• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

elektrika Denní svícení - DRL

Pokud někdo sháníte modul GS1E 67890A (bez trvalého svícení ) zkuste kontaktovat vrakoviště BELVITA v Šenově u Havířova.Vozí hodně Mazd 6 GH z Anglie a včera jsem jeden koupil za 500 Kč.Tel.728252252.A ještě jsem našel jednu na Slovensku,ale dražší.https://auto.bazar.sk/26075059-modul-mazda-6-07-12/ A ještě jedna otázečka?Jak se k té ŘJ světel dostanu?Z demontovaného kastlíku spolujezdce?Nebo oddělat plasty středového tunelu?
 
Poslední úprava:
Nechtěl jsem měnit originální tvář auta a přidávat nějaké dodatečné světla ani přijít o mlhovky (přepínání by stejně nefungovalo automaticky-senzorem). Našel jsem univerzální sadu 2v1 kde má "žárovka" blinkru LED čipy oranžové i bílé. Použité LED čipy 2835, světelný tok 1000 lm, příkon 20W/sada, dle specifikace v balení. Při aktivaci DRL žárovka svítí bíle, při zapnutí blinkru začne blikat oranžově.
K napájení/automatickému spínání denního svícení jsem použil modul SJ-291E (napájen přímo z kontaktů baterie + a -, spíná se zvýšením pal. napětí po nastartování, žlutý drát připojen na parkovací světla-vypíná DRL při zapnutí xenonů/parkovaček).
Cena DRL cca 16 USD i s poštovným (Aliexpress) + modul 550 Kč + montáž v servisu 1000 Kč. Celkem asi 2000 Kč. Montáž lze svépomocí kdo se vyzná, ale nedostal jsem se k vytažení origo patic z blinkru je tam moc málo místa, tak jsem to nechal na servis, beztak si světla vytáhli ven a měli pohodlnou práci.
Zobrazit přílohu 11892 Zobrazit přílohu 11893 Zobrazit přílohu 11894 Zobrazit přílohu 11897 Zobrazit přílohu 11898
Takže tak ako som to kúpil a chcel by som to dať do smeroviek, bude to fungovať aj bez modulu? Ďakujem za odpoveď.
 
Mazdar, smerovky budou fungovat standardne. Ale DRL ne. Pokud pripojis napajeni DRL na spinane napeti 12V, bude DRL svitit stale i s potkavacimi/obrys. svetly. To neni dovoleno. Ten modul prave zajistuje, ze buď sviti potkavaci svetla nebo DRL.
 
Pokud pripojis napajeni DRL na spinane napeti 12V, bude DRL svitit stale i s potkavacimi/obrys. svetly. To neni dovoleno.
To vychazi z ceho, ze to neni dovoleno? Uz jsem to parkrat "slysel", stejne jako to, ze se nesmi pri DRL svitit obrysovymi. Ale v zakone jsem to nenasel (cimz teda nerikam, ze to tak drive nebylo). Rad se dozvim vic.

Osvětlení vozidel
§ 32
(1) Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu2). Tramvaj musí mít rozsvícena potkávací světla nebo světla pro denní svícení.
(2) Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu2).
(3) Řidič nesmí užít dálková světla, je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena nebo mohl-li by být oslněn řidič protijedoucího vozidla, řidič vozidla jedoucího před ním nebo jiný účastník provozu na pozemních komunikacích, strojvedoucí vlaku, řidič jiného drážního vozidla nebo řidič plavidla. Při zastavení vozidla před železničním přejezdem nesmí řidič užít ani potkávací světla, pokud by jimi mohl oslnit řidiče vozidla v protisměru.
(4) Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.
(5) Činná plocha světel nesmí být zakryta nebo nadměrně znečištěna.

