• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

karosérie Jak pečovat o automobil

Pomohly Vám tyto rady?


  • Celkem voličů
    38
8878C1BF-3074-4083-8862-6E8BFE1021B3.jpeg EF6AA0A9-86E3-4454-AC77-13D3D87153D5.jpeg
Ja zkusil akorat ted keramiku poprvy a dal jsem na obe rovnou, tak uvidim, pred tim dobra zkusenost se Sonax voskem/sealantem.
 
Poslední úprava moderátorem:
Dumal jsem jak na mytí vozu v Wapce u obchoďáku, a pokud mne nevyrazí s mycí rukavicí (a troškou vlastní chemie v nenápadných sprejflaškách), zkusím nakombinovat jejich a moje postupy takto:

1, oplach čistou vodou
2, aktivní pěna (jejich) nebo tar remover (můj) na kola a předek. Kola vydrbat štětcem, předek jen spláchnout.
3, oplach čistou vodou
4, a teď dilema - buď na mycí rukavici kápnout šampón s keramikou Gyeon Bathe+ nebo to ostříkat jejich teplou vodou s mikropráškem, a pak to teprv vzít rukavicí s pár kapkami Gyeon Bathe+. Čistá voda je studená, mikroprášková teplá. Ale asi si vystačím s studenou. Možná občas v něčem opláchnout rukavici (přímo wapkou nebo nastříkat předem trochu vody do kbelíku a oplachovat ji v něm. Místo kbelíku bych vzal něco malého nenápadného, třeba dózu od bramborového salátu)
4, oplach čistou vodou
5, po částech stříknout - rozetřít aplikátorem a ihned opláchnout - Gyeon Wet Coat.
6, nakonec oplach demineralizovanou vodou

Celé to stojí na nenápadnosti a rychlosti aby až vyběhne dědula abych toho nechal, aby ho nedráždily potisklé lahve, hadr, kbelík. Když uvidí dózu od bramborového salátu, průhledný rozprašovač a mycí rukavici / bílý aplikátor s gumičkou, pochopí, že mu tam neumývá auto nějaký za****ný tuner, ale socka jako on. A o to jde, získat si je na svou stranu. “A co je tohle?” “To je veganský jar.” “A tohle?” “To taky, ale voňavý na druhé omytí.”
 
Aktivní pěna na veřejných myčkách je velmi agresivní a sežere ti nanesenou ochranu laku. A pokud nemyješ s dvouma kbelíkama, budeš brzo leštit lak, protože rukavice se musí vymývat zvlášť. Najdi si lepší místo, kde to majiteli, provozovateli nevadí co tam děláš a s čím.

Tar používáš pokaždé? A na předek auta a kola? Když už, tak jsem to měl vždy za kolem na dveřích ale tak 2x do roka nejakej černej hnus…
 
Mé postupy jsou v plenkách. Na starým autě jsem to neřešil, protože laku na něm bylo pomálu, a teď dumám jak mýt novou Mazdu, na které je shodou okolností laku také pomálu (…), bez dvou kbelíků na veřejných wapkách. Když jeden kbelík napěňuje rukavici, a postačí kápnout na rukavici 2 kapky autošampónu, zbavíme se jednoho kbelíku, není-liž pravda? A druhý slouží k oplachu rukavice - co tedy wapkou smýt z rukavice nečistoty čistou vodou přímo z wapky? Nebo se člověk pocáká? V tom případě by jeden kbelík byl nutný. Ale třeba s trochu šikovnosti není. O co by potom byla tato dvoukbelíková metoda bez kbelíků horší než ta kbelíková? Jen kvůli teplotě vody? Co tedy zkombinovat teplou vodu s mikropráškem a autošampón Bathe+ přidaný na rukavici? Bude PH mikroprášku problémem pro mytí vozu ošetřeného keramickou minivrstvou z Bathe+ a WetCoat nebo je problémem jen pro vosky? Pokud není problematický pro keramiku, přijde mi mytí na veřejných wapkách s ručním zásahem a těmito prostředky průchozí.

Je to jen úvaha.
S tím tarem asi máš pravdu. Asi si jej nechám jen jako krizovku pro odstranění hovínek.

Pokud jde o aktivní pěnu z veřejných wapek- sundá i keramickou ochranu z Bathe+ a Wetcoatu? Pokud ano, stačilo by znovu dát Bathe+ a Wetcoat, ne? Tj. že bych aktivní pěnu dal jen tehdy když chci aplikovat keramiku a očistit důkladněji předek.

Když aktivní pěnou cáknu kola (alu kola lesklá) a vydrbu je zvenku štětcem, stane se jim něco?

