• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

elektrika Výměna žárovek za LED u Mazda3 BL

Natural

správce
Člen týmu
5 207
Jak jste si jistě mohli všimnout na srazech, tak každý nový člen jde poznat podle toho, že nemá oLEDkovanou Mazdu :rolleyes:
Ze srazů většinou všichni už odjíždějí komplet LED osvětlení ;)

Tady takový malý seznam patic, které se v 3ce objevují:

Patice T10: osvětlení RZ 2x, parkovačky 2x
Patice T20: zpátečkové světlo 1x
Sufit 31mm: stropní osvětlení 3x, osvětlení kufru hatchback 1x
"Pojistková žárovka" osvětlení slunečních clon 2x

Kdo by měl jakýkoli postřeh nebo dotaz, směle do toho :)
Jinak se těším na další LEDkování na srazech :hungry:
 
Tak pokud jde o mě, já bych nedával LEDky jenom proto, že to jsou LEDky. A taky bych nezahazoval stávající žárovky, pokud fungujou. Samozřejmě, pokud bych usoudil, že některá žárovka svítí jako bludička, tak bych upgradoval na vysocesvítivou LED, ale muselo by to mít pro mě nějaký přínos - třeba u parkovaček nebo osvětlení RZ je mi v podstatě jedno, jak svítí, pokud to svítí.

Taky u vnějšího osvětlení by ty LEDky měly mít homologaci.
 
Taky je to svobodná vůle každého jestli chce do auta LED nebo ne.

Myslím, že konkrétně ohledně záměny můžeme nechat mluvit praxi. Respektive neznám nikoho, kdo by nebyl s LED (např. ode mě) spokojený.
 
Uprimne, mame rok 2015, takze je tak trosku nepochopitelne, ze se vubec jeste nekdo (vyrobci) pokousi do novych aut davat sviceni rozhavenym dratkem. U starsich aut dejme tomu, ale proc by si to clovek nemohl vymenit za neco modernejsiho? Co LED nedokaze, co zarovka umi? Snad jedine to stmivani je prochu problem, ale nic dramatickeho.
 
Tak pokud jde o mě, já bych nedával LEDky jenom proto, že to jsou LEDky. A taky bych nezahazoval stávající žárovky, pokud fungujou. Samozřejmě, pokud bych usoudil, že některá žárovka svítí jako bludička, tak bych upgradoval na vysocesvítivou LED, ale muselo by to mít pro mě nějaký přínos - třeba u parkovaček nebo osvětlení RZ je mi v podstatě jedno, jak svítí, pokud to svítí.

Taky u vnějšího osvětlení by ty LEDky měly mít homologaci.


Souhlasím, žárovičky si schovávám :) Jinak co se týče např toho osvětlení RZ nebo parkovaček, tak to je hlavně estetická věc, tj. velmi subjektivní - každému se líbí něco jiného a někomu to je jedno.

A s tou homologací máš pravdu, měly by. Nicméně jsem ještě bohužel homologovaný LEDky (snad až na ty v DRL) neviděl :(
 
Co LED nedokáže:
1) Vyzařovací úhel. Žárovka je všesměrová, LEDka obvykle svítí nějakým kuželem. Někdy to vadí, někdy ne. Pokud je svítidlo navržené s LEDkou, tak s tím už počítá, ale pokud je navržené s žárovkou, může to po výměně za LEDku svítit jinak, než by člověk chtěl.
2) Některá auta si hlídají odešlou žárovku a při náhradě LEDkou hlásí chybu, protože má menší odběr proudu. Řeší se to odporem, ale pak se úplně vytrácí výhoda menší spotřeby energie.
3) Barevná teplota, ale tu u auta asi nikdo neřeší. Zato svícení v bytě je jiná liga, i zářivky nebo úsporky mají lidi raději s barvou světla podobnou klasickým žárovkám.

Ter Leeloo II: Jaký je rok, je naprosto irelevantní, výrobci aut berou LEDky jako něco lepšího, za co si zákazník musí připlatit. Ostatně i xenony jsou v autech už pěknou řádku let a stejně to není samozřejmost.
 
Originální sada LED sufitek do interiéru, kterou prodává Mazda, žádnou homologaci nemá a ani není do interiéru potřeba.
 
Jo, něco v tom smyslu alibisticky píšou i eshopy, co prodávají LED autožárovky: "Na závěr pouze upozorňujeme, že LED autožárovky jsou dle zákona schváleny pouze pro použití v interiéru, nicméně zaměnit exteriérové autožárovky za autožárovky LED lze také..."

Prostě v interiéru si můžeš dle zákona svítit čím chceš, ale venku jen tím, co má homologaci.
 
dokáže, nedokáže....je mě to putna. Prostě se mi to líbí, tak Mazda půjde okamžitě oLEDkovat :) Vzhledem k tomu, že nebudu první s oledkovanou CX-5, tak to nejspíš funguje bez problému.
 
