• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

interiér Povinná výbava - žárovky vs. LED

Ter Leeloo II

moderátor
Člen týmu
2 671
Faceliftovana M6 ma od vybavy Attaction nahoru plnohodnotna LED svetla. Jak se na neco takoveho diva vyhlaska ve vztahu k povinne vybave, kde bych mel mit nahradni zarovky?
 
Noo, je ve vyhlášce, že musíš mít nějaký konkrétní druh žárovek? Nebo, nevím jak to myslíš? Jako jestli máš povinnost sebou tahat bednu LED diod?
 
Noo, je ve vyhlášce, že musíš mít nějaký konkrétní druh žárovek? Nebo, nevím jak to myslíš? Jako jestli máš povinnost sebou tahat bednu LED diod?
Ve vyhlášce je, že musíš mít od každého druhu(co máš v autě) žárovky/pojistky min. jeden kus. Ale myslím si že LED se to netýká-předpokládám že to ani nejde měnit...
Navíc po mě v životě policajt nechtěl žárovky a na technické jednou jedinkrát povinnou výbavu-to viděl jen krabičku se žárovkama a víc to neřešil..
 
Tak jsem se podival do vyhlasky, snad jsem trefil tu spravnou verzi ...
ČÁST PÁTÁ
VÝBAVA VOZIDLA
§ 32
Povinná výbava motorových a přípojných vozidel (K § 76 odst. 1 zákona)
(1) Pro vozidla kategorií M a N se požaduje vždy tato výbava:
...
b) po jedné náhradní žárovce (výměnného zdroje světla s výjimkou výbojek) od každého druhu užívaného v zařízeních k vnějšímu osvětlení a ke světelné signalizaci a nářadí nutné k jejich výměně, s výjimkou zvláštního světelného výstražného zařízení,
...
Takze je vlastne otazka, zda je LED vymenny zdroj svetla ;].
 
Přesně tak. Nevím jak jsou tam ty světlomety udělaný, ale např. brzdovky u GH jsou taky LED a ty jentak vyměnit nejdou. Takže asi tak...
 
osobně tipuju, že LEDky vozit nemusíme. Pokud by na tom policajt trval, požádal bych ho ať mi ukáže, jak tu LEDku vymění .....
 
Přesně tak, formulka "výměnného zdroje" je kouzelná a platí. Samozřejmě LED nikdo pájet nebudeme :)
Nicméně já bych vozil s sebou nějakou žárovku do blinkru, nad RZ a nějakou tu pojistku. Je to lepší, kdyby člověk náhodou narazil na nějakého šťouru ;)
Ale jinak mohu potvrdit, že se mi nikdo ani v cizině nedíval na obsah, co vozím v krabičce a jestli tam mám vše.
 
V manuálu stojí - samostatně nevyměnitělné.
Tudíž, přesně jak píše Natural a ostatní - prudit tě mohou max. za přední/zadní blinkr (v zrcátku je také LED), osvětlní RZ, zpátečky.
Nejsem si jistý, jestli prodejce neříkal, že v pojistkové skříňce u motoru jsou i pojistky náhradní....kouknu na to.
 
Jojo mohu potvrdit, že u GJ je v motorovém prostoru zevnitř na deklu poj. skříňky nějaká ta náhradní pojistka. Když jsme na @polok2911 mazdě vyhodili pojistku vnitřního osvětlení, tak se to hodilo :)
 
Chapu to teda spravne tak, ze predni a zadni blinky a zpatecka jsou vymenne zdroje svetla nebo to i nejsou LED zarovky?

Chapu, ze vetsinou s tim problemy nejsou, staci krabicka a nikdo nezjistuje, zda je tam spravny obsah. Ale zase aby clovek zbytecne nedaval prostor se na nem vozit.
 
Dle mých zkušeností uniformovanyho staci mit v autě krabičku s univerzalnima zarovkama...nikdo nebude zkoumat, zda tam ty žárovky opravdu pasují či nikoliv...
 
Chapu to teda spravne tak, ze predni a zadni blinky a zpatecka jsou vymenne zdroje svetla nebo to i nejsou LED zarovky?

Chapu, ze vetsinou s tim problemy nejsou, staci krabicka a nikdo nezjistuje, zda je tam spravny obsah. Ale zase aby clovek zbytecne nedaval prostor se na nem vozit.
Přesně tak, chápeš správně. A pokud se nic zásadního nezměnilo, tak to LED nejsou. Proto stejně všechny nové členy na srazech plně doLEDkujem :) Teda až na blinkry, ty má přestavěné do LED pouze @Vitus .
 
Takže:D

Je povinnost vozit od každého samostatně vyměněno zdroje světla náhradní žárovku...

Což znamená že led a xenony nejsou samostatné výměně pokud je tam nemáte daný například od @Natural v tu chvíli musíte mít náhradní třeba v parkovackach...

Osobně stačí univezral krabička s zarovkama a pojistkama...

@Vitus pokudchceš toho policajta Nasrat a pokutu si zasloužit tak mu řekni at ti to vymění:D takový jsem měl na ulici rád a měly to vždy drahé nebo oznámeno:)

Vše je o jednání ukažte ze máte a když nebudou led nebo xenony svítit řeknete ze to je na místě neopravitrlna součást a jedete zrovna do servisu... Blbě bude když to zrovna bude ve 3rano a auto vám nebude v ty tmě svítit vůbec to je o průser...

