• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

elektrika Reproduktory a 2DIN rádio

Vzhledově jsou podobný na Daytony řada RS.

V tom článku nesouhlasím s tvrzením, že 2 ohm jede bez problému u rádia vyžadující minimálně 4ohm. Jednou jsem blbě naladil výhybku, dostal jsem se okolo 2kHz na 3ohm u 4ohm zesilovače a při vyšší hlasitosti cca 40% to štíplavě štěkalo (ochrana koncovýho stupně). Běžný autorádia tyto ochrany nemívají (je tam většinou jen základní sada). Tam dost hrozí spálení koncovýho stupně
 
Podivej pokud koncák je konstruován na min 4ohm a při nějaké frekvenci to klesne ke 3,5 tak to kocak ještě nějak zvládne ale ne 2 ohmy a už vůbec ne při nízkých kmitočtech který jsou výkonově náročnější (velká tepelná zátěž) na rozdíl od vysokých kmitočtů. Pokud to soustava zvládne, pak je některej údaj nepravdivej a ten s minimální impedancí u koncáku rádia to nebude, tím by se výrobce pochlubil hned.

Konstrukcí zesilovačů jsem nějaký čas strávil stejně jako návrhem, výpočty, a konstrukce reprobeden. Toto jsou základní věci, který nejdou obejít, proto říkám že je to divný.
 
Musím to zopakovat, určitě mu to poraď, aby tam nepsal nějaký nesmysly... :)
 
Trochu to oživím, neuvědomil jsem si jednu věc, že velkou roli hraje výhybka a ta může být navrhnutá tak, aby i s 2ohm repro měla pro zesilovač /rádio impedanci 4ohm. Pokud to tak ty Blamy mají pak je použití i na radio bez problémů.

@r1c1 ještě mě napadlo, měřils ty původní reprodukry ohmmetrem? Vím že s těmato mazdama byl u nas často problém při výměně repra v případě Bose. Po výměně to hrálo daleko tišeji bez dynamiky. Je to tím že OEM repro bývají 2ohm. Těžko se vybírá náhrada. Řešení je výměna Bose zesilovače za jiný.
Jinak omlouvám se za radu ohledně repro, ty Fire moc nevydrží. CK165 hrají slušně a bývají po vytlumení dveří i dost basové, mě se víc líbí zvukově ty German Maestro ;)
 
Trochu to oživím, neuvědomil jsem si jednu věc, že velkou roli hraje výhybka a ta může být navrhnutá tak, aby i s 2ohm repro měla pro zesilovač /rádio impedanci 4ohm. Pokud to tak ty Blamy mají pak je použití i na radio bez problémů.

@r1c1 ještě mě napadlo, měřils ty původní reprodukry ohmmetrem? Vím že s těmato mazdama byl u nas často problém při výměně repra v případě Bose. Po výměně to hrálo daleko tišeji bez dynamiky. Je to tím že OEM repro bývají 2ohm. Těžko se vybírá náhrada. Řešení je výměna Bose zesilovače za jiný.
Jinak omlouvám se za radu ohledně repro, ty Fire moc nevydrží. CK165 hrají slušně a bývají po vytlumení dveří i dost basové, mě se víc líbí zvukově ty German Maestro ;)

čau. Podívej, neměřil jsem ty původní repro, ale jsou to strašný papíry (není to Bose)- jako těm fakt stačí trochu a už basují - někde tady zpět jsem dával fotku ... 25W, 4Ohm

Ale .... Za tu dobu se dost změnilo. Respektive jsem dost zjistil.

1) Nejpalčivější problém co jsem během půl roku řešil byl šum než se "něco" zahřalo na provozní teplotu. Po reklamaci rádia, kdy mi byl dodán nový kus, jsem reklamoval i zesilovač, který šum nevytvářel. Nakonec jsem reklamoval opět rádio, který mi vrátili se zamítnutím a s infem, že toto rádio není high tech a nedoporučují zapojovat na zesík a RCA :D ... tak jsem se jim k tomu trochu nelichotivě vyjádřil a nakonec vrátily peníze. Takže rádio Kenwood DMX125 DAB je totalní sračka, když se napojí na cinche (RCA).

