• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

Diskuze o cenách paliv a politický koutek

Vhled do aktuálního vývoje :

Dnes mi přivezli naftu za 30,19Kč bez DPH (což je navýšení o 2,47Kč oproti minulému týdnu)
Na zítřejší závoz je daná cena 34,70Kč/L bez DPH
Na příští týden je zatím neoficiální avízo 37Kč/L bez DPH
(Reálně se tedy zdražuje o cca 10Kč/L bez DPH v řádu pouhých 14dnů)

Reálně počítejte po víkendu s cenami na benzínkách někde v rozpětí 46-48Kč/L včetně DPH (neřeším teď jestli benzín, nebo nafta)

Takže ne, lidi nejsou magoři. Pokud má někdo možnost si bezpečně uskladnit 200L nafty, protože dojíždí někam...nemá peněz nazbyt, je to racionální volba. Je to asi stejná "magořina", jako nakoupit v akci nějakou potravinu, která je slevněná o 30% a já ji konzumuji pravidelně...nebo dětské plínky, nebo cokoliv. Benzín bych z důvodů logických neskladoval vůbec - max 20l do sekačky v kanystru někde v garáži - mimo obytný dům.

Sečtěte si dohromady :

- 100% nárůst úrokové sazby hypoték za poslední 2 roky (mám 2,29% z 04/2021, dneska bych dostal cca 3,9-4,1%)
- růst cen bytů skokově o vysoké desítky procent + růst cen nájemního bydlení (můj byt zdražil za jediný rok o milion v reálné prodejní tržní ceně)
- reálná inflace někde kolem 10% (takže zdražování všeho)
- skokové zdražení energií a to jak plynu, tak elektřiny (a to až o stovky procent - u mě to dělá cca 1000kč/měsíčně navíc a to bydlím v paneláku)
- razantní nárůst cen PHM

Co z toho vyjde ? že i člověk co bere 30 čistá, je na tom aktuálně dost blbě.
Možná bych ještě doplnil, že existuje i dost "skrytých navýšení" jak píše jirka reálná inflace, které nejsou takhle vidět (ano, vím, má to zachycovat míra inflace, ale asi těžko člověk bez informací a znalostí to jednoduše rozklíčuje proč a odkud to pochází). Příklad, zdraží se nafta o 5 Kč/l. To znamená, že doprava produktu od farmáře do mlýna je dražší, po umletí doprava do skladu a pak doprava do obchodu. Taktéž ten mlýn si určitě sám nevyrábí obaly na produkty a ty jim zase někdo musí dovézt.
 
Ceny dopravy se jednoznacne projevi do absolutne vseho. Nicmene to chvili potrva. Dopravci maji ve smlouvach (pri delsi spolupraci jako to mame treba my) vetsinou palivove dolozky a zmena ceny se musi trochu projednavat.

Neexistuje jediny vyrobek, ktery by casem kvuli doprave nezdrazil a tlak dopravcu bude zcela logicky a naprosto legitimne nyni velmi vysoky a pozadavky na narust ceny velmi rychly. Zdrazilo se tak razantne, ze neni na co cekat. Do minusu jezdit nikdo nebude.

Neco se zdrazovat ale nebude zamerne. Cena rohliku napriklad bude mozna i dotovana prodejcem, protoze ty si obvykle nejdes koupit jen ten rohlik. Zdrazi se to dalsi, co budes kupovat, aby to nebylo tak okate, jak pises.

Zdrazovat nicmene bude vsechno nejakym dilem. Vyrobky rozhodne. Sluzby asi mene, ale taky, protoze lidi co je poskytuji nakupuji jako ty, jezdi autem jako ty a topi jako ty. Takze i ta kadernice, malir pokoju a instalater bude zdrazovat...

Pokud by toto trvalo dlouho (a vlastne nastup doposud trvaleho zdrazovani vseho datujeme k zacatku Covidu - 02/2020), da se ocekavat, ze decka budou dele bydlet s rodicema, mladi si nebudou tim spis chtit delat deti a vlastne realne ani nebudou mit podminky, aby mohli...Prisel by logicky zase populacni utlum
 
Ono už jsem před časem v souvislosti s Covidem a přepravci lidí autobusy četl (jako nemusí to být přesně takhle, nepovažuji média za 100% spolehlivé), že mnozí z nich před Covidem jeli nadoraz peněžně. Takové razantní zvýšení ceny nafty může některé buď někam poslat k šípku nebo zdraží za pár sekund jak píšeš.