Zatím se mi zdá, že s vhodně zvolenými postupy půjde na wapkách bez kbelíků fungovat. Ale je to jen dojem, a jako takový je možná mylný.

Tj. jednou za čas to vzít důkladněji postupem uvedeným výše, a jindy jen opláchnout čistou demineralizovanou vodou a jet pryč.
 
Poslední úprava:
Nemohu souhlasit. Auto voskuji u @Natural a na bezkontaktních myčkách používám aktivní pěnu a auto stále tvoří hydrofóbní vrstvu po dešti, což poukazuje na fakt, že vosk je na autě stále přítomen.
 
Je nutný použit šampon, když použiješ aktivní pěnu a mikroprášek? Použiješ jen ten zmiňovaný Wet Coat.
 
Poslední úprava:
Je nutný použit šampon, když použiješ aktivní pěnu a mikroprášek? Použiješ jen ten zmiňovaný Wet Coat.
to bych taky mohl. Prostě nechat mytí na mikroprášku a wetcoat neroztírat, jen ho po aplikaci pod tlakem spláchnout. Jen jsem nabyl ze všech mne dostupných informací dojmu, že 1, wetcoat líp drží když se rozetře 2, wetcoat je lepší dát na fakt čistý vůz aby nezapouzdřil špínu na nedokonale umytém vozu (to nikde nikdo nepsal, jen tím směrem uvažuji) 4, wetcoatu nevadí když se dá na bathe+, spíš naopak - posílí jeho vrstvu 5, když už budu roztírat wetcoat, proč prostě neumít rukavicí vůz s Bathe+, že. (…)

ale asi to udělám pěkně postaru dvoukyblíkově doma (1x za 1-2 měsíce) a na wapky budu jezdit jen udržovací umytí.
 
Aha, a tak teda o co ti vůbec šlo? ? Aby jsi doma neporušil vodní zákon o jakosti vody? A na myčce se budeš skrývat před obsluhou a kamerami, aby někdo nepřišel, co za prostředky jim leješ do odpadu?

WetCoat se aplikuje tlakem vody. Což je šetrné oproti variantě šudlat detailer po suchým laku bez důkladného mytí (při sušení ručníkem s 1000+ gsm ještě možná…).
 
Poslední úprava:
No o co:) O ujasnění postupu - učím se.

Došel jsem k názoru, že na wapce budu postupovat zezačátku podle programu - aktivní pěna na celé auto (rozpustí to nejhorší, voskovat nebudu tak nevadí), voda s mikropráškem (spláchne to rozpuštěné), oplach čistou vodou. Následovat bude mytí kol (Auto Finesse Imperial + štětec a oplach, jedno kolo za druhým). Pak ruční mytí s mycí rukavicí šamponem s příměsí keramiky Bathe+ (dvou nebo jedno kyblíková metoda s kápnutím šampónu přímo na rukavici), tedy mytí celého auta kromě skel. Bathe+ může přijít i na skla, ale jen mimoděk - nemělo by se jím sklo umývat, protože tato keramika na skle zmatní. Umyju celé auto (kromě kol, nejšpinavější místa jako nárazníky si nechám nakonec, rukavici budu pravidelně máchat nebo oplachovat wapkou uvidím jak to půjde :) ). V teplém počasí budu mýt auto po částech a hned každou opláchnu aby keramika z šampónu nedělala šmouhy. Po umytí následuje oplach čistou vodou. Potom nástřik wetcoatu s rozetřením aplikátorem - malé množství, po částech a hned splachovat tlakem wapky. Aplikovat odshora dolů, důkladně oplachovat pod úhlem 90 stupňů naopak zespoda nahoru aby keramiku člověk před zaražením do laku nespláchl:). Wetcoat taky nepatří na sklo, resp. může na něj přijít mimoděk ale jinak tam nemá co dělat. Na kola se dát může - dokonce hi lidé chválí - a to tak, že ani nebudu kupovat Gyeon Rim, který vydrží dýl, ale mně by mohl stačit Wetcoat. Poté auto spláchnu demineralizovanou vodou a setřu ručníkem. Suché sklo přetřu Autofinesse Crystalem a aplikuju na něj tekuté stěrače Gyeon Q2 Quickview. Pak skla otřu navlhčenou utěrkou. A je hotovo, řekl bych.

Tohle si zopakuju jednou za čas a mezitím můžu sem tam jet s Mazdou na bezkontaktní mytí - zkusím jestli stačí jen čistá voda nebo mikroprášek, přitom můžu doplnit na lak a kola Wetcoat.
 