Až se někomu začne líbit "karbidka", to pak bude prča!!!!!

Až se mi začne líbit „karbidka“ tak si ji tam klidně namontuji, jenom budu muset jezdit pomalu aby nezhasla, možná dokonce nějakou i na chalupě najdu.
 
No tak já bych třeba "stmívací" světlo v interiéru za LEDky neměnil - originál světlo mi přijde fajn na oči a stačí - nemám ambice v autě navlékat niť do jehly. V kufru je LEDka od Shr3ka super (ještě jednou díky) - tam není světla nikdy dost :) LED osvětlení SPZ je spíš věc vzhledu a osobního vkusu než něco praktického. To se ale parkovačkách říct nedá - nemám parkovací kameru a při couvání si občas říkám, jestli to vzadu vůbec svítí. Při couvání bych dozadu rád i viděl (kamera v CX-5 po faceliftu není úplně OK, tak čekám jak to v Mazdě vyřeší). Asi začnu shánět na couvání něco svítivějšího :)
 
Zase na druhou stranu nelze tvrdit, ze to, co nema homologaci, musi byt spatne/skodit. Problem s homologaci primarne asi bude v tom, ze to neco stoji (cas, zarizovani atd.). A kdo by to delal? Vyrobce LEDek z Ciny?
 
A právě že tu homologaci nikdo nedělal, tak nevíme vůbec nic o vhodnosti LEDek pro osvětlení auta. A třeba Philips není nějaký noname výrobce LEDek z Číny a přece tu homologaci nemá.
 
Pánové všechno co se tu řeší už tu máme například zde: Výměna žárovek za LED

Co LED nedokáže:
1) Vyzařovací úhel.
2) auta si hlídají
3) Barevná teplota
1. Nebavíme se tady o samostatné LED, ale o sofistikovanějších zařízeních, které svítí v mnoho případech více a lépe než klasické žárovky.
2. Mazda hlídání žárovek přes CANBUS nemá
3. Právě barva je to co se mnoho lidem líbí (neříkám, že se musí líbit všem). Dodává to autu moderní šmrnc.

Asi začnu shánět na couvání něco svítivějšího :)
Tohle už máme dávno s klukama vyřešené. Napíšu to do tématu o CX-5 ;) Ochutnávka: Naturalova 6 GG

Jak zde již bylo napsáno, každé světlo jako celek je nějak konstruováno z pohledu výsledného kužele světla, svítivosti, aby neoslňovalo
Určitě souhlasím, proto se tu bavíme o malých úpravách (vnitřní osvětlení a osvětlení RZ). Do hlavních předních a koncových světlometů se tu nepouštíme. V tomto plně věříme konstruktérům ;)

Zase na druhou stranu nelze tvrdit, ze to, co nema homologaci, musi byt spatne/skodit. Problem s homologaci primarne asi bude v tom, ze to neco stoji (cas, zarizovani atd.). A kdo by to delal? Vyrobce LEDek z Ciny?
Podepisuji.


Určitě bych to shrnul takto. Jak říkám, jsme všichni dospělí a je na každém co si kdo na auto dá. Mluvit od stolu bez zkušeností umí každý, ale někdy trochu praxe neuškodí. Někdo například vyřeší osvětlení v kufru jednoduchou výměnou za silnou LED a někdo si dodělá osvětlení z Octávie. Atd..
Každopádně ať jste zastánci led nebo ne, tak všem přeji ať to pěkně svítí podle představ :)
Mazdar
 
kamera v CX-5 po faceliftu není úplně OK, tak čekám jak to v Mazdě vyřeší
Asi trochu OT, ale nedá mi to. V čem není OK, Bobe? Ptám se proto, že prodejce mi říkal, že na přelomu roku by měl začít chodit nový (papírově) lepší typ kamery. Já mám kameru doobjednanou, ale otázka je, zda si nepočkat. Google zatím mlčí.
 
Jak jste si jistě mohli všimnout na srazech, tak každý nový člen jde poznat podle toho, že nemá oLEDkovanou Mazdu :rolleyes:
Ze srazů většinou všichni už odjíždějí komplet LED osvětlení ;)

Tady takový malý seznam patic, které se v 3ce objevují:

Patice T10: osvětlení RZ 2x, parkovačky 2x
Patice T20: zpátečkové světlo 1x
Sufit 31mm: stropní osvětlení 3x, osvětlení kufru LIFTBACK 1x
"Pojistková žárovka" osvětlení slunečních clon 2x

Kdo by měl jakýkoli postřeh nebo dotaz, směle do toho :)
Jinak se těším na další LEDkování na srazech :hungry:
Ahoj, jak je to se sedanem a osvětlením kufru? Sufitka to není, T10 taky ne..
Díky
 
Back
Top