Na úkor toho jsem pořídil nové rádio a to stejnou značku, ale vyšší výstup na RCA (4V) - tamto mělo 2V - a světe div se, šum není .... a rádio hraje o dost lépe, zvuk má vetší dynamiku, basy to vybudí o dost lépe a když nemám zapojený aktivní subwoofer tak jsem byl i dost překvapen jak to dokáže vybudit (když si trochu pohraju s nastavením EQ atd.) - mimochodem přešel jsem - ač jsem se toho bál - na stejnou značku Kenwood model DDX4019BT - sice nemá DAB+, ale to jsem stejnak nepoužíval. To rádio jsem včera akorát nainstaloval, a zatím paráda.

2) Teď budu řešit druhý problém, který se vyskytoval i u toho prvního rádia (doufal jsem, že to vyřeší, ale teď bude problém jinde) - takže kdo mi dokáže poradit, budu jen rád.
Jedná se o "nestíhaní" výškových repro ( a asi i středobasových, ale na výškových to je brutálně slyšet) při vyšších hlasitostech (na rádiu jsem na Vol 24 ze 40) - jakmile se dostanou do nějakou bodu tak úplně vypnou nebo hrají totálně potichu než dám nižší hlasitost¨

Co jsem zatím zjistil.

Zesilovač Sony XM1004
Repro Hertz CK165


Nastavení:
1. nastavení.
Zesilovač má GAIN 0,3V - 6V - s tím, že 0,3V je největší propustnost a vybudí více repro. - zesilovač nastaven na 0,3V
Rádio v defaultu

Hlasitost rádia můžu dát 0-22 a na 22 je celkově slušná hlasitost, fakt bomba, ale jakmile bych chtěl dát ještě víc, začne ve výškových repro "praskat" a vynechávat (např 23-25) - hlavně při basových frekvencích. Jakmile dám přes 25, tak ty repra úplně vypnou nebo totalně bouchají, nepříjemný zvuk, přeskakuje, praská, bouchá a já nevím co ještě a jakmile se dostane přes nějakou hranici, tak se úplné utlumí.

2. nastavení
Zesilovač na více 4-6V (menší zesílení)
Rádio v defaultu

Hlasitost rádia můžu dát 0-26 a na 26 je hlasitost nízká (jako kdybych měl na rádiu např. 10 při nastavení 0,3V na zesiku). Jakmile dám přes 26, začne to samé jako při nastavení 1, ale přitom ta hlasitost je nízká - zvukově je prostě slabá....

Podotýkám, že zesilovač byl na reklamaci (sice z důvodu šumu, ale pán mi volal, že ho zkusil i ohulit a v pořádku)

No a teď můžete radit :D .... kabeláž si myslím, že mám vybranou správně. Ale i tak popíšu jakou:
Od zesíku k repro: SinusLive 2x0,75mm - mám za to, že posledních 10cm u repro jsem nechal původní drátky, ale i ty měli tloušťku podobnou jako ty sinuslive
RCA: Sinustec RCA-35-4
Repro Hertz CK-165

Na těch CK165 používám frekvenční výhybku.

Díky za případné rady.
 
Poslední úprava:
@r1c1 ten první kenwood je nejakej startovací 2DIN model, zřejmě proto byl zvukově nic moc.

Štěkání, prskání a utlumování repro většinou způsobují ochrany když se přehřívá koncový stupeň. Stává se to nejčastěji když konec potřebuje minimálně např 4ohm zátěž a ty tam připojíš nižší. To ovšem není tvůj případ, protože ta sonka jede bez problému na 2ohm i v režimu 4 kanálů.

Zvláštní ale je, že čím víc nastavíš gain, tím méně hlasitěji to hraje. Podle mě máš něco špatně zapojeno a nebo je v radiu chyba (když ten zes někomu jinýmu jel)

CK165 jsem namontoval už několik sad ať už na rádio a nebo zes a nikde nebyl problém

Projdi si jestli nemáš blbě zapojenou výhybku případně jestli třeba nemáš jedním vlasem z lanka propojený terminály a to samý na zesu. Je teda dost divný i to že když nemáš Bose, tak ty CK165 hrály dost potichu oproti původním reprákům když mají citlivost 90dB/W/m. Obyč OEM repro má citlivost okolo 82dB. I kdyby měly 84, tak při stejné hodnotě hlasitosti na radiu by měly hrát 4x hlasitěji (rozdíl 6dB).

