• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

benzín SkyActiv-X zkušenosti

Priznávam, že náš názor (s manželkou) je ovplyvnený použivaním preplňovanými motormi.
Avšak nesúhlasím, že sa nejak bojíme otáčok motora. Priznám sa, že mi tak vrtalo auto v hlave, že som testoval, skúšal ako optimalizovať predbiehaci manéver vo variáciach hard kick down z normal režímu, sport režímu, tiež som skúšal plyn stlačiť až po kick down (neprerazil som ten posledny klik) opäť v režíme normal, sport. Výsledok rovnaký .... to auto nemôže mať 132 kw.
Dynamika je lineárna, ale krivka veľmi veľmi jemná.
Jazdím aktuálne ešte na Octavii III 135kw 4x4 a Octavii 110 kw a čo sa týka dinamiky/komfortu obiehania cítime sa obaja lepšie v ŠKODE.
Mám v pláne ešte postaviť proti sebe Mazdu a tieto dve autá na race 0 - 100, 50 - 100, 70 - 120 km. Obávam sa však, že Mazda bude ťahať za kratší koniec.

Bohužiaľ musím manželku naučiť novým spôsobom bezpečného predbiehania ako som spomínal vyššie. Dať si odstup, rozkotúľať sa vo svojom jazdnom pruhu za neustáleho pozorovania či nejde niečo oproti a až potom zahájiť obiehaci manéver. Štve ma to.
Manželka bola super vodič s vierou vo svoje schopnosti. V mazde si absolútne neverí a je to poznať.

Spotrebu neriešim, holt úprimne je vysoká.
Co ti brání nechat si ten výkon někde změřit a když bude menší, tak to v Mazdě reklamovat. To budeš čekat, až vás někdo při předjíždění sejme?
 
Keby si spravil to porovnanie v dynamike, rad by som si to pozrel. Urcite 135kw bude rychlejsi ako Mazda. Ale s tym 110kw by to mohlo byt cca to iste. A ano niekde som cital ze pri sky X nenamerali 130 kw ale nejakych 125kw. Mozno to niekto vravel aj tu na fore. Len nemeraj pls na rovnakych prevodovych stupnoch. Atmosfera treba tocit. Toto ma na testoch na nete casto hneva :)

Co ti brání nechat si ten výkon někde změřit a když bude menší, tak to v Mazdě reklamovat. To budeš čekat, až vás někdo při předjíždění sejme?
Podla mna to tazko prejde. Mne sa niekedy zda ze strasne odchylky su na roznych brzdach. Budu sa vyhovarat ze brzda nie je spravna. Na brzde nikdy podla mna nezmerias spravny vykon ale skor rozdiel napr po chipe
 
Poslední úprava moderátorem:
Ďakujem nemám právne, časové ani finančné prostriedky rozohrať hru "nižší ako uvádzaný výkon auta".

Existujú a jazdia autá s nižším výkonom. Nejakú dynamiku má aj trojválec 55 kw, len sa tomu treba prispôsobiť a podľa toho jazdiť.
Prispôsob sa alebo neprežiješ.
 
Zdravím členov klubu.
Rád by som sa podelil o skúsenosti/pocity z novej Mazdy, ktorú vlastníme. Recenziu berte s nadhľadom od vodiča, ktorý celý život jazdil na preplňovaných T(F)SI, TDI nemecko-českých značkách. Tento rok sme zaparkovali pred dom novú MAZDU CX-30 GT 180 PLUS M HYBRID SKYACTIV-X 132 kW AWD. Auto bolo kupované pre manželku na bežné dochádzanie do práce, vozenie detí atď., kde malo ísť o výmenu za 118kw TSI motor s ktorým jazdila.

Dizajn: Kontroverzná čisto subjektívna záležitosť. Manželka sa odjakživa obzerala za Mazdou, hlavne za 3 a CX-3 a priznávam aj ja som sa zamiloval. Nádherné autá, skĺbenie agresívneho dizajnu s gráciou vo mne vyvolávali chlapčenské spomienky o autách. Ako to býva zvykom u žien, vzhľad vecí je dôležitý, červená farba biela koža vo vnútri TOPKA, slina po kolená 3x ÁNO teba si veziem domov. Interiér nadčasový, jednoduchý, luxusný dojem, príjemné materiály, precízne spracovanie no proste samé superlatívy.

