• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

Skrytá vada automobilu

PavelSoukup

nový člen
1
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak je to se skrytými vadami u koupě ojetého auta. Koupil jsem si Mazdu 6 a později jsem doma zjistil, že je prasklá olejová vana. Mám nějakou možnost reklamace? Třeba na http://kralmotoru.cz/media/skryta-vada-u-ojeteho-automobilu jsem se dočetl, že když jsem si koupil auto v bazaru, tak mi musejí reklamaci do 2 let uznat s tím, že první půl rok je důkazní břemeno na nich a pak na mě. Oni ale tvrdí, že prasklá olejová vana v době prodeje nebyla. Co s tím? :(
 
Počítám, že auto v okamžiku prodeje asi nebylo společně prohlédnuto, že? Existuje nějaký protokol o převzetí?
 
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak je to se skrytými vadami u koupě ojetého auta. Koupil jsem si Mazdu 6 a později jsem doma zjistil, že je prasklá olejová vana. Mám nějakou možnost reklamace? Třeba na http://kralmotoru.cz/media/skryta-vada-u-ojeteho-automobilu jsem se dočetl, že když jsem si koupil auto v bazaru, tak mi musejí reklamaci do 2 let uznat s tím, že první půl rok je důkazní břemeno na nich a pak na mě. Oni ale tvrdí, že prasklá olejová vana v době prodeje nebyla. Co s tím? :(
Bohužel toto nelze definovat jako skrytou vadu. Pokud kupující si vozidlo před koupí řádně neprohlédne (předpokládám, že ve smlouvě je napsáno, že si jej kupující řádně prohlédl), tak je to chyba kupujícího. A má to svou logiku a sám si to napsal, zjistil si to později doma, tedy mohl jsem to i zjistit před koupí, takže to nemůže být ani skrytá vada, když vlastně ani skrytá není a je lehce zjistitelná. A pak samozřejmě je to tvrzení proti tvrzení.
 
Musíš prokázat, že vada existovala v době prodeje, nejlépe znaleckým posudkem. Když se ti to podaří, je důležité, jestli je taková vada podstatným porušením smlouvy, nebo ne, důležitým vodítkem je v takovém případě i cena opravy. Pokud nebude vysoká, máš nárok na slevu z kupní ceny, pokud ano, lze odstoupit od kupní smlouvy.
 
Jen bych podotknul, že pojem skrytá vada už neexistuje. Celou věc ošetřuje NOZ § 616 Shoda s kupní smlouvou odst. 3 a 4.
 
Back
Top