• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

Litá kola 17-18-19

Ahoj Mazďáci,

Už asi týden řeším výběr zimního kompletu kol na M3 BPE a jelikož už mě tlačí čas a má hlava na to zřejmě nestačí, chtěl bych poprosit o radu zkušenější.

Po dlouhém rozmýšlení a čtení všeho možného jsem vybral kola Dezent KS 7Jx17 ET47, která by měla na můj model pasovat, jsou homologovaná a typový list pro zápis do TP by neměl být problém. Sice na elektrony.cz, kde jsem původně vybíral jiný model disků, píšou, že na auto nelze zapsat menší kola než jsou v originální výbavě, ale v TUV certifikátu na oficiálních stránkách výrobce https://www.dezent-wheels.com/EN/#!wheel=dezent-ks-graphite je můj model uvedený (číslo typového schválení vozidla E13*2007/46*2249*07) a v TP mám přímo od Mazdy zapsané alternativní 16".

Na čem jsem se ale zasekl, jsou pneumatiky. Chtěl bych dát 215/50 R17. Jenže dle oficiálního Dezent konfigurátoru i podle TUV certifikátu (alespoň co jsem pochopil z německého textu přeloženého google translatorem) tento rozměr pneu vyžaduje "úpravu podběhů na přední nápravě". Nevím, co to přesně obnáší, ale nechci si zbytečně komplikovat život.

Na druhou stranu, selským rozumem jsem došel k tomu, že šířka ráfku je stejná jako u origo 18" a ET je o 2mm vyšší, tzn. že kola budou o pouhé 2mm více utopená v blatnících. Na origo 18" mám pneu 215/45 R18, takže šířka pneu by byla stejná. Celkový průměr kol (disk + pneu) vychází u origo 650,7mm a u vybraných 17" s pneu 215/50 R17 je to 646,8mm. To je o necelé 4mm méně a je to i nejmenší rozdíl proti origo z ostatních alternativních rozměrů, které jsou pro kola schválené. Suma sumárům ráfek je stejně široký jako origo, celkový průměr je o 4mm menší než origo, tak s prostorem by být problém neměl a ET je o 2mm větší, přičemž se všude píše, že do +-5mm rozdílu ET by neměl být problém.

Dilema spočívá v tom, jestli se mám snažit být chytřejší než výrobce kol nebo to nechat být, neriskovat a smířit se, že budu jezdit na úzkých "balónech" 205/55 R17. Kola vč. pneu se mnou nějaký ten rok budou, tak bych si nechtěl každou zimní jízdu vyčítat, že to mohlo vypadat a/nebo se chovat líp.

Fórum jsem pročítal i prohledával a přímo k M3 BP jsem toho k tomuto tématu moc nenašel, tak snad jsem nic nepřehlédl. Tak kdyby si na mě našel chvilku času někdo z místních guru, budu moc vděčný.

Předem moc díky za případné názory.

Mates

Mazda 3 BPE Sedan Skyactiv-G 122 2021 (E13*2007/46*2249*07)
Origo kola v TP: 7J x 18 ET45 215/45 R18 89 W
Alternativní kola v TP: 6,5J x 16 ET45 205/60 R16 92 V
Vybraná kola: Dezent KS 7Jx17 ET47 5/114.3 67.1 (TKSY0GA47E) - specifikace, certifikáty a konfigurátor na https://www.dezent-wheels.com/EN/
Vybrané pneu: 215/50 R17
Alternativní pneu k vybraným kolům: 205/50 R17 a 205/55 R17
 
@shr3k Dík za rychlou odpověď. V angličtině to popisujou jako "Bend wheel arch lip front axle", myslel jsem, že to je lem blatníku, což bych asi nechtěl, aby se upravilo "samo" :D

@Sakura Neviděl jsi naživo Dezenty v graphite matt? Snad, že nejsou tak tmavé, jak v některých eshopech na fotkách. Doufám, že přijde něco takového: 1422-imagegallery2-1024x580.jpg
 