Praktickosť: Jedným slovom dobrá teda známka 2-. Zabudnime na bielu kožu, ktorá je okamžite zababraná od kopancov, vecí atď., veď kto by to bol čakal, že áno Tu známku som udelil z dôvodu nie ideálneho posedu vzadu pre dospelých, stiesnené, málo miesta na nohy, zlý nastupovací uhol a z rovnakých dôvodov sú obmedzenia pre detské sedačky 4-5 ročných detí. Buď je v diskomforte posádka sediaca vpredu alebo dieťa. Téma priestoru je tiež diskutabilná pretože ak chceš viac priestoru kúp si väčšie auto. Problem solved. Čo považujem za najväčšie negatívum je povinný rozmer pneu. 215/55 R18 95H atypický rozmer, obmedzený výber, ťažko sa zháňa, predražené. Na pneu som nikdy nešetril a snažím sa vyberať z testov tie najkvalitnejšie, prémiové značky. Voľba padla na Bridgestone Turanza LM005 99V zimné pneu za 540 EUR plus kombinácia s TPMS v pneuservise za výmenu 80 EUR, zabolelo, nahnevalo. Ďalšie negatívum na ktoré si nemôžem zvyknúť je ovládanie infotainmentu. Zavolať niekomu v tel. zozname počas jazdy, ak nie je v posledných volaniach je tak na haváriu, zbytočné medzikroky, Apple Carplay cez kábel. Konkurencia to má veru vymyslené lepšie. Na druhú stranu head-up displej super vec. Manželka si pochvaľuje, že oveľa viac vďaka nemu pozerá na cestu.

Jazdné vlastnosti: Čím začať. Ako som spomínal obaja sme odchovaní na preplňovaných nemecko-českých autách 81 - 135kw. Podvozok naladený športovo-neutrálne až zabúdam na vyššie ťažisko auta, dobre filtruje nerovnosti, rány sa ozývajú, ale nič strašné. Riadenie presné, rate ok, komfort jazdy super. Čo mi vadí je poddtáčanie motora automatom, kľudne zaradí vyšší stupeň a ide na 1300 rpm inokedy podradí o dva a to chcem len trochu zrýchliť. Tie pohľady spolucestujúcich keď motor zreve a to len vychádzam z kruhového objazdu . Výkon: Tak tu je môj najväčší bôľ. Nikto ma nepresvedčí, že to auto má 132kw. Áno, niečo sa stratí v štvorkolke, ale toto? Tam kde som obiehal bez problémov a bez stresu tu sa pripravujem ako na maturitu. Pružné zrýchlenie z 70 vyššie je ako dôchodca. Ak obieham kamión musím si dať odstup, rozbehnúť sa vo svojom jazdnom pruhu počas ktorého stále pozerám či nejde oproti auto a až potom vybočím a predbehnem. Ja obieham ako tak a keď som sám v aute, manželka prestala obiehať úplne. Za toto som naozaj nahnevaný na auto.

p.s. ak veziem známych a dám kick down chytajú sa čoho môžu od ľaku ako auto zreve. Naučil som sa ich už upozorniť v štýle "nezľaknite sa bude vzlietať boing 747"

Spotreba 4000km a 8.9l/100km merané podľa dotankovania, vcelku mrzí aj keď to neriešim. Otravné je však časté navštevovanie čerpacích staníc čo cca 400km tzn. malá nádrž.

Ak by som teraz vyberal znova. Mazdu by som manželke kúpil, ale manual a prednokolku. Kúpil by som ju však len z dôvodu krásy, taká voľba srdca, nie rozumu.
Ahojte