Hmmm právě nevím, nejsem si jistý, že služby budou zdražovat méně. Když bych se přeptal svého okolí, tak například náhradní díly do auta (souvisí s cenou ropy velice) nebo například jestli televize stojí 11 tisíc nebo 13 tisíc....to budou podle mně lidi řešit méně než něco, třeba službu, za kterou dávají pravidelně peníze a tudíž lépe vidí na cenový vývoj.

Služby typu malíř pokojů, instalatér, zedník apod. už z podstaty zdraží velice rychle, protože vozí materiál třeba ke klientovi domů nebo do firmy. Snad každý řemeslník má auto. Kadeřnice zase nemusí tak razantně, tam chodí lidi za ní.

Myslím si, že hlavním hybatelem zvyšování cen je cena paliva (a to co se děje teď je bezprecedentní, jak vidno z předchozích příspěvků) a cena práce. Cena nemovitostí je krapet složitější (tam hraje dost prim úroveň marží ve stavebnictví společně s těžkou regulací stavění od státu a krajů a měst).

Ano a nejen to. Myslím, že díky cenám aut a pohonných hmot....já začal jezdit okolo dvaceti let pravidelně. Myslím, že dost dobře bude možné, že někteří lidé ani nebudou mít řidičák a nebo výrazně později, minimálně obyvatel většího města.
 
Tak u nás už za 42.50 a to mají dnes 50 halířů slevu. ONO o 100 metrů dále stále za 36.90, ale u každého stojanu fronta tak 10 aut.

IMG_20220303_124034.jpg
 
Malá nevyžádaná rada.

Vyhnul bych se tankování té dražší nafty. Možná mylně, ale očekávám, že její výtoč se sníží vlivem cen normální nafty úplně na minimum a z toho plynou problémy s kvalitou paliva.
 
Tenhle kalup zdražování mě stejně k zásobám nemotivuje. I výše zmíněná zásoba 200 litrů mi ušetří v nejlepším dva tisíce korun, mínus vopruz s manipulací, skladováním a za 4-6 týdnů jsem na aktuální ceně tak i tak :(
Nezbyde než oprášit kolo. Tam mě zatím kilometr vychází na 25-30Kč/km, tj. možná přišel čas ten ostudný poměr rozmělnit… ;)
Sekundární dopady jsou zřejmé, zde nezbývá než souhlasit…, lépe již bylo, chjo : unamused:
 
mabu - to je subjektivní pohled. Já si také žádné zásoby PHM dělat nebudu. Ale pokud je někdo na hranici finanční soběstačnosti a jde tak říkajíc od výplaty k výplatě, ale přitom auto využívat musí, je to pro něj logický krok.

Obecně je dost blbé, když se zdražují tak markantně věci nezbytné. Člověka to táhne ke dnu a nemá už kde ušetřit. Jíst musí, platit bydlení musí, pravděpodobně i dojet autem (určitě ne každý, ale mnoho musí a nemá to čím nahradit).

Já dopravu do práce například neřeším. Ale kdysi jsem ji řešit musel a dodnes se nic nezměnilo. Nejbližší zastávka je 1,5km daleko (což v zimě až tak nevadí, když prší a stačí málo, tak za těch 1,5km jsem pak úplně durch mokrý a celý den v tom pak sedět...navíc samozřejmě autem vstanu 30min před začátkem práce a za 15min jsem v kanclu, autobusem to znamenalo vstávat 1,5hod před začátkem práce a 30min jízdy + pak pěšky), na kole to je hodinu cesty tam a hodinu zpět. Takže chápu, že kolikrát to auto je naprosto nezbytné i pro ty úplně nejchudší lidi, kde by se řeklo - tak jezdi autobusem.
 
