• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

diesel Velmi časté vypalování DPF

Update.
Vyčistili jsme sání, klapku, egr a vyměnili MAP senzor. Vstup sání za klapkou byl ucpaný tak, že tam zbyla díra o průměru cca 3cm. MAP senzor byl totálně ucpanej, ten nemohl měřit vůbec nic. No, výsledek je ten, že to nepomohlo. Vypalování DPF při jízdě po dálnici probíhá každých 50km. Myslím si, že je problém přímo v tom filtru nebo v čidle rozdílových tlaků filtru.

Varianta 1.
Pokud by byl DPF filtr ok a přesto by probíhala častá regenerace, tak by se musel filtr každých 50km opravdu ucpat. Tato varianta by ale znamenala, že motor špatně spaluje a produkuje větší množství sazí. To by taky znamenalo, že na produkci většího množství sazí si taky musí vzít víc nafty. A protože vypalování probíhá každých 50km, tak by motor musel vytvořit abnormálně obrovský množství sazí, než normálně, a to v době, kdy zrovna nevypaluje a má na to jen čas po dobu ujetí 50km. To by se mimo jiné projevilo zvýšenou spotřebou, motor by smrděl nebo kouřil a celkově by měl asi slabší výkon.

Varianta 2.
DPF filtr není ok a rychle se ucpe. Standardní regenerace moc nepomáhá, a proto se spouští každých 50km a trvá cca 20km (na dálnici). Mohlo by pomoct spustit nucenou regeneraci přes ŘJ a potom sledovat jak se četnost regenerací změnila, než se filtr zase ucpe do původního stavu. Potom bych ten filtr asi dal na vyčištění.

Motor se chová takto:
Pokud DPF zrovna nevypaluje, tak tu trasu těch 50km jede motor jak má. Nekouří, nesmrdí, má výkon a spotřeba je kolem 4,5 - 5L/100km.
Pokud motor málo žere, musí produkovat i málo pevných částic, takže pokud by byl filtr OK, nemohl by se stihnout ucpat.
A teď mi řekněte, co si o tom myslíte :)
 
Rovnaký problém, po dekarbonizácii motora a vymenených častí (vahadlá, vačka, podtlaková pumpa,...) som neregistroval predĺženie intervalu medzi regeneráciami, horko ťažko som zvládol okolo 100km, ale väčšinou to regenerovalo medzi 50-70km.

Krátko na to bol vymenený snímač diferenciálneho tlaku (za najnovšiu verziu) - rovnako bez akejkoľvek zmeny.

PM_ACC_DSD po skončení regenerácie je takmer vždy medzi 0,05-0,2 g/l.

Olej sa dostane po mierku X za zhruba 7000 km štýlom jadzy 40% mesto 60% diaľnica/okresky.

Tiež, keď neregenerujem dokážem jazdiť za 5l/100km ak idem na tempomate okolo 1800 ot.
Statická regenerácia nepomohla, trvalo to asi 40 minút a značne nariedila olej.

Podozrenie mám na vstreky alebo turbo.
Turbo kvôli tomu, že v minulosti mohli piliny z vačky poškodiť ložiská a spotrebúva malé množstvo oleja čo môže byť príčinou rýchleho zanášania
alebo samotné vstreky i keď z forscanu toho zistiť moc neviem, naučené hodnoty sa nezmenili od kedy to sledujem cca 1000km, drobné odchýlky v korekcii vstrekov vidieť len na voľnobehu.

Taká zaujímavosť: keď som cca pred týždňom šiel cez Donovaly, tak pri klesaní z kopca bolo treba len dobrzďovať asi 4km úsek a aktuálnu spotrebu paliva ukazoval palubný počítač 0L/100km, rovnako aj diagnostika cez forscan aktálny počet vstrekov na hodnote 0. PM_ACC_DSD však rástlo aj napriek tomu - zo 3,4 g/l som mal po 4-och km, keď som bol už pomaly na rovine a bolo potrebné šliapnuť na plyn 3,8 g/l.
 
