• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

karosérie Jak pečovat o automobil

Pomohly Vám tyto rady?


  • Celkem voličů
    38
@M3grey .Tak je to můj názor, nepracuju v Mazdě, myslím že prach tam je, ale ne brzdový nebo jiný. Je to na každém jak bude přistupovat k péči o auto, čím bude mýt a voskovat. Kolega chtěl znát zkušenosti co kdo používá a pak je to na něm co si z toho vybere. Kdo chce ať pravidelně dekontaminuje, já na to mám svůj názor.

A pokud teda dekontaminace tak i prejet clayem, ale tohle bych možná nechal na někom kdo už to dělal.Nebo si nechat udělat ochranu karoserie od profíka, třeba @Natural .
Jestli můžu teda. Tak dělám detailing několik let, naaplikujeme ročně cca 80 keramik a cca 30 celopolepů do ppf. Víc a víc nová auta. I nová auta jsou zpravidla plná kontaminantů. Nejvíc polétavé rzi, auta jedou na vlaku, na kamionu, stojí bůhví kde a buhví jak dlouho. Asfalt téměř nehrozí. Pak jsou to ruzný pryskyřice, tečky ze stromů a já nevim co všechno. Spolupracuji s několika autosalony, a to co kolikrát předají ( auto, co stálo někde pul roku na šterku pod stromama ) je šílený... Jako dukaz muzu poslat videa, fotky kde mám i stavy tachometrů.


Jsem tu sice nový, nicméně Mazd jsem měl nespočet :) A rozhodně tu nejsem kvuli reklamě. Ale kdyby kdokoliv chtěl něco poradit, případně ošetřit atd, tak mi klidně napiště. Jakkoliv vím, že od toho je tu hlavně Doris, samozřejmě a já se do toho plést nechci. Ale ze zkušenosti, nikdo nemá patent na rozum a o některých vecech je minimálně zajímavý diskutovat.
 
Vážené dámy a páni, fanúšikovia tej správnej značky...
Mám "dotaz" (do dúfam úplne správnej sekcie)...

Ako vyčistiť závesy dverí a skryté zákutia? Je tam od novoty vosk, špina... (v danom prípade je skvelé mať tmavé auto = nie je podobnú špinu vidieť)
Išlo by to asi technickým benzínom, možno liehom... ALE !!! Pýtam sa, aby som náhodou nepoškodil lak.
Nejaký skvelý a efektívny nápad / prípravok? (len tak jednoducho = bez "chémie" to neide dole)
Po "operácii" by som zrejme preventívne závesy navoskoval klasickým voskom na karosériu...

Poznámka - nie žeby to extrémne vadilo, ale keď umyjem auto a pozriem na závesy, tak nemám pocit dobre vykonanej práce ;)
Vyzerá to asi takto:

IMG_20240130_195116.jpg
 
Zaujímavé... Len pre amatéra trochu konkrétnejšie :) APC je pre pána Googla viacmenej niečo ako záložný zdroj pre PC :cool:
Hodil by sa konkrétny prípravok, ktorý by mohol fungovať... Ideálne - niečo účinne a jednoduché na použitie ;) (napr.: nastriekať, nechať pôsobiť, vyčistiť štetcom, umyť vodou)
Čistil už niekto niečo podobné, alebo máte všetci "nebiele" autá a nikomu to nevadí? ;)
Vďaka za odpovede.
 
APC = all purpose cleaner. Dobre zkusenosti mam s DoDo Total Wipe Out.

A konkretni pripravek ti pisu - Surfex.
 
Poslední úprava:
Vďaka 👍
Vyskúšam Surfex a verím, že to bude fungovať 👍

A ešte jedna "blbá" otázka (keď sa už tak pýtam)... Vyčistím to a teoreticky by som to mal niečim namazať - predsa len je to záves dverí. Nechcel by som tam dávať len "akúkoľvek" vazelínu. Existuje niečo šetrné k laku? (a ovrené?) Nechcel by som, aby moja "Mazdička" dopadla ako "Whistlerová matka" :innocent:
 
Poslední úprava:
Vydrz, jestli ti ten Surfex tady nekdo potvrdi. Vosk jsem s tim nikdy nesundaval, ale je to urcene i na cisteni motoru, takze verim, ze fungovat by to mohlo/melo. Da se to ruzne redit. Pripadne oslov nejakeho prodejce, kuprikladu zrovna to ahifi, borci jsou tam sdilni.

