• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

benzín Proč si v servise nenechat nalít do motoru Mazda Original Oil?

Status
Neotevřít pro další odpovědi.
Je tu plno lidi co jim v Mazdě dávají 0W-20. Spíše většina autorizaku dává 5W-30 z důvodu jednoho oleje pro více aut.
 
Jestli se nepletu, Mazda uz v CR asi 6 let 0W20 nepouziva a dava 5W30. Mam zkusenost Praha, Usti a Kladno... naposled mi 0W20 davali nekdy 2016 nebo 2017. A pry - podle Usti, kde jsem se na to ptal - ta zmena byla primo doporuceni importera.
Asi proto, že když lidem řekli 0W-20, tak to lidi nechtěli a začali se pomalu křižovat. 5W-30 je v ČR takový mnohaletý číselný univerzál jako Škoda Octavia a to se prodává samo :)
Ale pamatuju doby, kdy všichni lili 10W-40 a ten kdo dal 5W-30 byl v podstatě satan, kterej vyhazuje peníze a ještě mu to bude žrát olej :)

Dneska jsem viděl vtipný video kde týpek srovnával "originální" olej od Toyoty (prostě Mobil1) 0W-8 s WD-40 a podle jeho profesionálních testů to WD-40 musí být lepší :)
 
Poslední úprava:
Asi proto, že když lidem řekli 0W-20, tak to lidi nechtěli a začali se pomalu křižovat. 5W-30 je v ČR takový mnohaletý číselný univerzál jako Škoda Octavia a to se prodává samo :)
Koukal jsem na manualy k autum a je tam pro nas kontinent uz od 2017 napsany 5W-30 (nenasel jsem manual, kde by bylo jinak). Takze to asi nebude kvuli tomu, ze je to popularni univerzal :).

0W-20 pouze USA a Canada markets. Driv bylo 0W-20 pro cely svet.

Coz odpovida tomu, co z moji zkusenosti automaticky lejou autorizovany servisy...
 
Koukal jsem na manualy k autum a je tam pro nas kontinent uz od 2017 napsany 5W-30 (nenasel jsem manual, kde by bylo jinak). Takze to asi nebude kvuli tomu, ze je to popularni univerzal :).

0W-20 pouze USA a Canada markets. Driv bylo 0W-20 pro cely svet.

Coz odpovida tomu, co z moji zkusenosti automaticky lejou autorizovany servisy...
To ale nemusí byť pravidlo. Ja mám v manuále 2007 napísaný 5W-30 pre US market.
 
@Ondrej K Podívej asi jsi se kouknul špatně.
GL poslední verze:
Screenshot_20231108-132209.png
CX30:
Screenshot_20231108-132057.png
CX5 KF2018:
Screenshot_20231108-131950.png

Za mě je to daný čistě poptávkou a lidi v ČR na nějaký 0W-20 (nebo celkově 0W) nejsou ještě moc zvyklí. Mazda je jen firma co musí prodat aby vydělala a pokud budu nějakej "manager úseku kšeftů" a budu vědět z fabriky od inženýrů že ten motor zvládá od API SL a od 0W-20 do 10W-40 a zároveň, že na tomhle trhu je nejoblíbenější 5W-30, tak objednám u Totalu cisternu 5W-30 a pak to rozhlásím po autorizácích, že musí lejt 5W-30. Zároveň si trochu nakakali se Suprou-X a tak je to jen další důvod opustit obyčejnou 0W-20 ať jim nestojí peníze ve dvou 0W-20.
 
Poslední úprava:
Chm... ja googlil PDFka manualu v Anglictine k Mazde 6 (protoze mi to prislo jako jediny model, ktery je 2013 az dodnes se stejnym motorem, tzn. byla na nem videt ta zmena, kdy si Mazda rozmyslela ze hlavni doporuceny olej je 0W a zmenila to na 5W).

V ramci alternativ bylo povoleny vzdy oboje, ne?

Mne fakt jde o to, co manual rika jako hlavni doporuceni. Viz screenshoty niz.

2013:
1699446811772.png
2017:
1699446930613.png
 
Poslední úprava:
Koukal jsem na manualy k autum a je tam pro nas kontinent uz od 2017 napsany 5W-30 (nenasel jsem manual, kde by bylo jinak). Takze to asi nebude kvuli tomu, ze je to popularni univerzal :).

0W-20 pouze USA a Canada markets. Driv bylo 0W-20 pro cely svet.

Coz odpovida tomu, co z moji zkusenosti automaticky lejou autorizovany servisy...
Vidíš já mám v manuálu u BP 2021 Supra 0W-20, nebo Ultra 5W-30 či alternativy splňující A5/B5 či API SN a vyšší v rozsahu 0W-20 až 5W-30.
 
@Ondrej K jak jsem psal. Sky-G zvládá od 0W-20 po 10W-50 (a všechny kombinace mezi tím - 0W-30, 0W-40, 5W-20,...). Uživatelská příručka se přizpůsobuje podle trhu kam auto jde a podle tamních podmínek. Pokud budu mít trh, kde kašlou na emise, tak tam 0W-20 ani nezmíním. Naopak v našich eko končinách tam nebudu psát nic o 10W.
Plus si tam můžu dopsat že jen na Mazda Original Oil bude auto žít nejdýl atd... Je to jen kus papíru, který si může každý trh upravit pro svý regulace, potřeby a klidně největší zisk. Musí se jen pohybovat v mantinelech fabriky a to auto musí dožít konstrukční životnosti (teda dneska stačí jen přežít záruku).