Poslední úprava:
Zdá se mi, že se vždy řeší příčina problému záměrně někde jinde, aby jsme si nemuseli přiznat, že je v háji ta nejdražší věc. V tomto případě DPF.
Hodnotu PM_ACC neznám, protože nemám OBD.

To Lowend. Mechanické čištění filtru jsi zkoušel? Nestojí to moc, a i když to nepomůže na 100%, tak to aspoň ukáže, jestli je to tím filtrem. Při nájezdu 177tis co tam teď mám by to tím klidně být mohlo.
 
Ja mám lacný OBD adpatér za 8 € z alzy nejaký sixtool + k tomu appku forscan na android, ktorá stála asi 6 € a dokážem s tým čítať v pohode to čo potrebujem.

Asi pred pol rokom som filter čistil podomácky - priebežne, bez demontáže - vytiahol som hadičku zo snímača DPF a do kovovej trubky vložil slamku
a vyprázdnil obsah plechovky (Xeramic, sprej na čistenie DPF, Produktové číslo: XR20314, neskôr som kúpil kartón 20x plechoviek K2 DPF z allegra kus po ani nie 5 €)

Dočasne to pomohlo, keď som mal cca po 45km naakumulované 4,2 g/l, tak po aplikácii a následnom jazdení
to spadlo ale na 1,8 g/l, čiže som vedel docieliť interval regenerácie aj po 150 km, raz sa mi podarilo dokonca 230km.

Takto som minul asi 10 plechoviek, ale po čase ma to prestalo baviť, každých 40 km zastavovať, otvárať kapotu a liať do DPF obsah plechovky.
Isté bolo to, že som v tomto režime vedel prejsť na nádrž takmer 900 km, čo teraz nie je šanca, rád som keď dám 750.

Možno som tým DPF nenávratne poškodil, praskol keramickú vložku, ktovie - isté je, že keď som tam nelial tie plechovky tak som regeneroval
tak často ako predtým. Ale možno to pomohlo, predtým po regenerácii som mal PM_ACC_DSD okolo 1,5 g/l a teraz mám pod 0,2 g/l, výnimočne sa dostanem aj pod 0,05 g/l a dovolím si povedať, že cítim malé zlepšenie.

Návšteva servisov u mňa dopadla u tejto skyactiv-d mazdy vždy tak, že niečo spravili, zobrali peniaze, problém ostal a po 3-tej návšteve som to vzdal.

chcel som spočiatku riešiť čistenie DPF (nie svojpomocne), oslovil som aj firmu DPFrenova, ktorá mi poslala aj cenovú ponuku:
Čistenie 180€. Demontáž, montáž cca 130€-150€ (ak sa nejedná o 4x4)
Diagnostika - reset riadiacej jednotky a nastavenie na nové DPF, vymazanie chýb 25€

Ale odhovoril ma od toho servis japgarage, že podľa tých dát to DPF nebude, že na 90% zaplatím za niečo, čo problém neodstráni, ale príčina je skôr turbo alebo vstreky, ponúkli mi pomoc, ale hneď mi povedali, že bez toho aby vybrali kompletne celý motor von to robiť nebudú - takže si viete predstaviť koľko by to asi stálo. Už som do toho navrážal asi 3000+ €, veľkú opravu mi robil člen VFR z portálu japonec.eu (2600 €), (dekarbonizácia, vahadlá, vačka,...), časté regenerácie ale ostali naďalej, zas ale autu narástol výkon, predtým to už okolo 160 km/h tak neťahalo a teraz je to úplne iný pocit, že to dá povedzme aj 220 (pocitovo samozrejme, reálne som to neskúšal).
 