Zdravím nevíte u koho spolehlivého se nechá sehnat (koupit) typový list k diskům? Mám

DIEWE TRINA (ČERNÝ)
7X17 ET40 5X114.3 76​

potřeboval bych dopsat do TP. Koukal jsem že mají certifikát na mojí Mazdu, ale na netu je plno scammeru s prodejem typových listů. Děkuji za radu
 
Týden jezdím na 18" Dezent TA silver a na celoročních pneu. Zatím spokojenost, jízdní vlastnosti a komfort bych teď přirovnal k 17“ na GH.
Nějak nechápu, proč tenhle rozměr není u GJ standard.
Za ten čas strávený na STK a odboru dopravy kvůli schválení tohoto rozměru to ale stálo.

IMG_20211111_200249.jpg
 
zdárek, už týden v kuse študuju, jaká kola koupit místo originálních těžkých 18", protože na nich jsou origo gumy ze 17. roku, a už tedy i podle prasklin na bocích pár let přesluhují. po pročtení asi snad všech vláken, který se tomu věnují, jsem zjistil, že chci 17", pokud možno designově co nejpodobnější originálům, které se mi líbí. našel jsem si Borbet W Crystal Silver , který by se mi líbily a mají prý pouhých 8,27 kg! viděl jsem, že je tady zmiňoval pouze @Kenny a pár dalších lidí zmiňovalo jiný typy, ale už jsem nikde neviděl nějaký zkušenosti, a recenze jsem nenašel snad žádný (že by byly Borbety tak dobrý, že je netřeba nijak komentovat?...)

1. zajímalo by mě tedy, jestli má někdo s těmahle kolama zkušenost, třeba s ohledem na vyvažování (vibrace)
2. barevně se mi líbí ta hliníková stříbrná, jako je na originálech, ale tyhle podle velmi málo fotek, které našel strejda gůgl, jsou docela světlé. má někdo od Borbetu tuhle Crystal Silver barvu? je tak světlá, nebo je podobná té originální stříbrné?
3. středová díra je 72 mm, bude mi na to sedět origo vršek s logem? (tohle je ta nejdůležitější věc, kdybyste to nepoznali)

díky za komenty ke kterémukoliv bodu (hlavně k 3!)
 
Zakupil jsem zene ted ty origo 17ky.. neni to ta svetla stribrna, ale cca gunmetal grey.

Vypadaji skvele.. vahu atd. jsem nemel cas resit. Jsou tezky?

ad. vaha.. co nejake O.Z.?
 
3. středová díra je 72 mm, bude mi na to sedět origo vršek s logem? (tohle je ta nejdůležitější věc, kdybyste to nepoznali)
67,1 a 72… takže nebude.

A Borbety půjdou vyvážit, pokud na to nedáš nějakou lacinou čínskou pneu, která většinou hází.
 
Poslední úprava:
@vojtazbrna Mám sice jiný typ, ale taky Borbety.. Vyvážení úplná paráda, oproti origo kolům, ty přitom nebyly nakopané, a pneu v pořádku (Hankook).
Samozřejmě hodně záleží i na pneu, jak píše @VegasBaby
Takže pokud na to nedáš lisovanou tmu, tak to bude bez problémů ?
 
přátelé, s politováním se vám musím svěřit. útrpné hledání náhradních kol, které splňují mé strohé požadavky (musí sedět a musí se mi sakra líbit), stále trvá. každopádně po dalším měsíci lustrování všemožných stránek, kde se vyskytují ty kulaté věci, jsem konečně našel dalšího adepta. otázka na vás zní, je to dobrá volba co do kvality? bohužel podle recenzí se nelze řídit, jako je to v podstatě u všech ostatních věcí, které se kupují na internetu, protože jich je zhruba 0. hledal jsem tady, moc lidí Autec nemá a nevím, kde jinde třeba hledat nějaký názory.

ještě jedno přiznání, už je mám strčený v košíku, takže jestli mi je pochválíte, okamžitě kupuju
 
Poslední úprava:
Back
Top