Klidne bych doporucil i Supermafrasol, ale tam bych se bal, ze to sleze i s lakem :joy:

Jinak k podstate veci - ja osobne bych se na to vykaslal. Neni to videt, stejne bys to mel znovu namazat a bordel se ti tam nachyta behem chvile znovu.
 
Vydrz, jestli ti ten Surfex tady nekdo potvrdi. Vosk jsem s tim nikdy nesundaval, ale je to urcene i na cisteni motoru, takze verim, ze fungovat by to mohlo/melo. Da se to ruzne redit. Pripadne oslov nejakeho prodejce, kuprikladu zrovna to ahifi, borci jsou tam sdilni.

Klidne bych doporucil i Supermafrasol, ale tam bych se bal, ze to sleze i s lakem :joy:

Jinak k podstate veci - ja osobne bych se na to vykaslal. Neni to videt, stejne bys to mel znovu namazat a bordel se ti tam nachyta behem chvile znovu.
Ten bordel je tam za 6,5 roka (od novoty). Ak to vyčistí špinu a nejaký vosk ostane, budem aj tak spokojný. Nemusí to byť úplne DOKONALÉ. Ono aj s čistením auta to mám asi tak, že to nemusí byť perfektné... Auto je aj tak o pár dní špinavé (podľa počasia). Ak je na pohľad ako-tak čisté, tak je všetko OK... :)
Ako som písal - až tak to nevadí, že je to špinavé, ale keď otvorím dvere, tak nemám pocit dobre vykonanej práce ;)

Mimochodom - preto som sa pýtal, lebo som sa bál poškodenia laku... Taký nevinne vyzerajúci technický lieh dokáže narobiť celkom divy - minimálne s vodou riediteľnými farbami. Minule som "vyčistil" napr bluetooth reprák, ktorý mal takú tú "gumovú farbu" = bolo to špinavé, lepkavé... Trochu technického liehu, 20 minút práce a reprák je krásny lesklý plastový = bez hnusnej farby (ako nový) :)
 
@Pali3x když zadáš do googlu autokosmetika apc tak ti to najde několik přípravků. Dodo Total wipe aute je šetrnej a dá sr použít na plno věcí. Daleko účinnější je ADBL APC, ale ten se musí naředit v poměru 1:40 až 1:80. Je dost silnej a doporučuju používat jen ve větraných prostorâch. Osobně nejradši používám Wipe out a konkrétně u plastů dočistím / oživím pomocí Natural Look od Poorboy's pomoci mikrovláknovýho aplikátoru
 
Vďaka za odpovede. V každom prípade každá rada z tohoto vlákna je lepšia, ako keby som sa spýtal v OBI, alebo Hornbachu... ;). Ak to bude čisté a nie dokonalé, budem spokojný. Hlavne, že spôsob ošetrenia bude šetrný k laku auta.
👍
 
Prosím o doporučení, kam se obrátit, když bych si chtěl dát transparentní fólii na celé auto, jako ochranu proti kamínkům. Děkuji.
 
Na fólií je ideální úplně nový lak na novém autě. Jinak je nutné rozlesteni staršího laku a i tak nebude výsledek dokonalý. Chvíli jsem o tom přemýšlel a pak to pustil z hlavy. Ale třeba někdo poradí...

