• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

Neohleduplnost na silnici

Včera na dvouproudovce, , první auto z vozíkem plný bordelu, za nim šundaj a začíná ho předjíždět, tak to trvalo asi 5km a pak se vrátil zpátky. Nestihl to, sužoval se pruh do jednoho:mad:.
Ja letěl na nádraží a při kupování lístku už vlak na peróně. Musel jsem běžet,
 
A to mě připomnělo historku z "mladí" jel jsem se známým cca 50km. Měl Starou Škodu Garde. Jeho styl předjíždění byl:hodil blinkr a začal předjíždět ale při dosažení rychlosti 80km/h vyřadil, samozřejmě se zase vrátil zpátky za něho. Při asi 10 opakování jsem už se ho zeptal proč proboha! !!
Odpověď:šetřím auto a 80km/h je ideální rychlost a pak už to moc žere a trpí motor.
Ne. Už nikdy jsem s nim nejel.
A pak takového potkej!
 
Co je pravidlem:mad:
Jedu si svižně po hlavní za mnou nic nejede a debil z vedlejší mi to tam střelí. Jako by už nemohl 5 vteřin počkat. Tak na brzdy a po 200 metrech odbočuje a diví se proč jsem mu metr od zadku.
Ano tohle jsem zažil zrovna minuly týden. Dvouprpudova cesta kolem bazalů v Ostravě. Jedu si celkem rychle v pravem pruhu a ženská z vedlejší najizdela do levého a pak z ničeho nic šup do pravého. Poprvé jsem šel vsi silou na brzdový pedál.
 
Tak dnes další perličky na 100 metrech na parkovišti u marketu, ale blbost moje. Vždycky parkuji na konci a dnes na začátku. Vyjíždím z místa a vedle se souká chlápek v Mercedesu a kouká na svuj pravý předěk ale že mu nabíhá zadek do mě už ho nezajímá, takže pohotově dávám zpátečku. Konečně vyjedu a rodinka pakuje nákup do auta a už je nazajima co dělají jejich děti, takže raději zastavím a Čekám až se přestanou honit a jak to dopadlo, capart se mi opřel o blatník když se rozeběhl z poza auta. Kdyby se mi otec neomluvil tak ho seřvu. Už se blížím z výjezdu z parkoviště a týpek v protivce přímo na mě, šteluje radio, , takže brzdy, klaxon a vybral to. No hrůza. Takže doma panáka na rozdýchání.
 
Jedna k těm přednostem. Ti co znají cestu z M. Berouna na Opavu, po cestě jsou Litultovice, příjezd do obce po hodně dlouhé rovince z kopce, přehlednější to být nemůže, přijíždím do obce, předpisově a ještě před tím (cca 1 km) jsem viděl stát na vedlejší auto, v protisměru nic, borec celou tu dobu čekal až se přiblížím, aby to mohl střihnout těšně přede mně a po 500 m zase odbočit. Musel jsem hodně na brzdy a po trubce se strašně divil, co udělal.
 
Zákon o silničním provozu - § 12 odst. 5 - pojem souběžná jízda ;)
nevím ale toto neřeší jízdu v prostředním pruhu na 3 pruhové dálnici viz citace
Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy. Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.
 
Tzv. podjíždění neřeší žádný §, ani řešit nemůže. Autor pravidel provozu na poz. komunikacích předpokládá, že všichni ta pravidla dodržují. Jinak to ani nejde, to by pak musely být i pravidla řešící, co má udělat řidič C když řidič A poruší pravidlo x a řidič B současně poruší pravidlo y. Je zřejmé, ža takových kombinací možných porušení je mnoho a není v lidských silách vše ošetřit dalšími pravidly.
Proto v případě, že řidič B podjíždí řidiče A, neměl by vůbec být řešen řidič B, ale výhradně řidič A, protože řidič A primárně porušil pravidla silničního provozu a vytvořil situaci, která vedla k podjetí řidičem B. Pokud by řidič A dodržel pravidla provozu, tj. jel vpravo, nemohlo by k podjetí vůbec dojít. Proto je dle mého názoru snaha trestat řidiče jedoucí v pravém pruhu rychleji, nebo i řidiče kteří předjedou zprava, naprosto chybná. Si představte, že si někdo usmyslí, že pojede v levém pruhu dálnice 50 km/hod z Prahy až do Brna. Co mají ostatní řidiči dělat? mají jet stále za ním? (A nejde o nic nereálného, zažil jsem na R4 auto jedoucí asi 50 v levém na prázdném úseku. Blikání, troubení ani svícení nepomohlo. Po několika minutách jsem to vzdal a při objetí zprava zjistil, že řidičce je neméně 80 let. Ve zpětném zrcátku jsem pak viděl, že paní zastavila u krajnice.)
 
