• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

motor Reklamace auta po dvou letech provozu

Mit0

nový člen
15
Ahojte idem vas informovat a zaujimam sa o vas nazor na vzniknutu problematiku ohladom mojej starej mazdy 6gh ktoru som predal pred 2 rokmi. Presne v tomto case teda presne januar februar 2019 som mal zadrete zadne lozisko a nefunkcnu parkovaciu brzdu + bola poskriabana strecha vsetko som dal opravit a nastriekat. Bohuzial sa vsetky opravy natiahli a skoncila stk na konci februara. Cca. v polovici marca som absolvoval novu stk ek pretoze som sa rozhodol auto predat a kupit vacsie (cakali sme babo) kupujuci si auto niekolko x auto bol pozriet najazdil v nom nieco o vsetkych vadach, opravach co som vedel som ho informoval aj o technickom stave auto tak dobre ako som vedel... Po cca 2 mesiacoch ma prisiel pozriet s autom ze spokojny ze mu mechanik povedal ze auto je v super stave... ALE dnes mi volal po 2 rokoch volal ze nepresiel emisnou ze ma vysoke hodnoty atd atd skusal na mna ze ci som nepodplatil technika a ze on ide dat auto na expertizu a chce aby som opravu zobral na seba ze treba vymenit pol motora za 2500€. A neviem ako sa k tomu mam postavit lebo ma to zaskocilo. Ja som v roku 2019 presiel na 1x a teraz toto. Dakujem za diskusiu ??? inac mazda bola 12/2007 model GH tzn. zaciatok predaja tohto modelu na vybranych trhoch myslim ze 3xxx vyrobeny kus.
 
Já bych mu určitě nic neplatil. Po dvou letech po tobě nemůže nich chtít, kdoví jak se o motor staral a co zanedbal.. To by se mi taky líbilo dva roky se pěkně vozit a potom chtít po bývalém majiteli zaplatit servis ?
 
Ved aj to ma napadlo ... Cisto len teoreticka otazka kolko udava mazda zivotnost motora resp. zaruku na motor? Ako keby som o nejakej zavade vedel a ze mu to nepoviem tak beriem ale fakt som ho o vsetkom informoval ako som najlesie vedel. Ako ja viem ze sa on, jeho znami nevrtali v aute daco posrali a nechcu zobrat zodpovednost.???? Takisto nerozumiem co mu povie expertiza o tom som pocul 1x?
 
No kdyby to bylo po dvou dnech, tak bych to asi nějak řešil, ale po dvou letech?
Přesně jak tu bylo psáno, kdo ví, jak se staral a choval se k němu... Za dva roky si myslím, že se klidně dá motor odrovnat. To byl benzín, nebo nafta?
 
Bol to 2.0i 108 kw manual ... No on tvrdi ze na nom najazdil 5700km za 2 roky ( co moze nemusi byt pravda) kto vie do coho zasahovali ci posrali a teraz ako on da auto niekde ze na expertizu a jemu povedia co? Ano mohol byt otvoreny motor spojka prevodovka ale co ked sa v tom vrtal on a jeho znami, neznami?? ... Ja teda zvazujem ze celu vec posuniem pravnikovi lebo isto som ja nepochybil a o vsetkom som ho riadne informoval.
 
No tvrdi ze mu to tak nacenili alebo mu to niekto povedal neviem nerozumel som mu dobre do telefonu .... fakt neviem, pripada mi to cele ako zly vtip ??????
 
Ignorovat ho. Mimochodem vysoké hodnoty čeho? Natankoval v JRD Čifárie bůhví co a diví se.
 
Ignorovat ho. Mimochodem vysoké hodnoty čeho? Natankoval v JRD Čifárie bůhví co a diví se.
Ze vsetky hodnoty na emisnej boli vysoke neviem nevidel som protokol mozem mu napisat nech mi posle fotokopiu a postnem ju sem. ??‍♂️ Tvrdi ze bol na tej istej STK kde som bol ja pred 2 rokmi a ze mu tam povedali ze nechapu ako som mohol tam prejat ja. Tak bud je ta stk na ho#no alebo je toto fakt zly vtip ??
 
Tak jestli za 2 roky najezdil jen 5700km s benzínem, tak ať si nejdřív nechá vypláchnout ten bordel v nádrži od biosložek co se tam usadil a jde emise zkusit znovu. Já osobně bych se na něj vy? případně pokud by to pána nepřestalo bavit tak mu předat pozdrav od právníka.
Po dvou letech.... Fakt vtipný
 
Ani nechtěj poslat protokol, mohlo by to vypadat jako tvoje nejistota. Jak píše @shr3k , zatím bych ho ignoroval, i na právníka máš ještě čas.
 
Nemáš absolutně žádnou zodpovědnost za prodané použité auto po dvou a více letech. Viz nový občanský zákoník, výklad třeba zde. Pokud to bylo v době kratší než 2 roky, ale více jak 1 rok - zde opravdu rozhoduje přesná doba - tak by musel dokázat, že jsi o tom věděl, resp. že jsi uplatil STK. Což nemá šanci dokázat. Nadto by soud nepochybně zjistil, že u auta starého 14 let (!) je opotřebení do této míry přiměřené a očekávatelné.
Takže mu sděl, že jedině přes soud, ale ať si uvědomí, že ho nepochybně prohraje a soudní výlohy zaplatí ze svého. To ho dostatečně odradí, takže buď zcela v klidu.
 
