť do 6500 a tah má v poriadku. Nestačí vymeniť prípadne tu prvu downstream lambdu? Tak dobre auto mi snáď nebude každých pár sto kilometrov vypalovat oči tou kontrolkou check engine light.
 
U mňa bol tiež chod motora aj výkon v norme, emisie v norme, len stále svietila kontrolka.. vymenil som zadnú lambdu, nepomohlo... pomohla až výmena katalyzátora...
 
Poslední úprava:
Čo stojí celý katalyzátor? Pozeral som nejaký návod ako diagnostikovať túto chybu a je tam kopec káblov, samotná lambda, napätia pomerať... Kopec veci odkontrolovat kým príde na najhoršie :D má to nejaký vplyv na funkčnosť niečoho alebo to niečo môže poškodiť tie nevyhovujúce hodnoty na tej prvej lambde? Zatiaľ mám s tým v pláne jazdiť a mazať kontrolku keďže to neovplyvňuje ani výkon nič, auto nesmrdi benzínom ani v zime pri studenom štarte jak smrdela GG
 
Narazil jsem dnes na tento odkaz:
Lambda - funkce a poškození
f) Šedé nebo bílé usazeniny na čidle sondy jsou důsledkem nevhodného spalování aditiv v palivu nebo spalování motorového oleje.

Vy co jste objevili bílou první lambdu, nejezdíte náhodou na ACEA A5/B5 olej 5W-30, 0W-30 případně 0W-20?
 
Back
Top