Tak já mám úplně stejnou konfiguraci od letošního srpna. Auto jsem si koupil s přechodem do penze. AWD protože se jedná o croosover a automat protože se střídáme v řízení někdy s manželkou a já nemůžu vystát její řadící schopnosti a praxi ve vazbě na požívání manuální převodovky. Jenom jsem si nekoupil bílé sedačky. S tím již mám zkušenosti z dřívějška. A rozměrově je to auto opravdu tak pro 2 lidi. Pro rodinu jsou omezující zadní sedadla a kufr také nic moc.
Prozatím najeto 3500 km. Poměr dálnice a krátké jízdy 50/50. Dosavadní průměrná spotřeba se pohybuje kolem 7,1 litrů. Spotřeba na kratší vzdálenosti na nákup do marketu mě vytáčí protože dosahuje těch tvých zmíněných 8 - 9 litrů. A to jedu opravdu s co nejlehčí nohou. Takový pomalý a opatrný přejezd v délce například 2-3 km si, při ne extrémním počasí, klidně vezme 12 litrů na sto. Sledováno samozřejmě z palubního počítače. Ten motor prostě není vůbec hospodárný pokud nejedete delší dobu v tom jeho optimálním procesu. Myslím, že je to největší jeho slabost.
Dosud jsem řídil hlavně auta z koncernu VW a to vždy v naftě. Poslední služební auto byl Superb s jejich nejsilnějším TDI. Nudný kočár, ale když na to člověk šlápnul, tak tě to opravdu přimáčklo k sedačce. Přitom bez žádných významných akustických doprovodů. A to u CX30 Skyactive X opravdu nehrozí. Takže souhlasím s nízkou dynamikou a problémem, když chci rychle akcelerovat a předjíždět. Ta prodleva než se to rozjede je znatelná a já si pořád snažím na ni zvyknout. S ohledem na můj věk se mi to snad podaří.
Zvuk motoru, který CX30 v této konfiguraci umí vyluzovat, například při dohánění tempomatem nastavené rychlosti, je opravdu podobný malému letadlu. Z poklidné jízdy se najednou stává horor. Kam pospíchá nevím a zažil jsem to pouze u tohoto auta. Již jsem se naučil používat pádla pod volantem a hned jí trochu zklidním. Musíš ale na to pořád myslet. Celkový jízdní projev se však nedá ohodnotit malým výkonem. Ten výkon tam je. Jenom je uškrcený v momentech, kdy ho potřebuješ nejvíc.
Zimní gumy jsem si nakonfiguroval i s disky, čidly a průměrnou kvalitou pneumatik v povinném rozměru 18. Nejnižší cena na jakou jsem dostal byla 26tis. Kč. Nakonec jsem vše vyřešil tím, že jsem si koupil kvalitní celoroční pneumatiky a ty si nechal přezout. Sice také stály dost (16tis. Kč dovoz z Polska) ale mám pokoj od věčného přezouvání. On dlouholetý vývoj těchto pneumatik již také někam pokročil a kvalita těch značkových je již srovnatelná s kvalitou průměrných zimáků. Teď jen potřebuji prodat ty málo jeté letní gumy.
Celkově musím říct, že zklamaný prozatím ze Skyactive X nejsem. Jako auto pro 2 již umírněné řidiče je příjemné a na ty jeho specifické vlastnosti a chování si snad pomalu zvyknu.
 
Tak nevím. Měl jsem možnost protáhnout zajetou M3 Sky-X FWD (najeto 4000 km) s manuálem a neměl jsem pocit, že to nejede. Kloním se spíš k názoru @Ondrej K (tak jako obvykle:)). Problém je v tom, že ten motor musí točit, minimální otáčky pro nějaký výkon jsou tak 2500 a tlačit to až tak do 5500 ot. Zvuk je příjemný a ve zrychlení zarazí do sedačky, ne, že ne.
Osobně si myslím, že to je víc o řidiči, než o výkonu auta. I když ten výkon třeba není papírových 132 kW.
 
Tak nevím. Měl jsem možnost protáhnout zajetou M3 Sky-X FWD (najeto 4000 km) s manuálem a neměl jsem pocit, že to nejede. Kloním se spíš k názoru @Ondrej K (tak jako obvykle:)). Problém je v tom, že ten motor musí točit, minimální otáčky pro nějaký výkon jsou tak 2500 a tlačit to až tak do 5500 ot. Zvuk je příjemný a ve zrychlení zarazí do sedačky, ne, že ne.
Osobně si myslím, že to je víc o řidiči, než o výkonu auta. I když ten výkon třeba není papírových 132 kW.
Jak jsem i já potvrdil, tak výkon tam je. V případě manuálu a jízdě s vyššími otáčkami to jede. V případě automatu, když potřebujete z klidné jízdy najednou přidat, tak to nejede. A není to o řidiči. To je o Skyactive X s automatem. Tady musím souhlasit s Martin15. Sorry.
 