Poslední úprava:
za mě osobně...jak se tu píše, v podstatě jsou asi 3 možnosti...bohužel nic levného...pokud už bylo opravdu prozkoušeno vše pak je tu cesta
1.vadný respektive špatně dávající naftu vstřikovač - řekl bych ale, že by se auto chovalo nestandartně (nouzový režim, kontrolka motoru apof.) asi by to škubalo..na druhou stranu, kvuli DPF narozdíl od starých motoru nejde zjistit jestli motor nečoudí pohledem..DPF to pobere.
2.turbo..taky by to mohlo být, ale zase auto by se podle všeho nabonzovalo samo a rozhodně by nijak dlouho nejelo bez barevné hudby
3.špatné DPF..při tak častém vypalování by se člověk vůbec nedivil, že odešlo...a pak je otázka jestli jakekoli čištění ještě může něco zachránit.
Bohužel pro všechny je tu jedna zásadní věc...nevěštit z koule, ale diagnostikou by zřejmě něco načíst šlo, jenže lidí co dokáží takhle podrobně vyhodnotit Mazdáckou diagnostiku a zkoumat to třeba i za jízdy bude jako šafránu. OSobně jsme kdysi ještě za časů krále Klacka řešili diagnostiku na starých TDI koncernech...a to bylo nějakýho ježdění a zkoušení..na motorech, které byly etalonem spolehlivosti a jednoduchosti.
 
Já bych to teda odhadoval:
1.) Na zanesený filtr DPF třeba ze 70% nespáleným popelem, potřeba demontovat a nechat vyčistit.
2.) Zničené materiály DPF filtru, bude složený z více materiálů ne jen čistě z keramiky a nějaká součást nepracuje.
3.) Co vzduchový filtr? Je nový? Originál?
4.) Dělal někdo korekci vstřiků přes diagnostiku? V Mazdě mi to provádí při každé kontrole.
 
Mám jeden rychlo dotaz. Koupil jsem si obd a chci vědět, jestli se dá pomocí Forscan říct řídící jednotce, že jsem vyměnil nebo vyčistil DPF, aby si přenastavila parametry a intervaly vypalování. A ještě bych rád udělal to samé pro MAP sensor. Údajně by se mělo udělat něco jako MAP sensor adaptation po jeho výměně.
 
Dnes jsem připojil OBD a sledoval stav DPF. Zde jsou parametry hned po spuštění regenerace:
Screenshot_20220222-062750.jpg

A tady jsou hodnoty po skončení regenerace:
Screenshot_20220222-064633.jpg


Ještě jsem si všiml, že po regeneraci po ujetí asi 2km šla hodnota PM-ACC až na nulu. A potom, když postupně během ujetí 10km vystoupala na hodnotu 0,9g_L rázem skokově stoupla na 2,75g_L.
Někde jsem četl, že pokud po vypálení neklesne hodnota PM-ACC-DSD na nulu, tak je ucpanej filtr.
 
Poslední úprava moderátorem:
_DSD = desired = požadovaná. Hodnota, kterou určuje řídící jednotka podle momentálního stavu a režimu.
 
Dá se z těch dat nějak vyčíst, co se děje s filtrem? Hodnota PM-ACC stoupá poměrně rychle a rozdílový tlak je za běžné jízdy kolem 6 kPa. Při vypalování je běžně kolem 18 kPa a při jízdě do kopce s vypalováním klidně i 40 kPa.
Jednotka g-L znamená přesně co? To asi nebude gram sazí na litr nafty.
 
Gram na Litr objemu by spíš měl být g/L.

V případě PM-generation [g_L] se tedy jedná o celkové množství generovaných PM motorem na litr filtru po vypálení nebo o aktuální okamžité množství generovaných PM? Tato hodnota ale neklesá, pouze stoupá, tedy to bude spíš absolutní hodnota již vygenerovaných PM.

Pak by se tedy PM-generation a PM-accumulation mělo rovnat, případně by PM-accumulation mohlo být trochu nižší, pokud nějaké částice filtrem projdou.
V tom případě by ale nikdy nemohlo být PM-ACC vyšší než PM-GEN.

A PM-generated [%] je tedy zaplnění filtru? Regenerace filtru by tedy začínala při zaplnění 13,2% viz výše.
 
Neřekl bych, že když neklesne na nulu, tak je filtr ucpaný. Řekl bych, že tam něco zůstalo, tzn. že nemá tak velkou kapacitu a regenerace bude častější. Ta hodnota PM_ACC bude ještě klesat i chvíli po vypalování filtru. Divné je, že se filtr zaplňuje tak rychle a skokově.
 
Divné je, že se filtr zaplňuje tak rychle a skokově.
To by IMO odpovídalo chybné funkci tlakoměrů.