Zásoby taky neplánuji dělat, ale je to se vším čím dál horší. Holt omezíme výlety o víkendech a nebo pojedeme busem/vlakem. Do práce to mám na kole 45 minut a autem 15. Nehledě na to, že v kanclu úplně v cyklo oblečení sedět nemůžu. Takže to stejně ve výsledku zaplatím za ten benzín a budu akorát doufat že to nepoleze někam úplně mimo realitu. Nebo nás tady nakonec zavřou, protože nebudou suroviny pro výrobu a hotovo.. :weary_face:
 
Navíc benzín se nedá skladovat nekonečně dlouho…
Před týdnem jsem potřeboval zjistit, né kvůli tomuto zdražování, jak dlouho vydrží "načepovaný" benzín, s tímto výsledkem:
Obecně, dle technických listů prý čtvrtroku, v autonádrži. Je ale třeba počítat po měsíci začínají první chemické rozkládací procesy. Pro sebe (N95 s VIFem) jsem si udělal závěr, že tedy pokud si nechci ničit/špinit automotor, do tří měsíců bych ho měl projet. V plném uzavřeném kanystru v chladném stabilním místě, bych se nebál skladovat do půlroku.
Samozřejmě záleží do jakého auta/motoru a jaký benzín (čím míň etanolu tím líp).
 
Jen pro ilustraci k těm cenám paliv. Já mám tátu 400Km daleko. Takže návštěva se stala finančně dost náročnou. To prostě není na návštěvu několikrát za rok - myšleno třeba co 2 měsíce. A vlakem abych jel jak posledně 9hodin místo 4,5, nebo předposledně co mě 3hodiny šikanovalo cizí děcko a ještě mě stála cesta jednosměrně tak či onak asi 700Kč, tak na to kašlu (když započítám i cenu pro manželku, že by jsme jeli 2, tak už ten vlak ani nedává logiku finančně)
 
Ale pokud je někdo na hranici finanční soběstačnosti a jde tak říkajíc od výplaty k výplatě, ale přitom auto využívat musí, je to pro něj logický krok.
Jo, rozumíme si… možná by ledový klid spotřebitelů nedovolil tyhle dramatické kejkle pumpařům. Ale to je spíše moje zbožné přání, souhlas :confused:
 
No, dělaní zásob povede jen k jednomu - nedostatku na stanicích, omezení tankování a další zdražení. Já si nedokážu představit, že bych měl zásoby, když v týdnu tankuji někdy i dvakrát plnou...
 
dr-zelenka - ono si zásoby bude dělat jen mizivé procento lidí. A to většinou ti, co beztak jezdí spíš míň. Já k tomu vůbec nenabádám. jen říkám, že když si přijede na pumpu 80letej děda s kanystrem, tak ho chápu.

A největší "sranda" je, že ti, co byli doposud bohatí (a zpravidla nejsou úplně hloupí) budou ještě bohatší. Začnou skupovat kolabující firmy, nebo jejich pohledávky, spekulovat na akciovém trhu, kde je třeba jasná predikce vývoje (nebál bych se nyní například koupit akcie zbrojařských firem na spekulaci), kdo má na to koule, koupí si klidně za miliony rubl. Tam není předpoklad, že by se ta měna vypařila z povrchu země. Ono to podle mě roky potrvá, než se škody napáchané za 5dní napraví, ale jednou se napraví.

Kdo ale nemá skoro nic, bude mít ještě méně.
 
No nevím, podle mě zdražuje Benzina nejvíc, rozhodně nehodlám Polákům sponzorovat levnější benzín. Nemám strach z kvality paliv na Ono, většinou tam vídám luxusnější provozy než je Mazda, jen škoda, že Ono u mě v okolí nemá 98
 
dnes Brno-Bystrc verva 100 46.50/l pred slevou
fronta nulova
dobral jsem do plne ale na kanystry prdim (nemam kde skladovat ani bych nestihl projet)
 
Ony ty současný benzíny na nějaký delší skladování nejsou vhodný
 
Koukám, že už to v ČR dohání Belgii.:confused: Tady včera Natural 98 na Total - 1,988 EUR za litr. N95 byl myslím za 1,83 EUR.
Ale je pravda, že tady je pravidelně na každý týden myslím cena zastropovaná. Takže uvidíme příští týden.
 
Back
Top