Jinak se chová naftový motor, jinak atmosféra, jinak benzín - turbo. Jde zejména o kroutící moment, jak o jeho hodnotu, tak průběh. Že naftový motor zabírá už v nízkých otáčkách a "zatlačuje do sedadel" a že atmosférický benzín potřebuje pro dynamiku vyšší otáčky, je prostě princip, který nezměníte. Je pravda, že automat komplikuje situaci - s manuálem člověk prostě podřadí a předjíždí. Typicky na trojku, ale ty poslední převodovky jsou tak "dlouhé", že i na dvojku se dá v pohodě dosáhnout 100km/hod. ... ale to přece nepíšu nic objevného:
Výkon vs. točivý moment: Vysvětlení, kterému porozumí každý - Autobible.cz (euro.cz)
 
Poslední úprava:
..tak ono tu bude hrat PRIM rada faktoru:

Prvni je ten, ze auto je jeste ZCELA syrove..(uz u M6 GG 2,3i AT jsem pocitoval, ze jsi motor s AT zajel/sednul az kolem 30tis km, +/- to same platilo pro novejsi M3 BN s AT. Auto je nyni uz DOST uskrcene na emise (EU rules) a asi i odezvu plynoveho pedalu (zkusenejsi mohou podat presne vysvetleni nastaveni sw ), a musim rici, ze u me po zasahu Shreka (premapovani dat RJ) to auto jede jako z praku, ale musim mit pusteny SPORT mode a radit si sam padly na volantu.

Druhy faktor je to, ze motor i AT prevodovku se uci (pokud jej mate od nuly km) a to take chvili trva. Treti zasadni je nesmite se BAT to tocit..slusne funguje tesne po 3tis ot az k rekneme 4,5tis ot.
Treti veci bude odlazeni motor/AT a AWD..pokud jsou tam prodlevy a ztraty a jeste je to auta zase vice uskrcene na emise..cti spotrebu, muze to uz byt jen prumerne dynamicke..jako auto se 130/140koniky..a to je uz marne.

Podobny pocit jsem mel naposledy v lete ze syrove nezajete nejnovejsi M6 2,5i s AT, kde se to auto v NORMAL modu normalne vleklo, jak stara mula. Jakmile ale prelezlo 3tis otacek ci jste dali SPORT mode..o dost se to zlepsi, ale porad to na ten "papirovy" vykon nejak nesedi. Stara M6 s AT s ofiko 166koniky byla pocitove vzdy mnohem zivejsi a to jak ve spodnich tak hornim spektru otacek..ale je to pocit, realne mereni pruznych zrychlosti nemam bohuzel k dispozici.

Snad se takhle situace napravi s prave prichazejicimi 3litrovymi motory v novych modelech (byt budou asi uz vzdy budou AT s AWD) a to jak u benzinu tak dieselu...
 
Nový Skyactiv-X pro 2021 už má v českém ceníku uveden vylepšené hodnoty v motorizaci. Uvidíme jestli 2019/2020 budou možné softwarově updatnout na ty nové hodnoty :)

Maximální výkon (kW/k při ot/min):
2021: 137 (186)/6 000 vs
2020/2019: 132 (180)/6 000

Maximální točivý moment (Nm při ot/min)
2021: 240/4 000
2020/2019: 224/3 000

Kompresní poměr:
2021: 15,0:1
2020/2019: 16,3:1

Zdroj: Ceník Mazdy 2021 a Ceník Mazdy 2020
 
@shr3k myslím si, že @al0ne by si nějak poradil. Vyhodí těsnění pod hlavou, namísto toho mázne lehce silikonem přeflashne řídící jednotku a bude doufat.
A já doufám, že nám pak poreferuje, jestli pozoruje ten "brutální" nárůst výkonu. ;)
 
