• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

manuál Jaký převodový olej?

Frozz

člen KLANu
46
Ahoj,

dokáže mi tu někdo napsat, jaké převodový olej zvolit? Zatím jsem se dočetl toto:

1) http://autatua.com/prevodovy-olej/mazda/6.html
- API GL-5, SAE 75W90 polosyntetický převodový olej
jenže petroleum.cz - "Oleje API GL-5 a GL-6, i když mají vyšší výkonnostní třídu než API GL-4, se nehodí pro použití v ručně řazených převodovkách, protože může docházet k zalepování synchronů a poškození převodovky."
GL-5 je prý jen pro hypoidní převodovky - má mazda takovou?

2) Castrol Syntrans Transaxle 75W-90 je prý TOP a několik lidí na heurece psalo, že ho používají v Mazdě 6 a oleje od Castrol jsou zárukou kvality (Třída SAE: 75W-90,Výkonové třídy, specifikace: API GL 4+, VW G 052 911/ VW 501.50)

3) někde se píše 2,6, někde 2,9l

edit: tak na oleje.cz doporučují 80w-90, tak já už fakt nevím

Auto sice nemá najeto 100, ani 150.000km, ale je vhodné a doporučené olej měnit cca po 4-6 letech provozu, což už má šestka splňuje.

Děkuji za rady
 
Poslední úprava:
Já používám variantu č2. Castrol a veliká spokojenost převodovka řadí úplně lehounce super doporučuji sice je trošku dražší Ale, vyplatí se to.
 
Já používám variantu č2. Castrol a veliká spokojenost převodovka řadí úplně lehounce super doporučuji sice je trošku dražší Ale, vyplatí se to.
Také jsem spokojen s variantou č.2,používám ho na všech japoncích a paráda.Do GH 2,5 benzín mi vlezlo 2,9 l,menší množství je asi do 5-ti kvaltu(1,8)
 
Dobře, objednám tedy 3 litry Castrol Syntrans Transaxle 75W-90 a snad chybu neudělám...
 
zdravim pratele, do sve 6GH jsem od 120tkm nalil do sve man.prevodovky (2.2d 120kw) prevodovy olej valvoline heavy duty TDL pro 75w-90..olej sem menil aby tam byl novej, no nevim, jestli jsem udelal dobre..auto ma nyni dalsich skoro 20tkm a od vymeny oleje jdou hure radit jednicka dvojka a trojka, zvlaste kdyz neni auto zahrate - stupne jdou tvrde zaradit, obcas i mirne pres zuby, jak kdyby tomu razeni neco vadilo uvnitr..az se nejak zahreje i olej v prevodovce tak jde radit lepe, nicmene porad obcas to jde pres drasoty atp..
Cetl jsem nazor, ze mazdacke prevodovky potrebuji olej s co nejmensi viskozitou, tudiz se ptam, co mam udelat? Vymenit olej za neco jinyho (za co?) nebo nechat nebo prevodovku necim chemickym prolit..

Diky za rady
 
zdravim pratele, do sve 6GH jsem od 120tkm nalil do sve man.prevodovky (2.2d 120kw) prevodovy olej valvoline heavy duty TDL pro 75w-90..olej sem menil aby tam byl novej, no nevim, jestli jsem udelal dobre..auto ma nyni dalsich skoro 20tkm a od vymeny oleje jdou hure radit jednicka dvojka a trojka, zvlaste kdyz neni auto zahrate - stupne jdou tvrde zaradit, obcas i mirne pres zuby, jak kdyby tomu razeni neco vadilo uvnitr..az se nejak zahreje i olej v prevodovce tak jde radit lepe, nicmene porad obcas to jde pres drasoty atp..
Cetl jsem nazor, ze mazdacke prevodovky potrebuji olej s co nejmensi viskozitou, tudiz se ptam, co mam udelat? Vymenit olej za neco jinyho (za co?) nebo nechat nebo prevodovku necim chemickym prolit..

Diky za rady
Caf skus tam dat tento Castrol Syntrans V FE 75w80 Synthetic Gear Oil API GL 4.
 
Uz jsem v kontaktu s mirkem hrubym, makame na tom :)
Jinak tam urcite asi supnu ten castrol, jen bych tam dal i nejakej vyplach
Diky
 
Taky trochu přispěju, vytáhl jsem data z manuálu, kde je to přehledně napsaný
olej_p_evodovka.png
 
jeee ono to nejde smazat , nějak se mě tam vloudila i brzdovka a už jsem propásnul čas pro editaci, tak se nezlobte ;)
 
Drobná aktualizace ze servisního manuálu, jako možná pomoc pro ty, co jim 75W-90 za studena začíná drhnout mezi 1-2 i po výměně. Setkal jsem se s tím i u Nissanu kde v českým překladu byla 75W-90 /80W-90 (překládali manuál z nějaké rovníkové země) a v anglickým originále byla taky 75W-80 - třeba je u Mazdy stejná chyba. Každopádně větší prioritu by měl mít Repair manuál.

Hodně slušnej by měl být Ravenol MTF-2 75W-80, kterej klukům olejářům zabírá v japoncích i tam, kde nezabrala dřív zmíněná Tutela Technix

prevodovky GH.png vymena olej 2.0_2.5.png
 
Poslední úprava:
Moje zkušenost - aktuálně mám 1.000km od výměny převodového oleje, dával jsem Castrol Syntrans Transaxle 75W-90, řazení zastudena z 1. na 2. se zlepšilo, ale stejně při 3. přeřazení to lehce jde přes zuby, předtím to dělalo mnohem častěji. Uvidíme až bude víc zima jak se to bude chovat.. Jinak to vidím na průplach a jiný olej.
 
Až padne teplota pod nulu tak se to azs zhorší, Patří tam 75W-80 viz obrázku ze servisního manuálu v předchozím příspěvku ;)
 
@no_hits ani to není úplná spása. Mám tam ten Ravenol 75W-80 a v zimě z 1 na 2 a z 2 na 3, 3 na 2 to mělo malé problémy při studeném motoru. Jakoby to počítalo půlzub, nebo jak to specifikovat. Po zahřátí dobrý. Ovšem v létě se mi stalo, že mi vypadla již zařazená trojka. Ale bylo to jen jednou, v ostřeji projeté pravotočivé zatáčce se zmáčknutou spojkou, tak snad nějaká špatná konstalace hvězd, či co (a nebo je taková konstrukce převodovky, a tudíž je to vlastnost, nevím).
 
Back
Top