Poslední úprava:
Možná to vyznívá arogantně ale myslím to úplně vklidesu.

Dřív než napíšeš takovej text a než ti na to někdo odpoví, je mnohem snažší a s rychlejší reakcí zmáčknout google nebo youtube. Skvělý videa o mytí aut jak pro lidi, co mají ruce dozadu od profíků, např. Alex z vlesku.cz nebo Jiří Nečas z umyem.com. To jsou jen příklady a jelikož jsem z Brna, tak s oběma jsem mluvil osobně.

Marketing je marketing a ne vždy je nejlepší volba to nejdražší a podle všech nejkvalitnější. Třebas tekutý stěrače za 900,- od Gyeon? Používám Sheron RainOff za 80,- z benzinky a v létě mě stačí 3x aplikovat a ještě tam zbyde. Fungují od 40km/h.

Šampon s křemičitým sealantem a na to ještě další křemičitý sealant? To nemluvím o tom, že se aplikuje tlakem vody při smívání a ty ho chceš před tím roztírat? Radši bych volil když už, tak klidně Bathe+ ale detailer, kterej třeba prohloubí sytost barvy laku nebo to chceš jenom kvůli kapičkám když zaprší? Nebo kvůli snažšímu budoucímu mytí nečistot (zas takovej zázrak to není, když tam necháš třeba shit od holuba zaschnout)?
 
Zítra se chystám na baráku detailně umýt auto. Má být celý týden sucho tak snad to vydrží pač nad tím zase strávím 3 hodiny ? Nejhorší je že jsem tomu autu nějak propadl v péči a třeba i umytí na wapce za velkých 250kc mi po oschnuti nestačí a přitom teď v zimě by to bylo optimální než se s tím smudlat. Nejhorší jsou zemědělci, kteří nechají udusanou hlínu na komunikacích, večer z mlhy a vlhkosti je z toho kejda a tuhle mě zastavil policajt abych si otřel alespoň značku a to řekl mě, takovému lestici ?
 
Strašný plky jsem sem napsal :). Sry. Nakonec jsem
1, dal na auto Gyeon Syncro Evo viz.
. Je to dvouvrstvá keramická ochrana laku aplikovaná za sucha někde v garáži nebo venku za vhodných podmínek (nesmí pak pár dní pršet, aby zatuhla). Zajel jsem na wapku, umyl auto (aktivní pěna, voda s mikropráškem, dočištění mycí rukavicí), oplach. Pak jsem na lak rozprášil za mokra dekontaminační přípravek (Gyeon Iron) a znovu umyl (oplach, voda s mikropráškem, oplach). Pak jsem auto letmo otřel ručníkem a pomalu dojel do garáže, kde jsem ho po dosušení ručníkem přetřel odmašťovačem (Gyeon Prep), a nanesl 30ml balení Syncro Evo Lightbox. Vyšlo to tak tak - MOHS složka sotva stačila, Skin složka mi zbyla. Ze skel kam mi přesáhl aplikátor jsem přesahy setřel takže na oknech fleky nejsou. Dva dny auto stálo, pak jsem zajel na myčku, opláchl ho čistou vodou a za mokra aplikoval detailer (Gyeon Ceramic Detailer, je to něco jako Gyeon Cure ale nemusí se aplikovat za sucha). Teď s autem normálně jezdím a mytí až přijde čas asi pojmu na veřejných wapkách stylem - když bude málo špinavé - oplach čistou vodou, napustit do 1 kyblíku trochu čisté vody (koupil jsem si 2 skládací silikonové kyblíky, ale asi bude stačit 1), kápnout do mycí rukavice trochu autošampónu (Gyeon Bathe+ : funguje i jako keramický detailer), kus umýt, rukavici smočit v kbelíku, znovu dvě kapky šamponu do rukavice atd., nakonec oplach demineralizovanou vodou. Když bude auto hodně špinavé, umeju ho normálně programy na wapce (aktivní pěna, voda s mikropráškem, demineralizovaná voda) a nakonec rozpráším vrstvičku Gyeon Ceramic Detaileru (jen po tomto agresivnějším mytí) a otřu auto ručníkem. Na disky má Gyeon taky nějakou chemii (asi Wheel Cleaner), a nakonec je lidi stříkají Wetcoatem. Takže Wetcoat zdá se budu mít jen na disky.

V autě budu vozit 1 skládací kbelík, mycí rukavici, malé balení Bathe+, na kola Wheel Cleaner, štětec a možná malé balení Wetcoatu. Na finiš po důkladném mytí Ceramic Detailer. Větší ručník, 2 hadříky. Možná i něco na sklo, ale přijde mi to zbytečné - čistění interiéru, skla, tekuté stěrače se dělají za sucha - můžu dělat v garáži a s sebou vozit jen propriety pro mytí na veřejné wapce.