http://www.auto.cz/muze-se-na-dalnici-predjizdet-zprava-ano-ale-musite-na-to-chytre-94298
Bohužel pokud v levém nebo prostředním pruhu jede pouze jedno vozidlo tak ho předjet ž prava nemůžu alespoň dle toho co píšou tady
Oni v tom člámku nemají zcela pravdu. Když vpravo pojedou 2 a více vozidel za sebou, tak je to souběžná jízda pouze pro druhé a další v pořadí vozidla. Pro řidiče prvního vozidla však neplatí požadavek zákona "... řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním...", protože před ním nikdo nejede. Takže první řidič porušuje zákon, ostatní za ním ne. Nicméně opakuji, je nesmyslné toto trestat.
Nabízí se jedno řešení. Dle zákona je za překážku silničního provozu považováno, mimo jiné, pomalu jedoucí vozidlo. Překážku sil. provozu je možno objet i v místech, kde je zákaz předjíždění. Pokud tedy policice obviní řidiče, že na dálnici předjížděl zprava, nebo že jel rychleji, než auta v levém pruhu a nešlo o souběžnou jízdu, je třeba říci, že objížděl překážku v silničním provozu. Zatím nemám vyzkoušené, jak na to budou reagovat policisté.
 
Proč to levičáci dělají, jsem se tu zatím nedozvěděl, buď to nechtějí prozradit, nebo toto téma nečtou. Naskytla se mi však příležitost, jednoho se zeptat. Znám ho z dřívějšího zaměstnání, tak jsem za ním zašel a zeptal se:
"Proč si při řízení vozidla klepeš na čelo?"
"Protože jezdíš jako hovado, pořád se mi lepíš na zadek a obtěžuješ mě tím", obořil se na mne vysokoškolsky vzdělaný bývalý kolega.
Z toho jsem usoudil, že apelovat na ohleduplnost by bylo zbytečné a tak jsem vyrukoval rovnou se zákonem: "Kdybys mi uhnul do pravého pruhu, jak ti ostatně zákon ukládá..."
"Nic takového v zákoně není", nenechal mne domluvit, "v obci můžu jezdit ve kterém pruhu chci."
"V obci jsi povinen uvolnit levý krajní jízdní pruh...", začal jsem mu citovat zákon.
Nenechal mne však domluvit: "Nic takového v zákoně není, já zákon znám, ty ho vůbec neznáš, jezdíč jako hovado a tudle si mě předjel v připojovacím pruhu."
"V zákoně to je přesně tak, jak jsem to citoval, můžeš se tam podívat", navrhl jsem smířlivě.
"Nikam se koukat nebudu, já zákon znám", opět se rezolutně ohradil.
"Je to v článku jízda v jízdních pruzích, tak jí to vytisknu a přinesu ti to ukázat", navrhl jsem nevěříc jeho zarputilé víře ve vlastní neomylnost.
"Nenamáhej se", vyjel na mne rozčíleně.
Další debata evidentně neměla smysl, takže jsem odešel, vytiskl příslušnou část zákona, ale po návratu mi již neotevřel. List jsem vsunul mezi dveře a futra. Dosud se vzpamatovávám z toho šoku, že on nejen že nezná pravidla silničního provozu, on je ani znát nechce. On mi bezohledně a v rozporu se zákonem blokuje levý pruh a ještě mě obviní, že já ho obtěžuju, já jsem hovado, co se mu lepí na prdel. Kdybych to nezažil, tak bych tomu těžko uvěřil.
 
Nevím, jak dlouho máš řidičák a jak dlouho jezdíš, ale o některých paragrafech ze silničního zákona máš zkreslené představy. Tady je část paragrafu o jízdě v jízdních pruzích.
§ 12

Jízda v jízdních pruzích
(1) Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.

(2) V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit; to neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě podle odstavce 3. Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, zvláštního motorového vozidla, motocyklu s nejvyšší povolenou rychlostí do 45 km.h-1 a cyklista smí levý krajní jízdní pruh užít k jízdě, jen jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.

(3) Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda"); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.
 
Ale vzdyt i v tom vykopirovanem se pise, ze musis uvolnit levy pruh, pokud neni tak husty provoz, ne?
 
Ale vzdyt i v tom vykopirovanem se pise, ze musis uvolnit levy pruh, pokud neni tak husty provoz, ne?
spíš to chápu tak že můžeš vůz předjed z prava a pouze pokud je pravý pruh plný a nejni možnost předjet mněl bys uvolnit levý jízdní pruh rychlejšimu vozu
 
spíš to chápu tak že můžeš vůz předjed z prava a pouze pokud je pravý pruh plný a nejni možnost předjet mněl bys uvolnit levý jízdní pruh rychlejšimu vozu
Přesně tak jak píšeš. Bohužel někteří kreteni jedou souběžně a neuhnou,protože si myslí ze když tam je padesát tak je nemáš právo předjet rychleji.
 
Back
Top