• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

elektrika Osvětlení kufru

pkadecka

výkonný člen KLANu
247
Osvětlení kufru u hatchbacku je tragické, to mžourátko svítí jak bludička a na druhou stranu kufru už ani nedosvítí. Takže když pak člověk něco hledá v pravé postranní kapse, aby si na to vzal baterku. Tak jsem koupil kabel a pustil se do práce. Jako druhé světlo se dá použít prakticky cokoliv, já jsem tam dal stropní svítidlo z oktávky, samozřejmě je tam jako pěst na voko, protože v tom stropu je zapuštěné a tady jsem ho přidělal zespodu na povrch plastu nad pravým kolem. Nicméně svou funkci plní a není to na očích, tak je mi úplně jedno, že to zblízka vypadá trochu jako bolavá noha.

Pak jsem provrtal díru v plastu a protáhl kabel (použil jsem 3x1 mm2, ale stačila by jakákoliv dvojlinka, raději ale nějaká s dvojitou izolací), prostrčil jsem ho vrchem dozadu a vylezl u kabeláže k zadnímu světlu. Odtud jsem ho poslal dolů a potom podél kabelu od subwooferu na druhou stranu. Tam bylo nejtěžší ho dostat nahoru k originálnímu svítidlu. Pomohl jsem si drátem (izolovaným tvrdým asi 1,5mm2), který jsem spustil shora směrem dolů a škvírou pod plastem jsem ho vytáhl. Svůj kabel jsem k němu přivázal izolačkou a zkoušel ho vytáhnout nahoru. Šlo to až naponěkolikáté, ale povedlo se. Pak už jen napojit na originální kabeláž a už to svítí!

Během tahání kabelu nebylo potřeba demontovat jediný plast. Na připojení k originálním vodičům jsem použil svorky "zlodějky".

Stačí to jako návod? Myslím že ani fotky nejsou potřeba.
 
Poslední úprava moderátorem:
Já u šestky vyřešil to chabý osvětlení kufru celkem rázně pomocí 2 kusů 10W LED COB čipů po jednom na každý straně dohromady asi za 150kč a myslim, že pár lidí, co to vidělo potvrdí, že to svítí docela dost :D
Napojil jsem je paralelně k origo světýlku aby společně s nim šly vypínat originál páčkou.
 
Já u šestky vyřešil to chabý osvětlení kufru celkem rázně pomocí 2 kusů 10W LED COB čipů po jednom na každý straně dohromady asi za 150kč a myslim, že pár lidí, co to vidělo potvrdí, že to svítí docela dost :D

Zase by člověk neměl po otevření kufru oslepnout ;)
 
Tak jak jsem to měl udělaný, tak člověk určitě neoslep, protože to bylo umístěný pod profilem plastů kufru tak, že přímo do očí to svítilo jenom, když se člověk opravdu nahnul do kufru. ;)
Do obvodu jsem dal ještě omezovací předřadný odpor, kterým sem vyladil zátěž tak, aby se ani při 14V při nastartovanym motoru LED chipy nepřehřívaly (při dlouhodobym svícení teplota zůstala pod 70°C)
P3171311.JPG P3171313.JPG
 
Já u šestky vyřešil to chabý osvětlení kufru celkem rázně pomocí 2 kusů 10W LED COB čipů po jednom na každý straně dohromady asi za 150kč a myslim, že pár lidí, co to vidělo potvrdí, že to svítí docela dost :D
Napojil jsem je paralelně k origo světýlku aby společně s nim šly vypínat originál páčkou.


Jestli se mohu zeptat jak jsi napojil ty ledky na origo zapínání v kufru ??
Chtěl bych jsem se již už také dokopat k tomu a natáhnout si led pásky do kufru sice tam nemám bílé... mám fialové ale svítí také hezky. Ale nevím jak to v tom kombíku vymyslet když světlo je ve stropnici a hlavně to napojení :-(
 
U kombíku jsem to ještě nezapojoval nicméně schemata pro kombi mám (alespoň pofaceliftový) takže:

Světlo u kombi je sice ve stropnici, ale kabely do stropnice vedou levým C sloupkem tam je konektor C20 kde (+) napájení stropního světla je Modrý drát s červený proužkem (označeno L/R) a (-) pól od světla ke spínači 5. dveří je v tom samém konektoru Hnědý drát (označeno BR)