Gram na Litr objemu by spíš měl být g/L.
To, co si tam dal autor tvého diagnostického programu, to tam máš. MESI hovoří jasně:

Při hledání příčin tak krátkých intervalů bych se zaměřil na diagnostiku DTC P243C Abnormal diesel particulate filter regeneration interval short distance, která tě stejně nemine, jestli ten interval dosáhne 50 km:
 
Poslední úprava:
Ten interval vypalování je běžně pod 50km při jízdě po dálnici už několik měsíců. To jen na okreskách se dá najet občas i 70km. Všechno to začalo po výměně Exhaust gass pressure sensor za nový kovový typ. Před jeho výměnou mi to při brzdění motorem padalo do nouzáku, ale ten problém s DPF tehdy nebyl.
 
PM_ACC sa vždy po určitom čase zosynchronizuje s PM_ACC_DSD, preto môže povedzme z 1 g/l skokovo vyskočiť napr. na 3,2 g/l.

Týždeň dozadu som absolvoval kalibráciu vstrekovačov a výsledok je bez citeľného zlepšenia, ale zároveň podozrenie padlo na prvé 2 vstreky.
Aby sa to dalo potvrdiť, je potrebné ich zmerať na stolici.

PRED

FL_LRN_01 = 24, FL_LRN_02 = 20, FL_LRN_03 = 16, FL_LRN_04 = 12,
FL_LRN_11 = 12, FL_LRN_12 = 12, FL_LRN_13 = 8, FL_LRN_14 = 4,
FL_LRN_21 = 8, FL_LRN_22 = 8, FL_LRN_23 = 0, FL_LRN_24 = 0,
FL_LRN_31 = 4, FL_LRN_32 = 12, FL_LRN_33 = 0, FL_LRN_34 = 4,
FL_LRN_41 = -8, FL_LRN_42 = 0, FL_LRN_43 = -4, FL_LRN_44 = -12.

INJ1_CMP 0.21
INJ2_CMP 0.04
INJ3_CMP -0.06
INJ4_CMP -0.14

PO

FL_LRN_01 = 28, FL_LRN_02 = 28, FL_LRN_03 = 20, FL_LRN_04 = 16,
FL_LRN_11 = 12, FL_LRN_12 = 16, FL_LRN_13 = 8, FL_LRN_14 = 8,
FL_LRN_21 = 8, FL_LRN_22 = 8, FL_LRN_23 = 4, FL_LRN_24 = 4,
FL_LRN_31 = 4, FL_LRN_32 = 12, FL_LRN_33 = 0, FL_LRN_34 = 8,
FL_LRN_41 = -8, FL_LRN_42 = 4, FL_LRN_43 = -4, FL_LRN_44 = -12.

INJ1_CMP 0.1
INJ2_CMP -0.02
INJ3_CMP -0.04
INJ4_CMP -0.03
 
Mám teda INJ_CMP na mnohem vyšších číslech a nezdá se, že bych měl něco se vstřikovači, nebo ano? Jeden vstřik má hodnoty dokonce 0,4-0,5 a vypalování jede v pohodě 280-320 km
 
Týždeň dozadu som absolvoval kalibráciu vstrekovačov a výsledok je bez citeľného zlepšenia, ale zároveň podozrenie padlo na prvé 2 vstreky.
Aby sa to dalo potvrdiť, je potrebné ich zmerať na stolici.
FL_LRN_01 = 28, FL_LRN_02 = 28, FL_LRN_03 = 20, FL_LRN_04 = 16,
FL_LRN_11 = 12, FL_LRN_12 = 16, FL_LRN_13 = 8, FL_LRN_14 = 8,
FL_LRN_21 = 8, FL_LRN_22 = 8, FL_LRN_23 = 4, FL_LRN_24 = 4,
FL_LRN_31 = 4, FL_LRN_32 = 12, FL_LRN_33 = 0, FL_LRN_34 = 8,
FL_LRN_41 = -8, FL_LRN_42 = 4, FL_LRN_43 = -4, FL_LRN_44 = -12.
To jsou hodnoty naprosto v pohodě, řešíš až když má jeden 50 a druhý -50.
 
Back
Top