Po mytí auta tedy většinou bude stačit doma umýt mycí rukavici. Na to je prej nej mýdlo s jelenem na ruční praní skombinované s trochou Auto Finesse Micro wash. Někdo rukavici ještě na wapce jen propláchne proudem vody. Použitý sušící ručník nebo mikrovláknové hadříky se čistí stejně.

Detailery (posilovače vrstvy) na keramiku od Gyeonu jsou: Cure (nejsilnější, aplikuje se za sucha), Ceramic Detailer (aplikuje se za mokra nebo středně mokra - aby po rozprášení hned nestekl - po aplikaci se stírá ručníkem do sucha, lze doleštit hadříkem), Wetcoat (aplikuje se za mokra a oplachuje se silným proudem z wapky - líp funguje když se před oplachem rozetře). Bathe+ taky posiluje vrstvičku, není třeba po umytí aplikovat žádný další detailer.
 
Poslední úprava:
Ty jsi jak nějaký obchodní zástupce od Gyeonu až na jeden odstavec, kde preferuješ jelena s auto finesse ? Proč ne k dokonalosti sjednocení všeho od jednoho výrobce Q2M Towel Wash? Proč utrácet další prachy i za jelena (pokud tedy nepoužíváš i na běžné praní prádla), když za třetinu ceny AF a jelena koupím prostředek na mikrovlákno a vypere ji perfektně?

Co se týká spotřeby keramiky, tak já taky když jsem dělal poprvé skoro nevyšlo. Nyní mě zbyde dost a výsledek stejný.

A zase, nijak ve zlém to nemyslím. Prostředky používáš prvotřídní ale s velkým marketingem zvedající cenu. Bude lepší používat vše od jedné značky pro snášenlivost jedné chemie s již už nanesenou chemií ale fungovat to bude i s použitím chemie od jiného výrobce.

Též mám plno věcí od Gyeonu ale postupně jsem skoro vše nahradil jinými, (lepšími) a levnějším prostředky.
 
Jasan, posílají mi denně dvacetník.

Mám známé co si mejou auto jednou za dva roky, dvakrát do roka apod.:) Já se vždy pro něco nadchnu, a dokud to nedotáhnu do konce, nedám si pokoj. Je to jen jedna z cest to je jasné. Proč Gyeon? Asi kvůli neopatrným návštěvám jednoho eshopu. Pak mi přišlo, že to může jít jednoduše skloubit s wapkami. To ukáže čas. Zdar.
 
Pekne nadseni. Me pred cca. 2 lety opustilo. Do te doby 2x rocne vosk a min. 1x za 14 dni koupel (2 auta) a udrzba interieru. Ted jsem rad, ze zajedu 1x za 2 mesice na wapku. Deti a barak maji prednost, auto je jen vec. Drive nemyslitelne, dnes realita ;)
 
Mě to opustilo ale nedobrovolně. Změna zaměstnání kdy přes tyden jsem od rána do 5-6 v práci, o víkendu se furt řešil a rekonstrukce bytu a teď dítě na cestě. Auto bych už potřeboval ručně umýt abych mohl nanést aspoň BSD bez dekontaminace a tekuty stěrače, protože už na autě očividně nic není, ale není kdy, když je kdy, není zase vhodný počasí :D tak snad na jaře, teď jsem se po w měsících dostal alespoň k vysátí pískoviště v autě
 
Aktivní pěna ti ruční mytí stejně nenahradí, max v případě kdy máš do hladka vyleštěnej lak a nanesenou nejakou silnější ochranu do které se bordel hned nezakousne. Aktivní pěna je na hrubý odstranění bordelu a aby to co tam zustane "zmeklo" a šlo šetrněji ručním mytím dolů
 
Přatelé, už se mi to nechce šudlat houbou. Po x letech ručniho mytí a voskovani je to na laku stejně znát. Máte zkušenost s aktivní pěnou která nežere detailery a funguje ?
Např CarBax CarStar40?

https://www.facebook.com/1123137397749311/posts/4563263840403299/?flite=scwspnss
Pěnu máš pouze na předmytí,aby ti povolil největší bordel.Pak musíš stejně růčo.Idealně dva kbelíky s mřžkama a kvalitní mycí rukavici,ale ne klasickou houbu.Špatná pěna není od CarPro reset.Dá se použít i jako šampon.Aktivnich pěn je jak hnoje stačí si jen vybrat.?
 
Back
Top