No právě ten kompresní poměr asi softwarově neupdatneš. ;)
Toť otázka. Zdroje z Japonska říkají, že to updatnou pomocí softwaru pro jejich trh.
@shr3k myslím si, že @al0ne by si nějak poradil. Vyhodí těsnění pod hlavou, namísto toho mázne lehce silikonem přeflashne řídící jednotku a bude doufat.
A já doufám, že nám pak poreferuje, jestli pozoruje ten "brutální" nárůst výkonu. ;)
Pan je vtipálek. Chápu, že z pohledu technika to asi nelze udělat jen pomocí softwaru? Jen jsem tajně doufal, že to půjde, tak či tak.
V Japonsku psali že to půjde pro starší verze Xka.. tak nevidím důvod proč by to u nás nešlo. To je zas ta Česká nátura, že nic nejde :D
Vycházím z informací níže..

Cituji ze článku Autoforum:

„Japonci se ale na kritiku rozhodli zareagovat tím nejpádnějším možným způsobem a motor vylepšili. Jejich 2,0 SkyActiv-X tak nyní nabízí až 190 koní výkonu a 240 Nm točivého momentu. Pravda, žádný dramatický rozdíl, ale znát bude.

Změny bylo dosaženo díky optimalizaci spalovacího procesu, vylepšení přeplňování za pomoci kompresoru a řízení 24V asynchronního motoru. Výkonnostní parametry díky tomu nejen nevzrostly, ale maximum točivého momentu se také posunulo o 1 500 otáček výše - nyní je místo 3 000 ot./min v 4 500 ot./min. Mazda nicméně říká, že v celém spektru od 3 000 do 4 500 otáček je vyšší než býval, takže dynamice tato změna prospívá bez ohledu na jízdní režim. Konkrétní data ale automobilka do placu nedala, známa též není spotřeba paliva, změnila-li se.

Novinky přichází s dalšími dílčími modifikacemi, jako jsou upravené tlumiče pérování nebo elektronické funkce typu adaptivní tempomat, jehož fungování se má nyní více přiblížit lidskému řízení. Největší zajímavost je ale ještě jinde. Změna fungování motoru je čistě softwarová, a tak Mazda nabídne lepší parametry nové verze nejen novým zákazníkům, ale zdarma motor posílí i všem současným majitelům „trojky”. Něco takového jsme ve světě konvenčních aut ještě nezažili, třebaže spousta jiných úprav existujících motorů neproběhla jiným způsobem.

Z novinky mohou těžit zákazníci Mazdy v Japonsku od této chvíle, další trhy snad budou následovat. Konkrétní informace ale Japonci di placu nedali.“
 
@al0ne Jo tak zdroje z Japonska... :D ... A Autoforum resp. p. Miler píše kraviny jako obvykle. To je něco jako Franta Dvořák z Babidnes - tam si taky musíš polovinu balastu vyfiltrovat.
 
Toť otázka. Zdroje z Japonska říkají, že to updatnou pomocí softwaru pro jejich trh.

Pan je vtipálek. Chápu, že z pohledu technika to asi nelze udělat jen pomocí softwaru? Jen jsem tajně doufal, že to půjde, tak či tak.
V Japonsku psali že to půjde pro starší verze Xka.. tak nevidím důvod proč by to u nás nešlo. To je zas ta Česká nátura, že nic nejde :D
Vycházím z informací níže..

Cituji ze článku Autoforum:

„Japonci se ale na kritiku rozhodli zareagovat tím nejpádnějším možným způsobem a motor vylepšili. Jejich 2,0 SkyActiv-X tak nyní nabízí až 190 koní výkonu a 240 Nm točivého momentu. Pravda, žádný dramatický rozdíl, ale znát bude.

Změny bylo dosaženo díky optimalizaci spalovacího procesu, vylepšení přeplňování za pomoci kompresoru a řízení 24V asynchronního motoru. Výkonnostní parametry díky tomu nejen nevzrostly, ale maximum točivého momentu se také posunulo o 1 500 otáček výše - nyní je místo 3 000 ot./min v 4 500 ot./min. Mazda nicméně říká, že v celém spektru od 3 000 do 4 500 otáček je vyšší než býval, takže dynamice tato změna prospívá bez ohledu na jízdní režim. Konkrétní data ale automobilka do placu nedala, známa též není spotřeba paliva, změnila-li se.