Jinak jak jsem psal už jinde pokusím se co nejdříve udělat manuál na co máte jako řidiči nárok na co ne jak se cho at atd... Jen teď není čas:(
 
U mě: běžná silniční kontrola + povinná vybava :D ... žárovky jsem jim ukazal tu sadu s těma pojistkama a byli spokojeny :D ... škoda že žarovky byly H7 a ja měl HB3 :D ... Normálně se v tom nikdo extra nepipla, jde o to, že to děláme sami pro sebe, to je potřeba si uvědomit. Když nebudeš mit patřičnou pojistku, tak třeba nenastartuješ a jseš v pr.... , když se vykašleš na žarovky a jezdiš jen s jedním světlem, ohrožuješ i sebe, pač prostě nevidiš tak jak máš + když ti vyhoří i ta druha, tak tramtada daaaaa :D ... nejlepe v zatáčce v noci
 
pokudchceš toho policajta Nasrat a pokutu si zasloužit tak mu řekni at ti to vymění
samo nikoho nenabádám, aby kéroval do hlídky :) Já to myslel tak, že kdyby po mě chtěl vidět žárovky do mejch zadních led lamp, tak ať mi to ukáže jak se to mění ,-)
 
samo nikoho nenabádám, aby kéroval do hlídky :) Já to myslel tak, že kdyby po mě chtěl vidět žárovky do mejch zadních led lamp, tak ať mi to ukáže jak se to mění ,-)

Tohle je prostě přežitek všech čechů... Řekl by jsi to samé německému policajtovi???

Policajt nikomu není povinen vysvětlovat podle jakého paragrafů jsi se něčeho dopustil nebo ti ukazovat co A jak... On ti řekne ze jsi se dopustil přestupku třeba právě tím že ti nesvítí světlo a to zda jsi nerozsvitil nebo ti prasklo je munjedno a max ti může dát šanci tu závadu na místě odstranit nikoli ji za tebe odstranit nebo ti ukazovat jak ji odstranis... Policajt není servisman ...

Jen si to všichni uvědomte při jednání s policajtem... Je to taky jen člověk a když nebude mít dobrej den tak vám to auto proleze celý a nemusí to vždy zůstat jen o jedné věci... Může to skončit oznámením třeba X věci co na autě najde;) v krajním případě až predvedenim na oddělení aby jste se k věci vyjádřili a to asi nikdo nechce zabít třeba dvě hodiny na oddělení:) policajtovi jen to jedno on má 12ku nebo 24ku tak nemá kam spěchat:)

Jinak já jsem takhle jednomu chytrymu co mě chtěl sraz vydržel psát oznámení 40minut v autě:) holt nikdo mě nemůže peskovat za to ze píšu pomalu a chci obsáhnout vše co v oznámení má být:)

Ale co to sem nebudu tahat:)
 
Myslím, že tady směšujeme dvě různé povinnosti:
Jedna věc je, jakou povinnou výbavu musíš mít v autě: a to jsou právě i ty VYMĚNITELNÉ žárovky (nikoliv výbojky).
Druhá věc, že zákon stanoví, za jakých podmínek je vozidlo nezpůsobilé k jízdě, a to je m.j. taky osvětlení, které je součástí bezpečnostní výbavy auta. V případě poruchy NEVYMĚNITELNÉHO zdroje by to znamenalo buď plechovku odstavit a zavolat žlutýho anděla, nebo jet přímo do servisu. Vlastně bys neměl pokračovat v normální jízdě.
 
Mno jsou to dvě věci ale dost se prolínají;)
S technicky nezpusobilym vozidlem nemáme co dělat na silnici samozřejměcož je i oisvetleni.. pero může policie i zakázat další jízdu nebo dokonce naridit technickou prohlídku a vozidlo odstavit... To se dělá třeba u kamionů ale to je jedno:)

Myslím že všichni víme co můžeme a co ne a žárovky jsme vyřešili:) vše ostatní je podle toho zda chceme nebo nechceme porušit zákon a dopustí se tím nějakého přestupku atd:)
 
Ale tady nejde přece jen o zákon, ale hlavně o bezpečnost moji i ostatních. Třeba v noci je to skoro neřešitelná záležitost: praskne ti xenonka nebo LEDka, odstavíš auto a je z něj překážka silničního provozu a přestupek. Jedeš dál, zase přestupek. Servisy jsou samo zavřený. Zavoláš asistenci, první, co se tě zeptají, na jaké straně je to světlo: pokud vpravo, máš smůlu, nepřijedou. Nějakej srandista dal totiž do legislativy, že to není součást bezpečnostní výbavy (když nevidíš na krajnici a přeješ chodce nebo cyklistu, tak to zřejmě není na úkor bezpečnosti...). Můžeš stokrát ctít zákon a chtít nikoho neohrozit, jsou situace, kdy jsme jednou nohou v maléru a řešení není!
 
Tak samo ze auto nenechas uprostřed silnice:) praskne ti cením za jízdy tak tam máš furt parkovacku a na to aby jsi dojel můžeš zapnout třeba mlhovky aby auto bylo vidět.... To každej pochopí ze to máš na dojetí... A když s tím jet nechceš tak to odstavis na prvním místě kde to netvoří překážku:)
A za dne to už dovezes kam chceš:)

Když nebudeš chtít tak budeš hledat výmluvy když chtít budeš budeš hledat způsoby... To co jsem napsal je asi nejbezpečnější co můžeš udělat a nebo si holt zavoláš chlapa s platem a ten tenodveze kam chceš ale to je extrém způsoby prostě jsou jen to chce zvážit všechny možnosti:)
 
Back
Top