Tak na tych starsich benzinovych GH byva casta p0421 o odchadzajucom katalyzatore. Ale neuvadza sa do kupnopredajnych zmluv jazdenych aut nieco na styl, ze kupujuci bol oboznameny s technickym stavom a vadami vozidla a vozidlo nieje v 100percentnom technickom stave? Podla obchodneho zakonnika mozes mat zaruku na jazdene (pouzivane, ak uz nieje vo fabrickej zaruke) auto kupene z bazaru (ak nefiguruje len ako sprostredkovatel) tusim 12 mesiacov a v tej dobe ho myslim mozes vratit. Ak je auto kupene neobchodnou kupno predajnou zmluvou medzi obcanmi a nestanovili ste si v zmluve nejaku zaruku :cool: tak nema na ziadnu zaruku narok, ak teda neboli pri predaji zamlcane nejake skryte vady, co nedokaze ani Sherlock Holmes po 2 rokoch.
Spekulantov pocas korona krizy neustale pribuda :D Keď je taky zufaly, nech da 200e do vacku niekomu na Stk na nejakej dedine a ma 2 roky pokoj. Alebo zadrel motor a robi crowdfunding na novy
 
Nemáš absolutně žádnou zodpovědnost za prodané použité auto po dvou a více letech. Viz nový občanský zákoník, výklad třeba zde. Pokud to bylo v době kratší než 2 roky, ale více jak 1 rok - zde opravdu rozhoduje přesná doba - tak by musel dokázat, že jsi o tom věděl, resp. že jsi uplatil STK. Což nemá šanci dokázat. Nadto by soud nepochybně zjistil, že u auta starého 14 let (!) je opotřebení do této míry přiměřené a očekávatelné.
Takže mu sděl, že jedině přes soud, ale ať si uvědomí, že ho nepochybně prohraje a soudní výlohy zaplatí ze svého. To ho dostatečně odradí, takže buď zcela v klidu.
No len nas slovensky obciansky zakonnik je troska iny aj ked sa opiera o europsku pravnu normu. Ale dakujem za radu.
 
.... :cool: tak nema na ziadnu zaruku narok, ak teda neboli pri predaji zamlcane nejake skryte vady, co nedokaze ani Sherlock Holmes po 2 rokoch.
Spekulantov pocas korona krizy neustale pribuda...
Ako vravim ja som mu nic nezamlcal informoval som ho tak dobre ako som vedel a hlavne co som o aute vedel. ?
 
Pro tebe ztrata casu a zbytecne nervy. Poslat do patricnych mist rovnou a na 90% se uz neozve. Kdyz budes mit snahu cokoliv resit, podas mu prst a utrhne ti celou ruku.
 
Nebrat telefony, neodpovídat na emaily, totátně ignorovat. Ono ho to přejde. Nehorázná drzost. na vše jsou zákony nad které se nemůže nějaká expertíza převažovat. To by musel mít od soudního znalce, ale i tak je to celé nesmysl, po dvou letech. Někteří vychcaní hold zkouší. Sám jsem něco obdobného obsolvoval, ale netýkalo se to auta, kdy jeden rádoby podnikatel chtěl za jednu práci zaplatit dvakrát. Soudy ho smetly. Vůbec bych se nebál takových lidí. Počkal bych jestli to prožene přes nějakého právníka, protože když ti pošle expertýzu tak to nic neznamená, když tam nebude razítko soudního znalce a pokud teda bude mít koule to řešit přes soudy, tak si najdi dobrýho právníka a myslím že by neměl mít šanci. No ale preventivně můžeš udělat první krůček ty, a to že si jenom tak informativně zajdeš za nějaký právníkem, kterým nastíníš o co jde a on by ti měl říct jestli je důvod to řešit v rámci zákona o reklamaci zboží, který nevím jaký máte u vás na Slovensku. Bude tě to stát trochu času pár eur a budeš na něj připravený.
 
Kupující muže do půl roku odstoupit od smlouvy, z důvodu skryté vady, prokázány posudkem. Žádný prodávající nedá dvouletou záruku na ojetý auto. Proto bych ho ignoroval.

Prodával jsem o něco mladší auto a do inzerátu jsem napsal, že je plně funkční ale do kupní smlouvy uvedu, že prodávám vozidlo na ND a nebo bez záruky. Co si napíšeš do smlouvy a kupující podepíše, hraje v tvůj prospěch.

To vše dělám po zkušenosti podobné. Prodal jsem oktávku, na které za rok odešlo turbo. Každodenní telefonáty, maily a smsky. Po měsíci jsem mu napsal, že podle § 354 trestního zákoníku (o stalkingu a elektronického obtěžování) by měl zanechat jeho bezdůvodného jednání. Přišla poslední výhrůžka, že doufá, že se mě všechny auta rozsypou pod rukama a tím byl konec.

edit: Jo ty jsi ze SVK... Tak třeba budete mít něco podobného.
 
Poslední úprava:
Back
Top