Samsung S22 256GB Tapatalk
 
Měl jsem stejný problém - koupil jsem leštičku a s výsledkem jsem spokojený. Všechny malý šrábance jsou odstraněny a lak vypadá parádně. A opět používám vosk od Doris. Ano, nakoupil jsem spoustu vybavení - leštička,měřič laku, světla, chemie atd. To si musí každý rozmyslet co chce - investovat a udělat samo-domo(drahé, počáteční investice), zaplatit profíka(drahé) nebo to nechat být. Tohle téma je velmi rozsáhlé, pokud by si měl zájem mužeme prodiskutovat osobně, přes soukromé zprávy...
Ahoj, potřeboval bych poradit. Mám CX5 barva red soul a na kapotě hodně teček od kamínků. Lak je sice krásný, ale měkký. Poraď mi prosím, jakou povrchovou úpravu na tento lak aplikovat a co s tečkami? Děkuji za odpověď. E-mail na mne: janklimo@seznam.cz
 
S poskozenym lakem na folii zapomen. Na dubky v laku pouzit lakovou tuzku. Vykaslat se na drahou origo, ale nechat nekde namichat aktualni odstin. Ja mam s takovym super aplikatorem, ktery je tvoren tenkou kovovou trubickou, ktera dava malo barvy a pekne se tim ty diry v laku daji vyplnit.

Po vyplneni a zatvrdnuti laku lze jeste aplikovat ciry lak (nekdo dava, nekdo ne), a da se to eventualne vzit 2000-2500 smirkem pod vodou a posleze rozlestit (na Mazdu fakt nedoporucuji rotacku), anebo se na to vykaslat, protože do konce zimy tam budou dalsi diry a nasledujici zimu znova.
 
Já bych se taky na to vyprdnul. Bude to stát spoustu času a peněz a po další zimě tam stejně zase něco bude navíc. Když by nějaké části byli fakt hodně ko tak leda nechat prelakovat. Osobně radím držet velké mezery od aut před sebou. Mám pětileté auto a téměř žádné pozkozeni od kamínků. Fakt jen minimum. Případně jednokrokove rozlesteni a pak třeba keramika. Ale ten lak bude stejně trpět. Ta červená je zrovna hodně měkká. Nejvíce trpí na dálnici. Já většinu cest jezdím po okreskach. Mám je raději a kolikrát není časový rozdíl tak velký...

Samsung S22 256GB Tapatalk
 
Tiež mám korekčnú farbu "...s takovym super aplikatorem, ktery je tvoren tenkou kovovou trubickou..." od nejakej českej firmy. Je tam dokonca NIE vodou riediteľná farba miešaná priamo na Mazdu (u mňa biela perleť). Trubička tak nejako prestala fungovať (upchala sa), tak som využil štetec, ktorý to má tiež (musím to nejako prečistiť). Ale tá farba v poslednej dobe nejako nekryje. Tak som znova použil opravnú sadu priamo od Mazdy...
Poškodenia takto opravené nie je veľmi vidieť - ak to človek nehľadá. Ale podobné veci (=opravy laku) riešia iba ľudia, ktorí majú svoje autá radi ;) Keď sa tak človek pozrie, aké poškodenia laku majú bežne autá, tak sa chce až zaplakať. Príklad - auto odreté na plech, ponechané vplyvom počasia = to zabolí...

Ináč u mňa tiež PERFEKTNE !!! funguje rada od "Polonside" = "držet velké mezery od aut před sebou" !!!!! (povedzme stačí klasika - odstup = 2 sekundy ;))
Mám 6,5 ročné auto a vyzerá veľmi zachovalo, samozrejme nie všetkému sa dá zabrániť.

A taký detail nakoniec = red soul je nádherná, ale "vraj" najmenej odolná farba u Mazdy (a najdrahšia pri kúpe a "vraj" náročná na striekanie). Taká naor. biela perleť (ktorú mám) je "vraj" farba najodolnejšia poškodeniu (ale to som nevedel, keď som auto kupoval).

Ešte taký detail...
Minule som stretol na parkovisku pred obchoďákom pána na veľmi pekne vyleštenej Mazde 3 BP (red soul)... Tak mu hovorím, že má nádherné auto a SUPER čisté... (dodatok - pár krát predtým som ho videl umývať čisté auto :cool: v blízkej umývačke na autá)
A on že vraj má na aute fólie na kapote a spodnej časti dverí + keramiku (všetko aplikované na nové auto + nový lak). Vraj to stálo cca 1800€ (cca 50 000 CZK). Celkom dosť...
 
Back
Top