Taky je potřeba si uvědomit že ten zesilovač je nejlevnější 4 kanál kterej na Ahifi je a tomu taky odpovídá kvalita. Škoda že už došly výprodejový Audison SR 4, ten měl slušnej zvuks cenou okolo 2tis Kč
 
Tak už taky BLAMuju :D. Více foto zde.
Jen bych potřeboval funkční woofer do kyblu v kufru, než vyřeším otázku plnohodnotnýho wooferu do bočnice v kufru. Nezavazí doma někomu?
$_57__10113.1579538119.jpeg
 
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli někdo řešil nefunkční sound systém... Našel jsem k tomu jen tento článek https://www.google.com/search?q=/neco-spatne-funguje/mam-sound-system-a-nefunguje-zvuk/ ale potřeboval bych poradit jak to mám správně zapojit..
 
Tak už taky BLAMuju :D. Více foto zde.
Jen bych potřeboval funkční woofer do kyblu v kufru, než vyřeším otázku plnohodnotnýho wooferu do bočnice v kufru. Nezavazí doma někomu?
Zobrazit přílohu 33684

Tak už taky BLAMuju :D. Více foto zde.
Jen bych potřeboval funkční woofer do kyblu v kufru, než vyřeším otázku plnohodnotnýho wooferu do bočnice v kufru. Nezavazí doma někomu?
Zobrazit přílohu 33684
Pokud mi poradíte jak ho mám vyzkoušet,tak jeden mám z Mazdy r.v.2005
 
Nakonec nebyl problém v reproduktoru. Zkontrolovat se dá multimetrem zda jsou obě cívky v pořádku. Každá má mít okolo 2 ohm
 
zdarvím všechny, taky bych se doptal, ted jsme poridili druhou GJ (2014) wagon 6 s TomTom 2DIN radiem. Já mám ve své 6 v sedanu to samé radio akorát s bose a přítulka by ráda, aby ji kombik hrál stejně jako mě sedan. Lze někde sehnat bose, je třeba aktualizaci DSP kvuli bose charakteristice, dále koukal jsem, že u bose není pernametní magnet, má standardní verze také přivedené a připravené napájení? Poslední otázka ikdyž offtopic, kde bych sehnal elektricky sklopné levé zrcatko? Koupili jsem to a zjistli že levé bylo měněné, ale bohužel bez pohonu. Díky moc všem :)
 
Než shánět bose, vyměnil bych repro. Zvuk bude lepší a na rozdíl od bose varianty jde do bose vyrianty zasahovat. Jak to myslíš s tím magnetem?
 
Než shánět bose, vyměnil bych repro. Zvuk bude lepší a na rozdíl od bose varianty jde do bose vyrianty zasahovat. Jak to myslíš s tím magnetem?
Díky moc, máš nějaký typ co tam do toho dát? U Bose jsem koukal že jdou zaprvé 4 dráty a zadruhé nemá permanentní magnet, ale cívku že strany membrány kde je normálně vrchlík. Měl jsem je venku páč Mexičan to v Bose nějak podělal a do závěsy bylo v dolní části zkorodovano asi vlivem srážející se vlhkosti? Nevím jestli se tk tu řešilo ale na netu jsem toho našel spoustu. Tak jsem to očistil, prilepil a je klid :) ale zpět k tématu, rádio jsem blíže nezkoumal, koukal jsem zde na schema těch repro v autě tak bych potřeboval prosku helpnout jaké repro doporučujete a kam :) co to středové v palubce? Jakou má roli? Tady je jen záslepka :)
 
Má permanentní magnet, akorát je "motor" tam kde bývá vrchlík. Stejně to mají BMW, mercedesy nebo třeba starý šaliny. Je to zkrátka otočený kvůli úspoře místa.

Druhý pár drátů jde tuším do výšky.
Volil bych buď Audison 165P, nebo Blam 165 R2X (montáž přes podložky) . Po rozehrátí hrajou výborně, první mají dominantnější výšky, druhý zase středy. Basová složka je u obou dost slušná (po vytlumení dveří) ideálně oboje u někoho v autě poslechnout a pak si vybrat

Středové se většinou používá na pokyny navigace, pokud hraje i hudbu, tak pouze to co je v obou kanálech stejné a případně upravuje poslechovou pozici v prostoru (při použití DSP)

To odlepení membrány je věc známá napříč všemi auty kde se takové tovární repro používá.
 
Back
Top