Novinky přichází s dalšími dílčími modifikacemi, jako jsou upravené tlumiče pérování nebo elektronické funkce typu adaptivní tempomat, jehož fungování se má nyní více přiblížit lidskému řízení. Největší zajímavost je ale ještě jinde. Změna fungování motoru je čistě softwarová, a tak Mazda nabídne lepší parametry nové verze nejen novým zákazníkům, ale zdarma motor posílí i všem současným majitelům „trojky”. Něco takového jsme ve světě konvenčních aut ještě nezažili, třebaže spousta jiných úprav existujících motorů neproběhla jiným způsobem.

Z novinky mohou těžit zákazníci Mazdy v Japonsku od této chvíle, další trhy snad budou následovat. Konkrétní informace ale Japonci di placu nedali
Keby to tak bude tak to je zaujimave. Ale taku zmenu vykonu treba asi zapisat do technicaku. Dufam ze verzia 1.1 bude lepsie splnat parametre vyrobcu. Ale ked uz tocivy moment je vyssi od 3000rpm tak verim ze dynamika a snad aj spotreba budu este lepsie.
 
No

- nižší kompresní poměr
- maximum kroutícího momentu o 1000rpm výše

Že by ústup od proklamace "diesel na benzín" ? Je to každopádně posun směrem k parametrům klasických benzínových motorů. A změnou SW se kompresní poměr samozřejmě změnit nedá, a to nejen z pohledu technika.
 
@al0ne Jo tak zdroje z Japonska... :D ... A Autoforum resp. p. Miler píše kraviny jako obvykle. To je něco jako Franta Dvořák z Babidnes - tam si taky musíš polovinu balastu vyfiltrovat.
nevím neznám autora, ale tady máš asi lepší zdroj přímo z JP: https://translate.google.com/translate?hl=&sl=auto&tl=en&u=https://motor-fan.jp/article/10017267
 
Já bych Skyactiv-X úplně nezatracoval a jsem hodně zvědavý na tu novou verzi.

S CX-30 Sky-X180 (FWD, AT) jsem najezdil cca 15 tis. km a teď nově jezdím CX-30 Sky-G150 (AWD, AT). K novému Sky-X186 se snad dostanu někdy začátkem léta.

Nechci psát román, takže v bodech:
- Sky-X je super pro spořivé řidiče, při klidné/plynulé jízdě se blíží spotřebou dieselu při kultivovanosti benzínu a přitom nad 5000 ot. jede hezky
- Klidná plynulá jízda nemusí být jen 80 na okresce, ale i 160 na dálnici, pokud se jede konstantně, nebo na tempomat, i zde funguje kompresní zapalování a spotřeba na úrovni dieselu
- pro dynamické řidiče není vhodný, jede na udávaný výkon odpovídajícím způsobem jen v hodně úzkém rozmezí (5300-6700), pokud se v tomto rozmezí jezdí více, tak spotřeba letí nahoru nad úroveň Sky-G (velmi bohatá směs mimo pásmo kompresního zapalování)
- dost zásadně tomu do 5000 ot. chybí točivý moment (potažmo výkon), Mazda udávala 224 Nm, Vaculík naměřil na brzdě cca 190 Nm, a je to znát
- problém je, že pouze 6-stupňová převodovka ne vždy umožní dostat se do pásma 5300-6700, alespoň automat, takže když jsem s naloženým autem 4 lidmi musel předjíždět ze 4000 ot., kdy to ještě nejede, na okresce kamiony, tak jsem opravdu zuřil, tady sedí, že to jede na 120 koní, ale pokud jezdím sám, tak je to OK

Mám Dragy GPS na měření akcelerace, Sky-G150 jsem ještě neměřil, ale pro srovnání Mazda 6 Sky-G194 AT a CX-30 Sky-X180 AT:

80-120
M6 - 5,39
CX-30 - 6,28

100-160
M6 - 12,25
CX-30 - 13,61

Jedná se o maximální možnou akceleraci při kickdownu ze 70 km/h.
 
Poslední úprava:
Back
Top