§ 33
(1) Motorové vozidlo nebo jízdní souprava, jejichž rozměry nebo rozměry nákladu přesahují míry stanovené zvláštním právním předpisem,2) musí mít za jízdy rozsvícena obrysová a potkávací světla.
(2) Vozidlo stojící za snížené viditelnosti v obci na místě, kde tvoří překážku provozu na pozemních komunikacích, nebo na pozemní komunikaci mimo obec musí mít rozsvícena alespoň na straně přivrácené ke středu pozemní komunikace obrysová nebo parkovací světla, popřípadě musí být osvětleno na straně přivrácené ke středu pozemní komunikace alespoň jedním bílým neoslňujícím světlem viditelným zpředu i zezadu. To neplatí na parkovišti.
 
No vsak o to jde ne, ze obrys./potkavaci a DRL nesmi svitit soucasne. Vsak to je to v tom zakone uvedene. Pokud jde manualne vypnou svetla a nechas svitit DRL, tak pres den OK. Ale v noci, kdyz svetla zapnes, tak ti to bude stale svitit spolecne a to nelze.
 
Ja to tam prave nevidim. To, ze tam je napsane, ze musi svitit jedno z toho, automaticky neimplikuje, ze nesmi svitit oboje zaroven. Coz odpovida i bezne tomu, jak potkavam v noci auta na silnici. Protoze podle tvaru denniho sviceni casto poznas, co za Tebou jede i ve tme. Ne podle potkavacich svetel.
 
„Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo obrysová světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu…“

zvlastni predpis ECE R48:
Denní svícení
Předpis ECE R48 § 6.19 a R87
  • Automatické zapnutí při nastartování motoru. Denní světla se musejí automaticky vypnout, jakmile jsou zapnuty světlomety nebo přední mlhové světlomety
https://stk-spara.cz/repository/images/soubory/673_Legal_Requirements_Brochure_HELLA_CZ.pdf
 
U aut co maji DRL origo z vyroby jsou casto DRL a obrysovky spojene dohromady. Ale v rezimu obrysovek musi DRL pohasnout na 50 nebo 25% puvodni intenzity. Pak se to muze jevit, ze DRL a potkavaci svetla sviti soucasne.
 
Ďakujem za pomoc chalani. Skúsim tie žiarovky inštalovať a otestovať ich funkčnosť. Keby to svietilo nejako bláznivo, zhodím to dolu. A možno ich nechám nainštalované, aspoň budem mať viac svetla počas noci ;) :)
 
Jestli si správně pamatuju, tak jsem odšrouboval z kastlíku a ven šla středovým tunelem tudy Denní svícení - DRL u Mazda6 GH
Tak po úspěšných vzpěrách kapoty jsem se pustil i do výměny modulu osvětlení.Rozdělal jsem středový panel,vytáhl kastlík spolujezdce .Modul jsem nahmatal,ale to je tak asi všechno.Co jste všechno museli odmontit?Vzpomene si někdo?Díky za rady. EDIT. Takže na těchto polských stránkách je to krásně popsáno a nafoceno.https://mazda6forum.pl/viewtopic.php?f=36&t=35&start=270 Není třeba nic rozdělávat ani středový tunel,jen odšroubovat M6 šroubek a spodem vytáhnout ven.Kabeláž je dosti dlouhá.Práce na 5 minut.Jo,a samozřejmě kastlík úplně ven,bacha at neulomíte plynovou vzpěrku.
 
Poslední úprava:
Nechtěl jsem měnit originální tvář auta a přidávat nějaké dodatečné světla ani přijít o mlhovky (přepínání by stejně nefungovalo automaticky-senzorem). Našel jsem univerzální sadu 2v1 kde má "žárovka" blinkru LED čipy oranžové i bílé. Použité LED čipy 2835, světelný tok 1000 lm, příkon 20W/sada, dle specifikace v balení. Při aktivaci DRL žárovka svítí bíle, při zapnutí blinkru začne blikat oranžově.
K napájení/automatickému spínání denního svícení jsem použil modul SJ-291E (napájen přímo z kontaktů baterie + a -, spíná se zvýšením pal. napětí po nastartování, žlutý drát připojen na parkovací světla-vypíná DRL při zapnutí xenonů/parkovaček).
Cena DRL cca 16 USD i s poštovným (Aliexpress) + modul 550 Kč + montáž v servisu 1000 Kč. Celkem asi 2000 Kč. Montáž lze svépomocí kdo se vyzná, ale nedostal jsem se k vytažení origo patic z blinkru je tam moc málo místa, tak jsem to nechal na servis, beztak si světla vytáhli ven a měli pohodlnou práci.
Zobrazit přílohu 11892 Zobrazit přílohu 11893 Zobrazit přílohu 11894 Zobrazit přílohu 11897 Zobrazit přílohu 11898