Zobrazení konektoru na obrázku z pohledu od vodičů ke konektoru:
00000.JPG

Schéma zapojení + umístění jednotlivých součástí:

00001.JPG 00002.JPG
00003.JPG 00004.JPG
 
Takže po tomto zapojení by to mělo i fungovat že když vypnu osvětlení na vypínači tak by přestali svítit i led pásky ? chápu to správně ?:)

děkuji za odpověď a hlavně návod :)
 
Takže po tomto zapojení by to mělo i fungovat že když vypnu osvětlení na vypínači tak by přestali svítit i led pásky ? chápu to správně ?:)

děkuji za odpověď a hlavně návod :)

Podle toho jak je to ve schematu, tak to bude svítit vždy, když otevřeš pátý vrata, protože, kdyby si chtěl aby to svítilo jenom když máš zaplej ten vypínač, kterej je součástí toho světla ve stropě, tak by ses musel dostat přímo do toho světla a natáhnout si odtamtud zvlášť (+) napájení z místa mezi spínačem a žárovkou.
Což o to technicky by to problém nebyl, ale bylo by to trochu víc práce, protože bys musel tahat novej drát zpoza stropnice dolu do C sloupku a dál k přídavnejm světlům v kufru.

Nějak takle(přídavný světlo naznačený jak LEDka):
00003b.jpg
 
U nás doma jsme to vyřešili takto :)
 

Přílohy

  • image.jpeg
    image.jpeg
    57,2 KB · Zobrazení: 65
Poslední úprava:
Je mozne napojit 12V LED pasky primo na osvetleni v kufru, alebo je nutne nejaky odpor/usmernovaci modul k tym diodam? Chcem tym vyresit ubohe osviteni kufru u M6 GG Hatchback. To puvodne zarovkove osviteni je opravdu slabe.
 
Je mozne napojit 12V LED pasky primo na osvetleni v kufru, alebo je nutne nejaky odpor/usmernovaci modul k tym diodam? Chcem tym vyresit ubohe osviteni kufru u M6 GG Hatchback. To puvodne zarovkove osviteni je opravdu slabe.
pásky jednoduše napojíš k osvětlení kufru bez nutnosti dalších dodělávek viz moje galerie ,-)
 
Dobre, ale co ked pri dobijani stupne napati na 14V? Nedojde k skratenu zivotnosti LED diod?

Zakupil sem LED pas, dlzka 1m, 120ks LED SMD3528, príkon 9,6W.
Plánujem dat do kufru 2ks o delke 20cm, cize tych diod tam bude 2x24ks a myslim, ze by nebylo na skodu to zapojit s nejakym odporem. Poradi nekdo?
 
Mam v kufru dva pasky po 40cm bez odporu, jsou tam dva roky a funguji ok.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dobre, ale co ked pri dobijani stupne napati na 14V? Nedojde k skratenu zivotnosti LED diod?

Zakupil sem LED pas, dlzka 1m, 120ks LED SMD3528, príkon 9,6W.
Plánujem dat do kufru 2ks o delke 20cm, cize tych diod tam bude 2x24ks a myslim, ze by nebylo na skodu to zapojit s nejakym odporem. Poradi nekdo?
Predpokladam ze ti kufr nesviti za jizdy (nabijeni), tak bych to moc neresil
 
Ahoj mazďáci,

omlouvám se, pokud jsem mimo místu. Nevíte, kde by mohl být problém, přestalo mi svítit, spíš neteče dost proudu do zadního světla v osvětlení kufru.

Halogenka se nerozvítí vůbec a ledka jen minimální náznak proudu... Začalo to občasným problikáváním. Budu rád, za každou radu, jelikož elektro není mojí silnou stránkou :(

https://www.mazdaklan.cz/media/zadni-svetlo-kufru.4729/

https://www.mazdaklan.cz/media/test-stejne-ledky-v-jinem-svetle.4728/

Pan Martin mi psal, že to bude nejspíš: IMO odpálený koncový tranzistor v RBCM, jak ta hračka vypadá a kolik to stojí? Předpokládám, že to bude pod levém zadním tapecem v kufru? V Mazdě zase řekli, že celá řídící jednotka za 6.000 Kč :D
 
Nemám oprávnění na tvé foto, ale nebylo by lépe toto přesunout do správné sekce, M6 GJ/GL? Soudím podle avataru...
 
Back
Top