Ano pro Antarktidu asi i sama fabrika doporučí nedávat to 10W.... ale to je extrém.

Dřív když se svět ještě v zadek neobracel a nebyl tak EKO, tak se do těch manuálů psali i ostatní specifikace:
Screenshot_20231108-140523~2.png
Když si ale objednáš tu cisternu 5W-30, tak je pro tebe jako firmu tenhle výrok kontraproduktivní a do dalšího manuálu ho raději nedáš.
 
Poslední úprava:
Dnes som sa v nemenovanom servise dozvedel že ak používam olej čo stojí menej ako 2-3000 tak to autu škodí, určite nespĺňa požiadavky výrobcu a pán by nechcel byť človek ktorému jedného dňa predám auto... :joy: pritom mi bola ponúkaná výmena oleja za cca 5000.
 
Dnes som sa v nemenovanom servise dozvedel že ak používam olej čo stojí menej ako 2-3000 tak to autu škodí, určite nespĺňa požiadavky výrobcu a pán by nechcel byť človek ktorému jedného dňa predám auto... :joy: pritom mi bola ponúkaná výmena oleja za cca 5000.
Proč v nejmenovaném? Klidně jmenuj, je dobré vědět kde jsou takoví odborníci.
 
Já taky.BP2019
Ja v PDF verzi BP manualu nasel takovej obrazek s teplotama prostredi, podle kteryho je pro nase konciny jednoznacne lepsi 5W30 a pro chladnejsi konciny 0W20 (krom toho, ze stejne jako u 6 je tam i komplet tabulka s alternativama, o cemz pise Max a o cemz se vubec nepru...). Ale nejspis jsem se dival na SkyG a ne na SkyX, bohuzel uz jsem to zavrel :/
 
Ja v PDF verzi BP manualu nasel takovej obrazek s teplotama prostredi, podle kteryho je pro nase konciny jednoznacne lepsi 5W30 a pro chladnejsi konciny 0W20 (krom toho, ze stejne jako u 6 je tam i komplet tabulka s alternativama, o cemz pise Max a o cemz se vubec nepru...). Ale nejspis jsem se dival na SkyG a ne na SkyX, bohuzel uz jsem to zavrel :/
Myslel jsi tohle?Toto je v mé příručce.

IMG20231108165145.jpg IMG20231108165518.jpg IMG20231108165541.jpg
 
Dnes som sa v nemenovanom servise dozvedel že ak používam olej čo stojí menej ako 2-3000 tak to autu škodí, určite nespĺňa požiadavky výrobcu a pán by nechcel byť človek ktorému jedného dňa predám auto... :joy: pritom mi bola ponúkaná výmena oleja za cca 5000.
To bych se ho zeptal jestli ti poví ještě tu o Červené Karkulce 😂
 
Zřejmě záleží na motoru, připadá mi že posuzujete různé motorizace?
Moje troška do mlýna:
2L Miata ND
2L skyactiv X

MX5.JPGCX30.JPG


Skyactiv pouze 0W-20 a Miatu dávám 5W-30 protože nejezdím v zimě :p
 
A kdybys jezdil v zimě? Máme tady -40°C aby 5W do -35°C nestačilo?
Ano já vím v roce 1929 naměřili -42°C ale to už je i za hranicí 0W ;)
 
Poslední úprava:
Tak ale aspon se shodneme, ze z toho nevychazi jednoznacne doporuceni lejt do tech Skyactiv-G motoru 0W20, jako bylo v manualu v prvnich dvou nebo trech letech existence teto generace motoru. Ted jsem hledal jeste 2014 a 2015, a tam uz je mimo USA a Kanadu doporuceni na 5W30. I u Mazdy 3. Tady v CR mi chteli dat 0W20 (jeste do 3 BM) naposled cca v polovine 2016, pozdeji uz jsem nemusel rikat, ze chci viskoznejsi, a sami mi to tenkrat v Usti oduvodnovali, ze se prechazi na to 5W-30. CX-3 jsem kupoval v Usti 3/2016 a tam uz od zacatku davali 5W30. V Kladne mi do 6 koupeny 6/2017 davali automaticky 5W30 uz taky, v Jeremiasove jsem byl jednou (uz ani nevim s cim) a tam taky automaticky dali 5W30 (coz si pamatuju proto, protoze jsem po tom 0W20 nikdy moc netouzil, a tak jsem se na to vzdy ptal :)). A nemam duvod neverit, ze to nebylo i na zaklade ty zmeny v manualu... neco se muselo stat, ze to doporuceni pro nase podminky Mazda zmenila. Klidne to mohla byt zmena u dodavatele tech oleju, ne nutne ze by motor na 0W20 az tak trpel, ale slo mi o to, ze k ty zmene uz davno doslo.

Vam tady nekomu v posledni dobe autorizak sam od sebe dal 0W20 i do SkyG?

Ze ma SkyX porad doporuceny primarne 0W20 jsem nevedel, fair point.
 
Jestli mě paměť neklame, tak v manuálu pro svou BN 2018 mám obě specifikace a rozhodně minimálně do 2020 to servisy nabizely...
 
Status
Neotevřít pro další odpovědi.
Back
Top