Přidám nějaké poznatky za pár měsíců provozu. Asi se nedalo čekat, že za těch pár stovek co LED DRL sada stála, to bude nějaká extra kvalita. V březnu 2018 začaly některé bílé LEDky na "žárovkách" poblikávat, za pár dní DRL blikaly divoce jako stroboskop. Oranžové ledky (funkce blinkr) svítily stále dobře. Koupil jsem si před časem pro jistotu ještě jednu náhradní sadu, mohl jsem ji tedy vyměnit kus za kus. Při zkoumání provedení LED "žárovek" jsem zjistil, že DPS s elektronickými součástkami je zalitá v patici tmelem jen z poloviny a otvory pro vodiče nejsou díky tomu uzavřené/ utěsněné. Celou zimu tam vesele proudila vlhkost - to si myslím, že je příčina selhání. Dal jsem to na kontrolu/ opravu známému, ať prověří co selhalo a jestli to jde/ má smysl opravit. Každopádně u nové sady LED DRL osazené už v autě jsem dodatečně "zapatlal" otvory pro vodiče z vnější strany patice silikonem. Ale je tam dost špatný přístup, proto nejsem přesvědčený, že se to 100% povedlo - to ukáže čas. Možná to byl jen pech na špatný kus, ale doporučuji to udělat všem kdo si tuto sadu koupili - zichr je zichr. Jestli půjde původní sada opravit nebo u nové, kterou koupím do zálohy, otvory utěsním 100% než by to šlo na auto.
 

Přílohy

  • IMG_20180407_171944.jpg
    IMG_20180407_171944.jpg
    420 KB · Zobrazení: 61
  • IMG_20180407_172008.jpg
    IMG_20180407_172008.jpg
    335,6 KB · Zobrazení: 63
  • IMG_20180408_095935.jpg
    IMG_20180408_095935.jpg
    468,7 KB · Zobrazení: 63
  • IMG_20180408_095947.jpg
    IMG_20180408_095947.jpg
    578,7 KB · Zobrazení: 65
Tak ono to bude taky tím, že na sobě nalepené chipy 2835 se moc neuchladí a to ani nemusí svítit několik hodin v kuse.
Blinkry (oranžové 2835) přeci jenom blikají, takže nedochází k přepálení - nerozpálí se na tolik..

Já zatím za necelé 2 roky ušetřil xenony na více jak 60 tis. km a s LED DRL v mlhovkách ani jeden problém ;) Naturalova 6 GH Lilac Silver
 
Poslední úprava:
Ale GH má hranaté mlhovky až po FL jsou kulaté. Kurnik, to je škoda.
 
Tak dneska DRL mlhovky do M6MPS přišly. Vypadají docela "robustně" že by mohly i něco vydržet. Narovinu jestli to bude fungovat tak si je koupím i do M3BM čistě z estetickejch důvodů (ještě to změřím, ale zřejmě má Mazda v tomhle "uni-fit" protože uchycení a tvar vypadá nemlich stejně na M6MPS tak na BM a modelech mezitím - třeba GH)
IMG_20180612_150932.jpg IMG_20180612_151034.jpg IMG_20180612_151056.jpg IMG_20180612_151419.jpg IMG_20180612_151519.jpg
 
Poslední úprava:
"sklo" bude z hodně tvrdýho plastu, ale na poťukání se to ozývá jako sklo co je na origo mlhovce - značku ale nikde nevidim. "Tělo" je zaručeně slitina hliníku.
IMG_20180612_202316.jpg IMG_20180612_202346.jpg
 
Back
Top